Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как да разпозная възрастта на панела при оглед?

Публикувано от alana 
Re: Как да разпозная възрастта на панела при оглед?
12-10-2010 - 22:49:34
Цитат:
Първите експериментални панели са построени през 1958 г. по проекти на НИСИ и "Нипро ИТИС" с ръководител инж. Г. Бранков. Те са 4-етажни безскелетни едропанелни жилищни сгради (ЕПЖС). След завършването им е изготвен каталог с типови проекти за масово прилагане на панелното строителство в кварталите "Толстой", "Красна поляна", "Ботунец", "Свобода". Номенклатурите се доразвиват и обогатяват. Преминава се към индустриално строителство на ЕПЖС.
Дефектите при панелите са плод по-скоро на некачествено строителство, отколкото на конструктивни грешки. Проблемът се задълбочава от некачествените материали, вложени в сградите, както и от подценяването на архитектурните и експлоатационните им качества. Последните са по-лоши от тези на сградите, изградени по познатите от столетия строителни системи, са категорични експертите.
През последните години при ЕПЖС възникна нов проблем, се подчертава в специализираното проучване. Първите етажи на панелните блокове масово бяха преустроени в търговски площи чрез отвори в напречния им гръбнак. Затова специалистите считат за задължително да се направи оценка на конструктивната сигурност и надеждност на сградите. Те препоръчват още ред задължителни мероприятия. Покривите трябва да бъдат ремонтирани. Първата и последната плочи подлежат на топлоизолация. Необходимо е да се направи топлоизолационна облицовка и на целите сгради. Дограмата трябва да бъде подменена. На ремонт подлежат абонатните станции, топлопреносната мрежа и индивидуалното измерване, така също и инженерните системи в сградите.
Специалистите предлагат серия от мерки за решаване на проблемите с панелните сградиПървоначално трябва да се реализира пилотен проект за саниране на такава сграда. Целта е по-нататък той да намери масово приложение в общинска програма. Държавата и общината трябва да поемат своята отговорност, въпреки че над 90 на сто от собствеността е частна. Създаването на благоприятна жизнена среда обаче, както и запазването на конструктивната сигурност, дълготрайността на жилищния фонд и икономията на енергия са обществени ангажименти.
Сред първите блокове, определени за ремонти, са тези в Студентския град. При положение, че най-напред рухна блок в "Надежда" обаче явно плановете ще трябва да се променят, а стартът на санирането да се ускори.
Re: Как да разпозная възрастта на панела при оглед?
12-10-2010 - 23:22:59
Без бъзик - познава се по фугите, цепнатините и отворите между снадките winking smiley
Re: Как да разпозная възрастта на панела при оглед?
13-10-2010 - 00:02:50
Междувпрочем панелните блокове наистина са различни и по технология на изработката!Някои са правени с многослойни панели с вградена топлоизолация от перлит и кармзит и май,че са поне няколко типови различия в това отношение.Големите СМК-та са имали свобода да въвеждат технологични решения в тази посока и някои са го правили!Затова може би е оправдан такъв интерес ,кога и как е посторен блока,от кого и по кой тип е работено,защото някои изработки са много добри.
Re: Как да разпозная възрастта на панела при оглед?
18-10-2010 - 11:32:57
avatar
Quote
alana
Не съм живяла в панел и ми е трудно да разпозная възрастта на блоковете от пръв поглед. Чувала съм , че най-старите панели са шестетажни, но дори и в това не съм съвсем сигурна. Има ли нещо, по което мога да разбера дали брокерът при оглед ми казва истината за годината на строителство?Тези дни говорих по телефона с посредник, който ме уверявяше, че шестетажно блокче в Мотописта било строено към 80 та година. Аз обаче съм чувала, че в тези райони- Гоце Делчев, Мотописта, Борово са най-старите панели, така че проверих и се оказа всъщност строен през 69 год! Сега ще ходя на оглед в Дианабад, като имам предварителна информация, че блокът е строен в края на 80 те, но знам, че и там панелите са доста стари и се питам дали е вярно...Става дума за улица Буенос Айрес, в близост до Аптечен център, блокът бил на 9 етажа, не ми казаха точно номера му в предварителния разговор, но до колкото мога да се ориентирам по картата-11, 13, 18 номер и от сорта са на тази улица. Знаете ли нещо за възрастта на блоковете в тази част, а също и дали не са били оборотни, защото вече на няколко адреса попадам на блокове, в които има доста общински апартаменти, съответно населени с цигани...Мога ли да разбра по нещо възрастта ми, например по типа тераса, етажността?

Най-старите панели са 4-етажни.Строени са между 56-58 година до средата на 60-те.Това са истинските "немски "панели... Следващите са "тип "немски панел-6 етажни ,в по-нов вариант и 8 етажни..С външни балкони...Строят се до около 78-79 година...Има едно "преходно" строителство между 79 -82 година с т.н. "полулоджии...Най-новите са строени до 91-92 година-с вътрешни балкони...Във всяка община може да се провери годината на пускане в експлоатация....
Re: Как да разпозная възрастта на панела при оглед?
23-10-2010 - 11:07:02
А според вас, кой вариант е за предпочитане-много стар, но действително немски панел или нов панел? Казват, че точно най-новите, които са строени 88-90 са най-некачествени...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход