Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
29-05-2016 - 07:32:29
avatar
Съгласявам се.
Стъпих на някакви цифри, които приех за относително стабилна величина.
Дано написаното от теб осветли голяма част от участниците на пазара /наематели, наемодатели и брокери/.
Форума печели от споделена информация, без изопачаване на фактите.
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
30-05-2016 - 23:45:49
avatar
Quote
TZARS
Съгласявам се.
Стъпих на някакви цифри, които приех за относително стабилна величина.
Дано написаното от теб осветли голяма част от участниците на пазара /наематели, наемодатели и брокери/.
Форума печели от споделена информация, без изопачаване на фактите.

Едва ли ще бъдат осветлени наемателите и наемодателите, защото с възможността да се регистрира фирма с 2 лева капитал на практика на всеки 3-4 месеца те могат да си подменят фирмите и по този начин не могат да бъдат разпознати от непрофесионално око.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
31-05-2016 - 10:54:05
в софия има 200 000 апартамента под наем. а 12500 са свободните които си търсят наемател
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
31-05-2016 - 14:52:43
avatar
Quote
nradev
в софия има 200 000 апартамента под наем. а 12500 са свободните които си търсят наемател

Да да 200 000 дай да ги закръглим на два милиона направо smiling smiley)) Ето ти малко информация:

"През 2012 г. доходи от наем са обявили 121 000 граждани на обща стойност от 448 млн. лв. Година по-късно, през 2013 г., въпреки, че хазяите посочили в декларациите си доходи от наем са намалели с 2000, обявените суми са с 3 млн. повече от предходната година. В декларациите, подавани през 2014 г. 123 000 души са обявили доходи от 470 млн. лв."

Но това е цяла България не само за София и не е само за апартаменти, а за всякакви имоти - магазини, офиси, заведения, гаражи и т.н. И да има и недкларирани наеми не е ясно колко са, но да кажем, че са още толкова, което е хвърляне на боб тогава ще излезе 250 000 наемодатели, но в цялата страна. Сложи ги 25% от всички тях да са в София това са 62 500 в София, но включва всякакви имоти както казах. И както и ти казваш повечето разбира са заети и периодично на няколко години някои от тях се освобождават. Ако съпоставим тази цифра към вероятните около 3000-4000 апартамента, които може би се отдават в момента в София то можем да предположим, че не повече от 4-7 процента от имотите/апартаментите се освобождават за отдаване под наем по едно и също време. А потенциалните наематели със сигурност мога да кажа, че са в пъти повече и дори знам в кои части на столицата е концентрирано тяхното търсене то не че е някаква тайна.

Броя на потенциалните наематели няма как да го оформим, но като започнем от студентите, които идват всяка година, минем през хората, които просто се отделят от родителите си, но нямат събран кеш за самоучастие за покупка и стогнем до хората, които до вчера са живяли с половинката си и се разделят по някаква причина. Също и тези, които създават нови семейства, същи и тези, които идват от друг град/село да търсят работа в София, всички чужденци, които са тук за малко време и т.н. Бройката на потенциалните наематели надвишава многократно предлагането на свободни апартаменти и в момента баланса търсене-предлагане не е добър. Подобията на брокери, които са наводнили нета с фалшиви обяви създават заблуждението в потенциалните наематели за голям избор, но това е пълен мираж, което става ясно още през първата седмица на ходене по огледи когато тъкмо се нагласиш, че ще си избираш из между списък с 20-25 лачени апартаментчета и се оказваш на опашка за оглед за някаква дупка с други 12 наемателя, а хазяина прави кастинг... От списъка с 20 апартамента само един се оказва реален, но там хазяина не иска млада двойка за наематели, а иска семейство без деца, но с брак, без домашни любимци и с високи заплати, че да не стане така, че да бавят плащането на наема и т.н.

Това не са точни цифри като изключим наистина декларираните наеми тези, които са в сивата икономика не се знае колко са, но те изведнъж се увеличиха декларираните когато смениха закона преди няколко години и наемателите започнаха да си топят хазяите, че не плащат данък имаш сериозен ръст на наемодатели, които декларират своите приходи. Но 200 000 апартамента под наем в София определено няма. Стайчетата под наем и таванчетата и гарсониетките, които се дават под наем в съжителство с хазяин не ги коментирам, но дори и от тях има такива, които са си декларирали наемчето.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
01-06-2016 - 18:36:32
ами те 80% не ги декларират.така че ми излиза сметката. освен това в софия процента на живеещите под наем е по голям от малките градове. ана село наемателите са нула %
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
01-06-2016 - 22:44:33
avatar
Quote
nradev
ами те 80% не ги декларират.така че ми излиза сметката. освен това в софия процента на живеещите под наем е по голям от малките градове. ана село наемателите са нула %

Аз съм брокер и не мога да отчета такъв процент ти как го отчете на каква информация стъпваш не ми е ясно smiling smiley)) От както смениха закона се промени рязко ситуацията с недекларираните наеми и процента е много далеч от 80% всеки случай smiling smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
02-06-2016 - 13:40:26
кой закон да са сменили
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
02-06-2016 - 23:40:17
Quote
Продавач





ти да не би на твоите клиенти да им подаваш данъчните декларации та знаеш процента. аз като финнсист разбирам от данъци както ти като брокер от имоти
Quote
nradev
ами те 80% не ги декларират.така че ми излиза сметката. освен това в софия процента на живеещите под наем е по голям от малките градове. ана село наемателите са нула %

Аз съм брокер и не мога да отчета такъв процент ти как го отчете на каква информация стъпваш не ми е ясно smiling smiley)) От както смениха закона се промени рязко ситуацията с недекларираните наеми и процента е много далеч от 80% всеки случай smiling smiley
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
03-06-2016 - 09:14:18
avatar
[www.mediapool.bg]

[dnes.dir.bg]

Виж датите от материалите по-горе. Не им подавам аз данъчните декларации, но знам какво се договарят по отношение на данъка преди да си подпишат договора за наем. Виж и статистиката на АВ колко е интересна за първото тримесечие на тази година в съответната агенцията по вписванията са вписани 604 годовора за наем в Пловдив, 309 в Плевен срещу 113 в София, в Чирпан са били за тези три месеца 268, а в Попово 381 и т.н.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2016-06-03 09:21 от Продавач.
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
03-06-2016 - 16:33:13
30% се покачили като сума а не като бройка.то нормално да се покачват наемите растат постоянно.а в другата статия пише за фирмите наематели а не за апартаменти за живеене.а в закона на практика не се е променило нищо.размера на данъка си остава съшия . променило се е само кой е длъжен да декларира.иначе платец на данъка пак си е наемодателя.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2016-06-03 16:38 от nradev.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход