Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Тесен парцел

Публикувано от bluefighter 
Тесен парцел
14-03-2015 - 22:12:10
Здравейте,

от известно времем търся парцел за къща и попаднах на един, който е в сравнително добър квартал на добра цена, но проблемът е, че лицето на парцела е само 9 метра, като от едната страна има застроена стара къща на калкан с прозорец към въпросния парцел. Собственикът на парцела казва, че не знае относно параметри на парцела и застрояване, но по съседни парцели и параметри мога да се ориентирам. Конкретния ми въпрос е след като има стара къща на калкан може ли и аз да строя на калкан и без съгласие на собственика на стара къща и колко трябва да бъде остсоянието от другата страна 3метра или повече? Т.е искам къщата да бъде 6 на 14-15 метра.


Искам също да попитам какво ви е мнението за такъв парцел, тесен но в добър квартал или не толкова тесен, но в по-лош квартал.
Re: Тесен парцел
16-03-2015 - 23:14:00
po dobre po tesen na po dobro mqsto,otkolkoto shirok v po kofti mqsto ! nai vajnoto e mestopolojenieto na edin imot ! za osttoqniqta i kalkana se oburni kum nqkoi deistvasht stroitelen tehnik ! za da ne ti suborqt posle konstrukciata na kastata !



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2015-03-16 23:14 от portokal.
Re: Тесен парцел
17-03-2015 - 03:02:21
Видях, че парцелът има индекс ЖМ2, при който минималната площ на УПИ е 500 кв.м. а иминималното лице -16м. Парцелът, който аз гледам няма нито 500кв.м нито 16м лице, това означава ли, че парцелът не е урегулиран или пък е урегулиран, но не може да се строи на него



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2015-03-17 03:02 от bluefighter.
Re: Тесен парцел
21-03-2015 - 18:23:29
Re: Тесен парцел
08-04-2015 - 17:06:44
Quote
bluefighter
Видях, че парцелът има индекс ЖМ2, при който минималната площ на УПИ е 500 кв.м. а иминималното лице -16м. Парцелът, който аз гледам няма нито 500кв.м нито 16м лице, това означава ли, че парцелът не е урегулиран или пък е урегулиран, но не може да се строи на него


Имате две опции ...

Поискайте копие от скица за парцела от собственика:

1. Отивате в кмеството по район и в техническа служба искате да видите дали има разработка за този парцел (ПУП, РУП, КАЗП или някаква друга) ... ще платите някаква такса (индивидуална за всяко кметство). Но ако нямате нужните познания може да се разходите напразно smiling smiley

2. Вземете консултация от архитект, така или иначе ако ще си проектирате къща ще Ви трябва такъв. На база на скицата той може да провери (надали безплатно) дали и какво ще може да се строи на парцела. В случай, че няма изготвен ПУП ... ще трябва да си изготвите такъв за което пак ще Ви трябва архитект, който да провери какво може да се случи.


Изхождайки от опита ми, това че собственика твърди, че не е запознат ... означава, че има проблем. Ако парцела беше безпроблемемн собственика му щеше гордо да развява преимуществата му winking smiley

Р.Р. Това да се ориентирате по съседните парцели е меко казано рисковано. Разработките се правят за всеки имот индивидуално и всеки от съседите има право да ги оспорва през целия процес предхождащ строежа (ПУП, ВИЗА, ПРОЕКТИРАНЕ и т.н.)

За големината на парцела, има много изключения допускащи по маломерни или с по-малки лица парцели от нормативно определните в съответната зона. Това трябва да го погледне юрист. В общи линии ... по-добре платете и "рискувайте" малко пари по специалисти за консулт, пред това да си купите скъпа и неизползваема "полянка".
Re: Тесен парцел
08-04-2015 - 22:46:06
Аз съм за варианта нормален парцел, в не толкова добрия квартал. Тука още не си дал парите и вече се започва с компромисите-лицето малко, статута неясен,, калкани...ми ако излезе някоя неуредена сметка по регулация, някаква подземна инфраструктура и дявол го знае какво още? Пък и това с добрия квартал е много относителна работа.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход