Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Етаж от къща -- предимства и недостатъци

Публикувано от 100ian 
Етаж от къща -- предимства и недостатъци
24-08-2011 - 13:12:30
Какво ви е мнението за етаж от къща като алтернатива на апартамента?
Какви предимства и недостатъци виждате?

Да приемем, че къщата е двуетажна, етажа е със самостоятелен вход, има малък (100 - 200 кв. м) двор, гараж.
Re: Етаж от къща -- предимства и недостатъци
24-08-2011 - 16:49:02
Аз ще се спра на недостатъците:
- само един съсед, ако не си в добри отношения с него е много неприятно;
- поддържаш къща, а живееш в апартамент;
- по-високи разходи за отопление.

Етажа от къща за мен съчетава недостатъците на къщата с недостатъците на апартамента.
Re: Етаж от къща -- предимства и недостатъци
25-08-2011 - 00:02:36
Напълно съгласен с горното.Ако съседът ти е на по-малко от една ограда разстояние...това вече не е никаква къща,а апартамент.
Re: Етаж от къща -- предимства и недостатъци
27-08-2011 - 20:23:28
100пъти по-добре е. Не знам колко от изказалите се по-горе имат реални впечатления от живота в къща, било то и само етаж от нея, но ми се струва, че са по-скоро предположения.
С отделен вход, гараж и двор предимствата са десетки пъти повече от недостатъците. Нелсучайно и цената на етаж от къща в аналогичен район би трябвало да е доста по-висока от на апартамент.
Разходите по къщата далеч не са толкова, колкото се спрягат. Това пак могат да са основно твърдения на хора, които нямат собствени впечатления.
Re: Етаж от къща -- предимства и недостатъци
27-08-2011 - 21:14:31
avatar
Quote
100ian
Какво ви е мнението за етаж от къща като алтернатива на апартамента?
Какви предимства и недостатъци виждате?

Да приемем, че къщата е двуетажна, етажа е със самостоятелен вход, има малък (100 - 200 кв. м) двор, гараж.

Заслужава си.
Единственото, което те приближава до условията на обитаване в блок, е комшията над/ под теб. Всичко друго е предимството на къщата- собствен вход, двор, гараж. Разбира се, че може и да не се разбираш с комшията, ама е само един. Ако си в блок, може да не се разбираш с доста повече.
Не виждам причина да имаш много високи разходи по поддръжка, защото все пак, покривът ще ремонтирате двама, Но пък, нито за чистачка, нито за парно, нито за вода и асансьор ще имаш разправии.
Re: Етаж от къща -- предимства и недостатъци
27-08-2011 - 21:28:50
Май човекът не питаше точно за това...Недостатъците са точно същите,каквито и на апартамента-имаш общи части с някой друг.И вече не живееш в ЕДНОФАМИЛНА къща,а в едно малко,двуетажно блокче.От тая гледна точка,дали ще живееш в двуетажно блокче или в 18-етажно такова,е без значение.От основната концепция на еднофамилната къща и в двата случая не е останало абсолютно нищо.Резултатът е пак някаква комуналка.Е,ОК...малка комуналка и някои от недостатъците на 18-етажното блокче ги няма.

Дворът е обща част и у нас делбата му е забранена със закон:

При сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици, общи на всички собственици са земята, върху която е построена сградата, дворът, основите, външните стени, вътрешните разделителни стени между отделните части, вътрешните носещи стени, колоните, трегерите, плочите, гредоредите, стълбите, площадките, покривите, стените между таванските и избените помещения на отделните собственици, комините, външните входни врати на сградата и вратите към общи тавански и избени помещения, главните линии на всички видове инсталации и централните им уредби, асансьорите, водосточните тръби, жилището на портиера и всичко друго, което по естеството си или по предназначение служи за общо ползуване.

Може да се уговори частите на сградата, които обслужват само някои от отделно притежаваните етажи или части от етажи, да бъдат общи само на лицата, чиито помещения обслужват.

Общите части не може да се делят.
Re: Етаж от къща -- предимства и недостатъци
27-08-2011 - 22:30:36
avatar
Quote
salvador
Май човекът не питаше точно за това...Недостатъците са точно същите,каквито и на апартамента-имаш общи части с някой друг.И вече не живееш в ЕДНОФАМИЛНА къща,а в едно малко,двуетажно блокче.От тая гледна точка,дали ще живееш в двуетажно блокче или в 18-етажно такова,е без значение.От основната концепция на еднофамилната къща и в двата случая не е останало абсолютно нищо.Резултатът е пак някаква комуналка.Е,ОК...малка комуналка и някои от недостатъците на 18-етажното блокче ги няма.

Дворът е обща част и у нас делбата му е забранена със закон:

При сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици, общи на всички собственици са земята, върху която е построена сградата, дворът, основите, външните стени, вътрешните разделителни стени между отделните части, вътрешните носещи стени, колоните, трегерите, плочите, гредоредите, стълбите, площадките, покривите, стените между таванските и избените помещения на отделните собственици, комините, външните входни врати на сградата и вратите към общи тавански и избени помещения, главните линии на всички видове инсталации и централните им уредби, асансьорите, водосточните тръби, жилището на портиера и всичко друго, което по естеството си или по предназначение служи за общо ползуване.

Може да се уговори частите на сградата, които обслужват само някои от отделно притежаваните етажи или части от етажи, да бъдат общи само на лицата, чиито помещения обслужват.

Общите части не може да се делят.

Не е толкова страшно. В една къща, когато входовете са отделни, в зависимост от особеностите на постройката, общ може да остане покрива и нищо друго. Ще си дадат право на строеж един на друг, ще определят тавана за единия, а приземния етаж- за другия и ако дворът е голям, ще го поделят в реални граници.
В случая не е така, що се отнася до двора- предполагам че тези 100-200 кв.м. са идеални части, но тъй като те могат да обслужват само частта, пред която се намират, трябва двамата комшии да се дебнат с ножове, готови на убийство, за да осуетят евентуални разпоредителни действия на " врага".
Re: Етаж от къща -- предимства и недостатъци
28-08-2011 - 11:30:33
Благодаря на всички за отговорите. Факта, че досега не съм писал, не означава, че не следя темата, изчаквах да се съберат повече различни гледни точки.

Не съм живял досега в къща, но определено имам желание за това. Salvador правилно засегна въпроса за самостоятелността, но в града досега не съм виждал виждал къща с достатъчно голям двор, за да осигури търсената уединеност. Повечето къщи са на минимално отстояние една от друга, най-често 6 - 7 метра и дори да се единствен собственик, съседа ти е на "една ръка разстояние".

Какво ме привлече към етажа от къща, като алтернатива на апартамента:
- наличието на двор;
- богатата "периферия" - гараж, сутерен, таван.
- цената -- ако се смята на квадрат, като се прибави и частта от двора, излиза по-евтино от четиристаен тухлен апартамент със същата жилищна площ.
Re: Етаж от къща -- предимства и недостатъци
28-08-2011 - 13:59:42
Quote
salvador
Май човекът не питаше точно за това...Недостатъците са точно същите,каквито и на апартамента-имаш общи части с някой друг.И вече не живееш в ЕДНОФАМИЛНА къща,а в едно малко,двуетажно блокче.От тая гледна точка,дали ще живееш в двуетажно блокче или в 18-етажно такова,е без значение.От основната концепция на еднофамилната къща и в двата случая не е останало абсолютно нищо.

Веднага си личи, че си от тези, които нямат представа от живота в двуфамилна къща, а и в къща въобще winking smiley Аз се преместих от къща в жилищна сграда със 7 апартамента и мога да ти се закълна, че разликата е ОГРОМНА и никога не би могло да стане въпрос за съпоставка smiling smiley

Ще изборя на прима виста недостатъците на 'многофамилните' блокове:

1. в 18-етажния блок, предвид около 100-те апартамента на вход, имаш около 100 пъти повече вероятност да ти вдигат шум, отколкото в двуфамилната къща
2. Мръсотията във входа няма какво да я коментираме
3. Когато има да се прави ремонт, никога не може да се постигне 100% консенсус и събирането на пари за това е мисия невъзможна
...
Има и други, просто за тези се сетих в момента.

Просто и дума не може да става за сравнение м/у апартамент в блок (дори и мъничка кооперация) и етаж от къща със самостоятелен вход, двор и гараж. Единственито, което трябва да с епровери много добре е що за съседи ще са 'дуплекса' в двуфамилната къща. Единствено те могат да се окажат сериозна причина за отказ от такъв тип жилище.
Re: Етаж от къща -- предимства и недостатъци
28-08-2011 - 14:37:46
Съгласен, абсолютно нищо общо между къща па било и двуфамилна и апартамент. Аз израснах до 13 годишна възраст в къща, в която имаше още три семейства, а нашата част беше две стаички с общо 36 квадрата. Дворчето малко, мисля към 400 м2, като повечето се покриваше от къщата и бараки. Въпреки това, след като се преместихме в уж по-големия апартамент - 65 м2 двустаен, никога не успях да свикна с живота в него, все ми се струваше че съм като в затвор. Цял ден висиш вътре, а като дете се прибирах само да спя. Дори и като не съм бил по улиците, през целия ден на двора.
Сега от една година съм в пак в къща.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход