Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Наказателна отговорност от брокер

Публикувано от okorosent 
Re: Наказателна отговорност от брокер
14-02-2011 - 18:37:37
Тези 5% подобни сделки са в основата на негативното отношение на ползвателите на услуги.
---------------------
Не , jores, тези 5 % са в основата на негативизма на хора, които никога не са купували или продавали. Няма нито един случай в дългогодишната си практика клиент да ми е показвал негативно отношение, в случаите, когато съм бил брокер на двете страни и знаеш ли защо е така ? Защото хората, които искат да продават или купуват имот прекрасно знаят какви са правилата при нас, знаят, че у нас комисиона се дели между страните, освен това къде е конфликта на интереси, при положение, че посреднича между двама души, които не само не са врагове, те искат едно и също - да направят сделката при удовлетворяващи ги условия. И за сведение - знам отговора на въпроса, който ти зададох, никаква дилема няма ,нито от морална, нито от етична, нито от каквато и да било друга точка , няма да се почувствам неудобно като си получа парите от двамата, защото съм си свършил работата, спазил съм своята част от договора, очаквам същото и от тях.
По въпроса с отговорността не са наясно само тези, които или не могат, или не искат да си я изяснят, а то иначе нещата са от прости по- прости. Но не са за прости хора.
Re: Наказателна отговорност от брокер
14-02-2011 - 18:48:35
Quote
dicho
Тези 5% подобни сделки са в основата на негативното отношение на ползвателите на услуги.
---------------------
Не , jores, тези 5 % са в основата на негативизма на хора, които никога не са купували или продавали. Няма нито един случай в дългогодишната си практика клиент да ми е показвал негативно отношение, в случаите, когато съм бил брокер на двете страни и знаеш ли защо е така ? Защото хората, които искат да продават или купуват имот прекрасно знаят какви са правилата при нас, знаят, че у нас комисиона се дели между страните, освен това къде е конфликта на интереси, при положение, че посреднича между двама души, които не само не са врагове, те искат едно и също - да направят сделката при удовлетворяващи ги условия. И за сведение - знам отговора на въпроса, който ти зададох, никаква дилема няма ,нито от морална, нито от етична, нито от каквато и да било друга точка , няма да се почувствам неудобно като си получа парите от двамата, защото съм си свършил работата, спазил съм своята част от договора, очаквам същото и от тях.
По въпроса с отговорността не са наясно само тези, които или не могат, или не искат да си я изяснят, а то иначе нещата са от прости по- прости. Но не са за прости хора.

Прав си всъщност не тези 5% сделки а говоренето за тях smiling smiley, но това е следствие което има определен ефект, определено вреден за пазара.
Няма да разтягам вече разтягани обосновки защо има конфликт, какви са очакванията на клиентите /едно от тях е заложено в т. 2.1./, според мен ако системата е правилна ще го бъде ако не е ще се промени.

Поздрави
Re: Наказателна отговорност от брокер
14-02-2011 - 19:41:06
Не знам кое наричаш вредно за пазара, имаш право на свое мнение, във всеки случай наистина отдавна прекалиха василев и подобни индивиди, които непрекъснато спретват теми "антиброкер", без да имат най - малка представа от случващото се.
Поздрави и от мен.
Re: Наказателна отговорност от брокер
14-02-2011 - 19:42:53
Quote
dicho
2. С продавача , ако купувания имот е на клиент на същата АНИ също има сключен договор.
3. Колкото до правното обслужване на сделката, би трябвало да се срамуваш, ако не знаеш, че във всяка нормална АНИ има юристи, та не се заяждай толкова елементарно.

И още - Янев, помолих да ми подскажеш къде точно да се вмъкне в договора отговорност и каква точно, вместо това ти изместваш темата, защо ?

Дичо, съгласен съм с теб - и с двете страни имате договор, като всяка от тях има споменатата точка в договора.
Това е в конфликт. Не може да представяш равноправно интереси и на двете страни - на едните са за висока цена, за другите - на ниска. ТОЧКА. Това СА финансови взаимоотношения и продажба не се търси на всяка цена от двете страни, мисля че ти беше написал някъде из друга тема нещо за подаръците с ниски цени.

Не се срамувам за т.3 - за първи път виждам договор с подобна точка, при положение, че не говоря с адвокат, нотариус или друг компетентен. И аз имам телефон на бързо набиране на фирмения адвокат, но не казвам, че аз съм такъв и ще давам такива услуги.

А за каква точка да се вмъкне относно отговорностите - нямам представа, не съм юрист. Да ти дам номера на такъв? Но нали вие имате такъв... smiling smiley

Нещо като "ще съветва компетентно [..] ще понесе пълна отговорност за действията, произтекли от двусмислена/подвеждаща или непълна информация" е достатъчно според мен.

редакция
Дичо, ако имаш връзка с компетентен брокер във Варна - дай телефон за връзка, нямам търпение да комуникирам с нормални такива, дето не лъжат и не губят време smiling smiley

редакция #2
Quote
dicho
Ама вие не разбирате ли , че е абсолютна идиотщина да твърди някой, че за нередности в документите може да си търси отговорност от брокер ?! Нито ги издава, нито е последна инстанция, която да каже изрядни ли са , откъде накъде ще носи отговорност за тях , някой поплювко ще ми обясни ли , щото аз за 20 г. в тази работа не съм го научил ?
Дичо, сега обърнах внимание на написаното по-рано от теб в тази тема, пропуснал съм го преди малко.
Значи хем нямате отговорност за нищо, свързано с документи и проверка на същите дали са или не са изрядни, хем сте адвокати на страната?! Как става това - един път пишеш едно, един път друго. И не казвай, че става дума за различни неща - напълно за еднакви са smiling smiley



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2011-02-14 19:53 от Атанас Янев.
Re: Наказателна отговорност от брокер
14-02-2011 - 19:43:58
avatar
Quote
jores

Прав си всъщност не тези 5% сделки а говоренето за тях smiling smiley, но това е следствие което има определен ефект, определено вреден за пазара.

Поздрави

Ако слушаме говоренето на кибиците тук, то всички посредници трябва да станат майка Тереза. Да обгрижват клиента, да му свършат работата, да му дадат 5лв. за почерпка и да го помолят да им плясне един шамар, че да им мине изнервеността от това, че живеят..........smoking smiley
bah
Re: Наказателна отговорност от брокер
14-02-2011 - 20:16:58
avatar
Франция:
При предварителен договор – 10 % капаро. По закон, след подписване на предварителен договор купувачът има седем дни, за да се откаже от сделката и да върне капарото. След този период, пари не се връщат. Ако сделката развали по вина на продавача, той връща на купувача капарото в двоен размер. Обикновено предварителния договор е валиден за три месеца. По това време, нотариусът проверява правна чистота на сделката. Тъй като общината може да придобива право на обект, нотариусът изпраща искане за обявяване на сделката. В общината има два месеца за отговор, а в негово отсъствие, сделката се счита за "чист" по отношение на държавата. Също така, нотариусът проверява дали обектът не е изложено на риск (като в непосредствена близост до промишлени предприятия) или специална зона, например исторически. Всичко това налага конкретни задължения на собственика.За сключването на основния договор за продажба става пред нотариус. Той е официален и представлява интересите на купувача и на държавата. Задачата на нотариус - осигуряване на правна яснота на сделката, за която е професионална отговорност, гарантирани от държавата. Нотариусите могат да бъдат двама - на купувача и продавача. Страните подписват основния договор за продажба - акт за продажба (АСТЕ де Vente). По това време всички необходими суми следва да бъдат прехвърлени по сметка на нотариус. Когато нотариално имота се прехвърли на купувача, новият собственик получава ключовете на обекта и документ за собственост - квалификация. След това, нотариусът изпраща пари на продавача. При подписването на законопроект за продажба, купувачът заплаща нотариалните такси. Новият собственик задължително трябва да застрахова имуществото си.Това също е пред нотариуса.
...................................
Италия:
Огледите се заплащат 30 евро на брокера (от един до три имота). Понеже брокерите са на райони, ако се ползва втори брокер от агенцията (за друг район) за нови огледи, нови 30 евро на втория брокер. Когато се одобри имота, се оставя депозит – 1000 евро в агенцията. Нотариуса проверява документите на имота, ако има проблем в документите, депозита се връща на 100 %. Нотариуса също така подписва предварителния договор, като се дава капаро от 10 до 30 %. Масово се оставят по 20 % капаро. Нотариуса отговаря за изрядността на сделката. Брокера е почти само разводач и гид. Услугите на нотариуса – от 1 до 3 % от стойността на сделката. Комисион за агенцията – от 3 до 6 % (в зависимост от стойността), комисиона се разделя между продавач и купувач. Държавни такси – 7 %.
...................................
Монако
При предварителен договор - капаро 10% . Капарото се оставя в отделна банкова сметка на нотариус, както и за останалата част от сумата или отмяна на покупката. След това, в рамките на 2-3 месеца, нотариусът събира всички необходими документи, изучаването на правна чистота на сделката, както и откриване на евентуални недостатъци в имота и за тяхното отстраняване.



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2011-02-14 20:35 от bah.
Re: Наказателна отговорност от брокер
14-02-2011 - 20:23:03
Добре, ако спечелиш от инвестицията, ще отидеш ли да дадеш на брокера още пари?
bah
Re: Наказателна отговорност от брокер
14-02-2011 - 20:30:28
avatar
Брокерите са едни работяги търчящи по панелаци и трънаци, за да попълнят колекцията от оферти.
Нотариусът и съдията по вписване отговарят на 100% за изрядността на всяка една сделка.
Те са на върха на пирамидата - като почит, уважение и отговорност.
Какви отговорности възлагате на брокеража, не мога да схвана.
Re: Наказателна отговорност от брокер
14-02-2011 - 21:04:17
Чл. 209. (1) НК: Който с цел да набави за себе си или за другиго имотна облага възбуди или поддържа у някого заблуждение и с това причини нему или другиму имотна вреда, се наказва за измама с лишаване от свобода до шест години.

За да има наказателна измама трябва едновременно да са налице следните неща:

- възбуждане или поддържане на заблуждение
- вреда
- измамлива цел

И най-важното - трябва да е извършено от брокера. В случая, който описва автора на темата няма наказателна измама.
Но в този, който описва монитор има - някой е заблудил познатите му, че е собственик на имота, налице е измамлива цел - да прибере парите, налице е и вреда - платените 35к долара. Само че престъпникът е този, който се е представил за собственик на имота, не и брокера. Освен ако не е действал в комбина с мнимия собственик.

Обаче винаги съм си мислел, че брокерите вземат твърде много кинти, а насреща предлагат твърде малко. Аз приветствам идеята, ако той урежда документите и не си отваря очите, вследствие на което купувача бъде отстранен от имота брокера да носи ФИНАНСОВАТА отговорност за това. Всичко е въпрос на договаряне. Иначе 3-4-5000 лева, за да те заведат на един оглед са си множко.
Re: Наказателна отговорност от брокер
14-02-2011 - 21:27:19
avatar
Преди време реших да се занимавам с транспортен бизнес и купих 2 употребявани камиона от една автокъща, след около 2 години мъки - фалирах. Имам ли право да осъдя автокъщата, която ми продаде камионите !? А ако случайно бях изкарал някакви пари, трябваше ли да ги разделя с въпросната автокъща ?

italinea.net
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход