Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

...и пак за брокерите и професионализма

Публикувано от elline 
Re: ...и пак за брокерите и професионализма
13-09-2010 - 12:43:20
С фонетика понякога така става...
Re: ...и пак за брокерите и професионализма
14-09-2010 - 09:55:43
avatar
Quote
kris66
Разликата м/у брокер и посредник е голяма. За съжаление 99% от брокерите у нас са посредници.

Имота бил пуснат в 15 агенции!? Най вероятно имота е обявен някъде без посредник и естествоно агенциите се обаждат...ами може ли да го предложим... работим на 3%...ама само от купувача или от продавача. Без да са го виждали имота и карат клиенти за оглед. И на въпроса на клиента каква беше цената и чувам от брокерката оферта с 12% над моята....

1.Прегледайте обяви от вестници и най вероятно ще откриете същия имот от собственик.
2.Свястния брокер като в белите страни ще дойде да огледа имота и ще Ви консултира на каква цена е продаваем, ще направи снимки, ще опише локация, инфраструктура,училища, болници...... и като зададете критерии (като куповач) ще има ясни предложения, а не да Ви губи времето.
3.Свястния брокер ще е с Вас до края, докато получите нотариалния акт. Ако сте продавач той трябва да тича за документите или поне да Ви съдейства. У нас обикновенно като подпишете предварителен договор с купувач/продавач и "брокера" казва дай си ми комисионната, ама и от двете страни. От там нататък се оправайте, най много да Ви запази час при нотариус.
4. По отношение на имота заради разликите в обявяването на кв.м., тръгвате си с ролетката.

Ако брокера е такъв ще му дам комисионната, но другата страна да си я дава на нейния брокер. иначе с адвокат излиза по ефтино и е по сигурно.

1.Обикновено собственици,които минават на "директна" продажба крият нещо не дотам привлекателно относно имота...Никой не е длъжен да разбира от всичко и да знае всички закони...Затова не е добре да не се ползват услугите на специалист...
2.В повечето случаи продавачите отказват предварителни разговори и огледи...
3.Свестният брокер ще е до вас до ВЪВОДА ВЪВ ВЛАДЕНИЕ.
4.Разлики в квадратурите няма...Измислиците на недобросъвестни агенции понякога се дължат и на желанието на собствениците да включат мазета,тавани,тераси,за да вдигнат квадратурата с обяснението,че така е при новото строителство.Всъщност при строежите преди 1996г се гледа квадратура по нот.акт-тя е без общи и гореописаните части.С рулетка може да се измери само светлата площ.
Адвокатът не дава по-голяма сигурност при сделка с недвижим имот,по простата причина,че в голямата си част адвокатите са специалисти в други области и нямат нито опит нито познания за такива сделки...А и не е сигурно дали ще излезе по-евтино...,но това е друга тема.
Re: ...и пак за брокерите и професионализма
14-09-2010 - 23:24:06
Quote
Перловец

1.Обикновено собственици,които минават на "директна" продажба крият нещо не дотам привлекателно относно имота...Никой не е длъжен да разбира от всичко и да знае всички закони...Затова не е добре да не се ползват услугите на специалист...
2.В повечето случаи продавачите отказват предварителни разговори и огледи...
3.Свестният брокер ще е до вас до ВЪВОДА ВЪВ ВЛАДЕНИЕ.
4.Разлики в квадратурите няма...Измислиците на недобросъвестни агенции понякога се дължат и на желанието на собствениците да включат мазета,тавани,тераси,за да вдигнат квадратурата с обяснението,че така е при новото строителство.Всъщност при строежите преди 1996г се гледа квадратура по нот.акт-тя е без общи и гореописаните части.С рулетка може да се измери само светлата площ.
Адвокатът не дава по-голяма сигурност при сделка с недвижим имот,по простата причина,че в голямата си част адвокатите са специалисти в други области и нямат нито опит нито познания за такива сделки...А и не е сигурно дали ще излезе по-евтино...,но това е друга тема.

Ами не крият. Имам два имота от собственик и строител с добри цени. И двата са по БДС. Със стоителя договорихме намаление с 50Е на квадрат. Имам и закупен с известна агенция... ами ако искате да го видите подпишете това ..... май не е панел, ами е ПК....ами не знаем колко по Рихтер издържа, май няма изолации....
Това го нямаше при огледите и уговорките със собственици и строители. Може би аз съм попаднал на хора.
Заради такива приказки купувачите не смеят да правят огледи директно. И кво става аз обявявам 36 000Е и идва брокерка с клиенти без да го е виждала преди това апартамента и казва ами цената е 40 000Е...?!?!?

А пък за квадратурата като гледам обявите за новото строителство те всички агенции май са недобросъвестни, което ме навежда на мисълта че инвеститора подава така цената.
И според мен светлата площ е най точна, т.е. тя е важна, за нея се плаща, нея можеш да ползваш. Независимо колко е цената на колко обявени квадрата, мериш и смяташ...
Re: ...и пак за брокерите и професионализма
15-09-2010 - 11:44:24
kris66 , ти ползваш само светлата площ ? Вероятно влизаш през прозореца в апартамента си, не ползваш коридорите, стълбищата, двора, входната врата, покрива, асансьора, мазето ? Няма ли най- после да разберете, че такова животно като "цена на кв м" няма ! Има обявена цена на имота, която или те устройва, или не, за един имот мога по три начина да ти докарам една и съща цена , какво променя това за теб ?
Re: ...и пак за брокерите и професионализма
15-09-2010 - 18:53:58
Quote
dicho
Няма ли най- после да разберете, че такова животно като "цена на кв м" няма ! Има обявена цена на имота, която или те устройва, или не, за един имот мога по три начина да ти докарам една и съща цена , какво променя това за теб ?

Точно това имам и аз в предвид. Ако ме устройва цената, си гледам квадратурата, забележки и прочие...
Обявена на кв.м. си е заблуждение, че и статистиката е такава. Виждаш обяви купувам до ......Е/кв.

Верно е че ползвам стълби, коридори и ......., ама не мога да си сложа леглото там и да се опъна по гащи, затова и не искам да плащам по 700Е за кв. стълби. Ама като ги вкарат стълбите в цената на светлата площ, статистиката става 900-1000Е/кв. И ако е обявено така, единици ще се поинтересуват.

А за мен лично е загуба на много време и пари независимо дали купувам или продавам. Затова би трябвало коректните брокери да обявяват и светлата площ.
Re: ...и пак за брокерите и професионализма
15-09-2010 - 19:20:51
Дичо, ние минаваме по тези стълбища, входове, ползваме асансьори и покриви, но ако въпросните идеални части влизат в цената на апартамента и плащам за тях абсолютно същата цена на кв. м, ами то по тази логика, някой ще ми разреши ли да си оградя стълбището, да забраня друг да влиза в асансьора, да минава през входа или да се качва на покрива?! Защото, в такъв случай, аз съм си ги платила и те са си мои, както си е мой апартамента. Каква е логиката никой друг да не може да ми ползва и влиза в апартамента, понеже съм си го платила и съм станала собственик, а да се качва по стълбите и да ползва асансьора, които съм заплатила на абсолютно същата цена?!Защото така излиза-мои са си! А собственика на панелката през прозореца ли минава, като заплаща само реалната площ на апартамента?
Re: ...и пак за брокерите и професионализма
15-09-2010 - 20:37:40
kris66, това "Затова би трябвало коректните брокери да обявяват и светлата площ." показва, че ще се въртим в един омагьосан кръг, без да погледнем в една посока. Да ти обявя светла площ на което и да било жилище означава преди това да вървя с ролетката и да меря всичко на всичките над 300 оферти ! На всичкото отгоре не ми се правят безумни и безполезни неща. Не искам да обидя никого, но ако човек се замисли и ако може да мисли, би трябвало да разбере тази простичка истина - няма цена на кв м, всичко останало са глупости.Освен това явно бъркаш "светла" и "чиста" площ, светлата площ не включва стените, чистата площ включва и тях, и балконите. Всъщност защо се поставя въпроса за цена на кв м така и не мога да разбера, нали в крайна сметка е важно дали имота те устройва като локация, разпределение, състояние и цена ?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-09-15 20:52 от dicho.
Re: ...и пак за брокерите и професионализма
15-09-2010 - 20:51:48
elline , за теб изхода май е само един - в гората, къщичка, без съседи наоколо, всичко, зад оградата си е само твое ? Наистина ли не разбираш, че всеки купил имот в сградата, в която ти си купила, е платил процент от общите части, че всеки от вас е собственик на идеална част от общите части на сградата, че няма как да оградиш нещо, за което си платила само еди какъв си процент , че собственика на панелката също си е платил общите части, тъй като те са му калкулирани в цената ? Не случайно казах, че са един имот мога по три начина да докарам една и съща цена, заради теб ще го направя и моля да ми кажеш къде е разликата и какъв е смисъла за теб, купувача.
1. апартамент 120 кв м - цена 120 000 е, цена на кв м - 1000 е
2. апартамент 100 кв м чиста площ по 1120 е на кв м, плюс мазе 4 кв м по 400 е на кв м, плюс 16 кв м идеални части от общите части на сградата по 400 е на кв м
3. апартамент с площ с общи части 116 кв м по 1021 е на кв м , плюс мазе 4 кв м по 400 е на кв м.
И в трите случая цената е 120 000 евро, къде е разликата и кой по дяволите измисли тази простотия "цена на кв м" ?
Re: ...и пак за брокерите и професионализма
15-09-2010 - 21:07:24
Пълни глупости, толкова имоти съм продал, двама или трима са ме питали за кв.м. чиста, светла и пр. площ, за общи части, стълбища и дъра-бъра като в тоя форум.
Колко струва-толкова. Става, не става. Тука никой не е правил сделка през живота си, най-много някоя гарсониера под наем.
Re: ...и пак за брокерите и професионализма
15-09-2010 - 22:03:24
dicho, второто обявление е най коректно. Такова ще увеличи доверието на клиента в брокера, Ще си направи по-точна сметка и по малко огледи и по-малка загуба на време и персонална реклама за съответния брокер.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход