Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Апартамент за инвестиция в София - къде?

Публикувано от gogo84 
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
05-01-2016 - 14:50:49
Ако вземеш заем 50 000 евро то с наем от 400 лева ще покриваш лихвата при 15 годишен заем с равни месечни вноски чак след 5-ата година.

Тези с кеша отдавна са прегледали всичко на пазара. Стоят и чакат нещо да изникне и ако е "хубаво" го купуват преди още ти да си отишъл до банката да видиш какъв заем ще ти отпуснат за това жилище.

Всичко зависи от това как ще се движат цените следващите години.
Както ти казах ти от лихви по кредита ще си назад поне 5 години, защото наема няма да ги покрива и ще се наложи да "вкарваш" пари + това, че губиш мижавата лихва от 1% ако държиш парите на влог. Ако мислиш, че след 5 години цената на имота ще се е повишила толкова, че да покрие разликата - скачай smiling smiley

Предишния апартамент си го избирал при други пазарни условия.

И последно да цитирам Левон Хампарцумян: имот се купува когато имаш необходимост от него и финансови възможности. Ти като гледам ни необходимост имаш (не смяташ да живееш в него), ни възможности във вид на кеш имаш.

П.С. В добрия смисъл на думата ти явно си мазохист - тамън си изплатил един заем и нов искаш да вземашsmiling smiley
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
05-01-2016 - 15:30:14
Добре, ще се опитам да обесня нещата по друг начин, за да разберете какви са моите размисли над нещата.

В момента аз работя и всеки месец получавам заплата. След като си платя всички сметки, храна, бензин и т.н. ми остава една сума пари, която за момента складирам в депозит с почти никаква лихва. Мога да направя следните неща:

1) Да си изхарча парите за някоя глупост (кола, почивки и т.н.)
2) Нищо да не правя, да продължавам да складирам и да гледам как парите ги яде инфлацията
3) Да чакам 3-4 години да събера кеша за апартамент (но тогава може 70 000 EUR да стигат само за панелка в Дружба)
4) Да купя сега и да изплащам няколко години

В случая на мен ми се иска да избера вариант номер 4.
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
05-01-2016 - 16:35:26
Както казах всичко зависи от виждането ти за цените след 3-4 години - твоята точка 3)
Ако смяташ, че след 3-4 години имотите ще са с достатъчен ръст, който да покрие загубите, които ще понесеш от разликата между наема и плащането на лихви по ипотека + пропуснатите ползи колкото и мижави да са от лихви по депозит - "скачай".
Ако цените обаче се задържат същите по-добре да си кеширал парите и да купиш след 3-4 години.
Виж ако имаш голяма част от парите сметката е друга - наема е повече от лихвите и там не си на загуба - губиш само евентуална мижава лихва по депозит ако слжиш парите там.

Всичко е въпрос на сметка, на това какво мислиш за цените за в бъдеще, а не на искане и неискане.
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
05-01-2016 - 16:55:35
Нека да поговорим малко за кредит, наем, лихви и т.н., защото явно там греша или аз или ти.

Използвах калкулатора на сайта моите пари и калкулирах един примерен кредит от 55 000 EUR за 4 години. За първият месец лихвата е 229.17 EUR, за 6-тия месец е 207.37 EUR, а за 12-тия 180.61 EUR.
Това ще рече, че още след 6-тия месец наемът ще покрива лихвата та даже и от горе. За наем смятам 500 лв. -10% данък (което според мен е реалистичною). Ако греша в сметките поправи ме.

Все пак не забравяй, че банката работи със сложна лихва и не е много коректна сметка от вида: 50 000 * 6% / 12.
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
05-01-2016 - 17:19:09
Сметкате са верни - просто аз смятам за 15 годишен кредит, а ти за 4 годишен.

Това да даваш на банката като вноска 2500 лева месечно, ако нямаш заплата поне 10 000 и ако не си сигурен, че ако утре те изхвърлят на улицата в рамките на 2-3 месеца ще си намериш работа за същите пари - просто не го прави.

Нагледах се на сърцераздирателни репортажи по телевизията за хора дето са си направили криво сметката.
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
05-01-2016 - 17:45:46
Всъщност не се прави така както ти казваш. Като за начало е важно да се намери банка, която не слага наказателна такса за предсрочно погасяване. След това се тегли кредит примерно за 10, 15 или 20 години. Съответно вноската става много малка, но по всяко време можеш да отидеш в банката и да внесеш каквато си искаш сума по главницата. Така хем може да изплатиш кредита за 2-3 години (ако има пари), хем ако нещата не вървят добре си стоиш на ниската вноска. Един вид плащаш всеки месец колкото си искаш, като има минимум разбира се.
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
05-01-2016 - 21:26:36
Няма смисъл да ми обясняваш как се прави, защото аз вече съм го играл този филм, че и сценария съм му писал дет се вика smiling smiley
Затова ти казвам: вноска не повече от 25% от дохода и 50% от "свободните пари" (дохода след разходите).
При такъв разчет за около 6 до 9 месеца ще можеш да да натрупаш достатъчно кеш за извънредни ситуации.
При мен даже по-малко дойде - 10% от дохода и 20% от свободните пари.
И въпреки всичките сметки вместо за 2 години по план ми отне 3 без 2 месеца за да го върна - дето си е близо 50% грешка, като през цялото време съм имал 6 вноски + разходите за 3 месеца сложени настрана отделно от предсрочните погасявания.
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
05-01-2016 - 21:33:08
Щом си го играл значи няма какво да ти обяснявам. Само немога да се съглася с процентите, но според мен при всеки е различно.
При мен около 50-60% ми остават като свободни пари и за това вноска от около 25% ми се вижда малко. Разбира се като взема кредит ще гледам да е за толкова години, че вноската наистина да е около 25% даже и по-малко, но мисля да внасям доста повече.
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
05-01-2016 - 22:31:49
При 50% свободни пари и 25% вноска ти трябват 9 месеца за да натрупаш резерв от 3 месеца разходи за живот и вноски по кредита, който според мен е задължителен да го имаш настрана. Т.е. кажи речи през първата година само ще трупащ резерв без да правиш предсрочни погасявания. След това ако внасяш по на 6-7 месеца, кажи речи дойде година и половина без предсрочни и по тази схема някъде след две години и половина сигурно ще си на лихва под наема. Не става за 6 месеца, освен ако не си хазартен играч и стоиш без резерви.
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
05-01-2016 - 22:32:45
заложил си много ниска лихва в сметките. а инфлацията къде я видя. колко ти е месечната заплата и какво работиш
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход