Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Защо агенциите не обявяват точните адреси?

Публикувано от dedepene 
Re: Защо агенциите не обявяват точните адреси?
12-10-2010 - 15:55:04
Potential_Buyer , мен всички жени ме харесват. Разбирам ги.
Re: Защо агенциите не обявяват точните адреси?
12-10-2010 - 16:13:53
Практиката комисинната да се плаща на ПД е защото дефакто на посредника там му и приключва работата. Ако стане издънка след ПД - на изповядване се счита, че вината е между страните, а не на посредника. Реално посредника не може да гарантира сделката да не се издъни, тъй-като има поне 5 начина това да стане по желание на една от страните без посредника да може да направи каквото и да е. За това и е оредвидено това капаро от 10 или друг подобен процент - то би трябвало на покрие претенциите на осщетената страна. Не съм много сигурен, но мисля, че има и "прецеденти", тоест метод на работа, който максимално защитава сделката до края - изповядването. Незнам, определена сума май се оставяше в офиса на агенцията, нещо като гаранция... не съм напълно запознат - нека брокер се изкаже.

За документите на имота, както и различните удостоверения и това за задълженията се осигуряват само пред нотариуса. Преди това, както Дичо каза могат да станат много калибристики, въпреки че и след като бъдат предоставени на нотариуса пак има варианти за някои шмекерии, но от това вече никой не е застрахован smiling smiley
Re: Защо агенциите не обявяват точните адреси?
12-10-2010 - 16:32:33
Svetlio, кои са тези 5 начина по които една сделка може да се издъни???
Re: Защо агенциите не обявяват точните адреси?
12-10-2010 - 17:12:24
Quote
Potential_Buyer


Виждам, че нещата са се променили и се радвам за това.

Промяната не е голяма, повярвай ми. Дано останеш доволна от апартамента и услугите които ще ползваш.

Сега предлагам да отворите една тема "стъпки и процедури при покупката на имот" и да пишем там, че тая така я оспамихме.
Re: Защо агенциите не обявяват точните адреси?
12-10-2010 - 17:16:45
Навсякъде по света се плаща за свършена работа. Подписването на ПД е сериозна крачка към финала, но не е окончателно приключена сделка. Сега един хипотетичен вариант. аз съм купувач, подписвам ПД и плащам комисион и капаро Х%. в последствие, откривам някакъв сериозен недостатък с имота, който брокер и продавач са скрили от мен и не искам да го купя.

Тогава за какво съм платил комисион?
Re: Защо агенциите не обявяват точните адреси?
12-10-2010 - 17:28:51
Мастър, подкрепям: и за двете: и за темата и за ПД-то.

Аз например като продавач, ето ще си платя комисионната - имам договор с брокера- всичко е ОК. Но за мен пък като продавач един ПД не е равен на "продажба на недв. имот". Може клиентът да е забелязал нещо, което не го устройва (въпреки моите добри намерения - визирам само себе си, но има и доста недобронамерени хора в БГ), може от банката да му откажат кредит например (тогава никой не е виновен - примерно).

Аз в случаят май съм в по-изгодна позиция от купувача, защото той ще загуби както комисион, така и капарото.

Трябва да има писани правила на играта. Това е. И 100 теми да пуснем и 100 поста да напишем, когато няма здрава правна рамка, реални правила със правата и задълженията на всички страни - всичко друго си е в сферата на пожеланията.
Re: Защо агенциите не обявяват точните адреси?
12-10-2010 - 19:11:42
Ако от банка откажат кредит на купувач, обикновено е "виновен" той самия. Обикновено е пропуснал някакво условие от задължителните за кредитиране. Аз преди каквито и да било огледи ходя лично с клиента в избрани банки, уточнявам доходи, осигуровки, други кредити, задължения, проверка в ЦКР и след изясняване на ситуацията - толкова кеш, толкова кредит, чак тогава пристъпвам към огледи на имоти, за които е възможна сделката, ако клиента желае. След това, при харесан имот с една предварителна оценка на имота за 1-2 дни се изяснява всичко. Категорично не вярвам на твърдения, че няма проблем, без лично да съм се убедил. Всякакви огледи преди горните проверки са безсмислени. Ако купувача не желае да направим тези проверки, тогава риска си е за него.
Re: Защо агенциите не обявяват точните адреси?
12-10-2010 - 21:34:13
Рискът си е за него, за кого да е? Ма ти ше му казваш на него как се правят нещата, ай сиктир, той всичко си знае.
Re: Защо агенциите не обявяват точните адреси?
12-10-2010 - 22:47:24
Quote
Broki
Ако от банка откажат кредит на купувач, обикновено е "виновен" той самия. Обикновено е пропуснал някакво условие от задължителните за кредитиране. Аз преди каквито и да било огледи ходя лично с клиента в избрани банки, уточнявам доходи, осигуровки, други кредити, задължения, проверка в ЦКР и след изясняване на ситуацията - толкова кеш, толкова кредит, чак тогава пристъпвам към огледи на имоти, за които е възможна сделката, ако клиента желае. След това, при харесан имот с една предварителна оценка на имота за 1-2 дни се изяснява всичко. Категорично не вярвам на твърдения, че няма проблем, без лично да съм се убедил. Всякакви огледи преди горните проверки са безсмислени. Ако купувача не желае да направим тези проверки, тогава риска си е за него.

Утре ми предстои оглед( последен) за една къща на село, но не смятам да платя 1200 лв. предварително на брокера, който ми урежда въпросната сделка, поради големите пазарлъци, които проведохме със собственика и все още не вярвам, че сделката ще приключи така както сме се разбрали...............
Мисля си, че поседника е редно да си получи хонорара след като приключат всичките подробности и имота вече е собственост на купувача.
Re: Защо агенциите не обявяват точните адреси?
12-10-2010 - 23:21:27
Е то не само ти така си мислиш, много други така разсъждават. Но посредника не разсъждава така и от неговата си гледна точка е прав. За него посредничеството дефакто и де юре приключва след подписването на ПД-то. За него работата вече е свършена, а и това наистина е така, тъй-като освен, че той е бил само ПОСРЕДНИК от тук насетне почти нищо не зависи от него.
В тази връзка съм изказвал мнение, че АНИ могат да иновират като предлагат различни видове посредничество, дори и такова защитаващо сделката до самият й край... Ама ово е БГ и едно си баба знае и едно си бае.. Те големите брокери на един уникален за тази дейност домейн за без пари се ослушаха, камо ли да се пробват нещо по-модерно, съвременно и най-важното търсено от все по-взискателната и недоверчива клиентела...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход