Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Апартамент за инвестиция в София - къде?

Публикувано от gogo84 
Апартамент за инвестиция в София - къде?
04-01-2016 - 12:14:21
От известно време си мисля да купя някакъв апартамент в гр. София с цел инвестиция (т.е. да се дава под наем) и евентуално след години ако се наложи аз да живея в него със семейството си.

Финансирането ще е с ипотечен кредит с не много голям процент самоучастие. Като цена на имота мисля да се огранича до 70 000 EUR.

Поразгледах обявите и честно казано съм разочарован от предлагането. Сигурно е нормално всичко хубаво да се продава бързо или да е на доста висока цена, но аз почти нищо неможах да си харесам.

Има квартали, които директно отпадат от списъка - като по-крайните квартали и тези с цигани или в близост до цигани (Овча Купел, Красна Поляна, Зоните и т.н.). Студентски град също не ми харесва - ако трябва аз да вижея там.

Изискванията ми за апартамент бих казал, че са сравнително високи - не искам първи, последен или предпоследен етаж (масово предпоследните етажи не са покрити изцяло). Не искам да има север. Искам сравнително ново строитество след 2005 (да има изолации, дограми и т.н.). Иска ми се апартаментът да е на хубаво място с приличен градски транспорт и задължително на улица с асфалт (разни кооперации в полето не искам).

Също така се чудя дали да купя двустаен или да се напъвам за тристаен.

Вие какво ще ме посъветвате? Да търся ли сега апартамент или да чакам да посъбера още някой лев и съответно да търся апартамент за повече пари?
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
04-01-2016 - 15:11:53
в Ст.град дохода е най-добър защото наемите са високи а цените не са. по добре се рентира по-малък. ама да знаеш че се захващаш с рискова инвестиция щом си с кредит. освен това наема няма да ти покрива вноската. а не ми се мисли какво ще стане ако Еуробор скочи. защото сега кредитите са са Еуробор+ фиксирана надбавка. сега е около нула така че надолу няма как да иде ама нагоре има
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
04-01-2016 - 15:27:12
В Студентски град не ми се иска - както казах, ако някога ми се наложи да живея в бъдещия апартамент не искам да е при пияниците. Пък и не изгарям от желание да дам апартамент под наем на студенти.

Не очаквам наемът да ми покрива вноската, по-скоро искам да ми покрива лихвата, а аз да си плащам главницата. Еуробор също не ме притеснява за момента. Дори месечната ми лихва да скочи с 50% няма да ме събори, пък ако нещата станат непосилни - продавам апартамента и спасявам каквото мога.

Аз малко по по-различен начин гледам на месечната вноска. Не я гледам като една вноска, ами като лихва + главница. С две думи - ако взема апартамент, който мога да дам под наем за 500 лв. махаме 10% данък, махам някой лев за годишния данък и излиза, че ипотека в началото с лихва около 400 лв. месец ме устройва. Да не забравяме, че всеки изминал месец тази лихва намалява, като към края вече ще е незначителна.
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
04-01-2016 - 19:01:42
и лихвата няма да покрие
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
04-01-2016 - 21:44:12
Не знам ти какви калкулатори и формули използваш, но по мои сметки е тамън работата.
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
04-01-2016 - 22:05:29
Ами като си сметнал действай защо си губиш времето да питаш
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
04-01-2016 - 22:10:18
Опитвам се да събера мнения от хора, които са по-запознати от мен с имотния пазар и кварталите в София. За финансирането нищо не питах. Не знам защо ме подхвана на тази тема. По-скоро питам дали може да се купи нещо, което си заслужава на цена до 70 000 EUR.

Днес ми се върти и нещо друго в главата. Знам, че тук брокерите не са на особена почит, но се зачудих дали мога да се обърна към брокер в някоя голяма агенция и да попитам за хубав апартамент. Разбира се притеснява ме факта, че брокерът може да ми предложи всичките си боклуци, но не и това, което търся, а съм сигурен, че почти всеки брокер е наясно кой имот е хубав и кой не става.
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
05-01-2016 - 09:06:01
Quote
gogo84
От известно време си мисля да купя някакъв апартамент в гр. София с цел инвестиция (т.е. да се дава под наем) и евентуално след години ако се наложи аз да живея в него със семейството си.
Закъснял си с около 4-5 години.

Quote
gogo84
Финансирането ще е с ипотечен кредит с не много голям процент самоучастие. Като цена на имота мисля да се огранича до 70 000 EUR.
Ако самоучастието е голям, а не малък процент тогава може и да си струва врътката, ама с "не много голям процент самоучастие" направо си е на загуба.
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
05-01-2016 - 09:23:33
400 лева в началото лихва казваш.
Ами айде смятай.
Лихва 6%, колко заем можеш да вземеш, че лихвата в началото да е 400 лева.
Отговор - 80 000 лева = 40 000 евро.
Ти кеш едно 40 000 евро имаш ли, че твоите 40 000 + 40 000 от банката да покрият 70 000 имот + 3-4 хиляди данъци, такси, комисиони + едно 6-7 хиляди ремонт???
Re: Апартамент за инвестиция в София - къде?
05-01-2016 - 10:12:00
Казах около 400 лв. Всъщност лихвата ще е над 400 лв. при всички случаи. Трябват ми около 50 000 EUR заем. В една банка мернах, че през първите 3 години лихвата е 5%. Ремонт се надявам да не правя - оглеждам се за нещо готово. Все пак ако се наложи ремонт в краен случай ще се понапъна някак.

За закъснението - няма как да съм закъснял понеже имам възможност да купя чак сега. Преди 4-5 години купувах друг и чак преди няколко месеца го изплатих.

Би ли обяснил по-подробно изказването:
с "не много голям процент самоучастие" направо си е на загуба.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход