Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Разделяне на УПИ

Публикувано от Buzinho 
Разделяне на УПИ
27-05-2010 - 10:04:20
Здравейте,
Въпросът ми е какъв е редът да се раздели едно УПИ, което е само с 1 собственик на 2 УПИ-та? УПИ-то е с достатъчна площ според чл.19 от ЗУТ, за да бъде разделено. Достатъчно ли е изготвянето на скица-проект за разделяне от архитект/проектант, която да бъде заверена в кадастъра? Необходимо ли е да се подават в общината документи за изготвяне на ПУП и виза при положение, че искам само да разделя УПИ-то на 2 нови УПИ-та без намерение за строителство, за да обявя за продажба едното от 2-те нови УПИ-та в реални граници според новите скици? Искам имотът да бъде разделен преди сключването на самата сделка за покупко-продажба, за да не останат съсобственици лицата след продажбата? Необходимо ли е да се ходи при адвокат/нотаиус за самото разделяне на УПИ-то или може директно при архитект/проектант за изготвянето на скицата-проект, а при нотариуса да се отиде чак когато се стигне до сключване на самия договор за покупко-продажба?
Re: Разделяне на УПИ
27-05-2010 - 13:09:14
avatar
Quote
Buzinho
Здравейте,
Въпросът ми е какъв е редът да се раздели едно УПИ, което е само с 1 собственик на 2 УПИ-та? УПИ-то е с достатъчна площ според чл.19 от ЗУТ, за да бъде разделено. Достатъчно ли е изготвянето на скица-проект за разделяне от архитект/проектант, която да бъде заверена в кадастъра? Необходимо ли е да се подават в общината документи за изготвяне на ПУП и виза при положение, че искам само да разделя УПИ-то на 2 нови УПИ-та без намерение за строителство, за да обявя за продажба едното от 2-те нови УПИ-та в реални граници според новите скици? Искам имотът да бъде разделен преди сключването на самата сделка за покупко-продажба, за да не останат съсобственици лицата след продажбата? Необходимо ли е да се ходи при адвокат/нотаиус за самото разделяне на УПИ-то или може директно при архитект/проектант за изготвянето на скицата-проект, а при нотариуса да се отиде чак когато се стигне до сключване на самия договор за покупко-продажба?

Изготвяш проекта и подаваш документи с искане за частично изменение на регулационния план. Ако преценят, че може да стане, ти отговарят положително. Изпращат преписката в района, откъдето ти издават нова скица, отразяваща ситуацията. Наемаш фирма, която да трасира имота и забие колчета. След това отиваш при нотариуса, за да оформи нотариално отделянето на двата имота.
Re: Разделяне на УПИ
27-05-2010 - 13:29:23
Quote
камелия

Изготвяш проекта и подаваш документи с искане за частично изменение на регулационния план. Ако преценят, че може да стане, ти отговарят положително. Изпращат преписката в района, откъдето ти издават нова скица, отразяваща ситуацията. Наемаш фирма, която да трасира имота и забие колчета. След това отиваш при нотариуса, за да оформи нотариално отделянето на двата имота.

Здравейте Камелия,
От отговора ви разбирам, че първоначално трябва директно да се насоча към архитект/проектант за изготвяне на скица-проект за разделяне, която да подам за одобрение в районната община. Задължително е ли е да се извърши трасирането от фирма ако се одобри скицата от общината? Това отделяне на двата имота при нотариус необходимо ли е да се прави предварително? Не може ли направо когато се стигне до покупко-продажба тогава да се отиде при нотариуса?
Re: Разделяне на УПИ
27-05-2010 - 13:49:48
avatar
Quote
Buzinho
Quote
камелия

Изготвяш проекта и подаваш документи с искане за частично изменение на регулационния план. Ако преценят, че може да стане, ти отговарят положително. Изпращат преписката в района, откъдето ти издават нова скица, отразяваща ситуацията. Наемаш фирма, която да трасира имота и забие колчета. След това отиваш при нотариуса, за да оформи нотариално отделянето на двата имота.

Здравейте Камелия,
От отговора ви разбирам, че първоначално трябва директно да се насоча към архитект/проектант за изготвяне на скица-проект за разделяне, която да подам за одобрение в районната община. Задължително е ли е да се извърши трасирането от фирма ако се одобри скицата от общината? Това отделяне на двата имота при нотариус необходимо ли е да се прави предварително? Не може ли направо когато се стигне до покупко-продажба тогава да се отиде при нотариуса?

Ако имотът е в рамките на Столична община, се подават документите в ДАГ / ул. Сердика 5, на гърба на централната баня/. Предварително се консултирай с отговарящия за твоя район. Когато вземат решение в полза на искането ти, го пращат по служебен път в районната община. Там вече ти издават новата скица- при теб, новите две скици. Трасирането е необходимо, за да се разделят точно двата имота и всеки да има своите координати. Не става сам да си премериш с метъра.
Докато не се раздели нотариално, фактът че имаш обособени 2 УПИ, означава че бъдещите купувачи ще са в съсобственост и на двата с продавачите.
Т. е., ефектът от свършеното до тук, се губи. Така или иначе- първо ще се издадат 2 акта за собственост, а после трети- за продажбата на единия УПИ. По- добре е да си оправиш документално всичко, за да си в силната позиция на изряден продавач.
Re: Разделяне на УПИ
27-05-2010 - 14:06:27
На нас ни искат първо да подадем заявление по образец за допускане до регулация (в случая е май ИПРЗ) от името на двамата съсобственици.
При подаването се представя и актуална скица, както и двата нотариални акта (копия).
Опитахме да се пробваме на направим проекта преди заявлението, но от Геокад ни върнаха (те ще ни правят ПУП-а, те направиха и актуалното заснемане).
Главният архитект е обяснил на мъжа ми, че след това трябва да внесем ПУП-а да ми през комисия и след одобряването му, отиваме при нотариус двамата съсобственици с цялата документация и ни правят два нотариални акта.

Не съм го извървяла напълно пътя, за да съм сигурна, че това ще е всичко по процедурата.winking smiley
Re: Разделяне на УПИ
27-05-2010 - 14:09:31
Quote
камелия

Ако имотът е в рамките на Столична община, се подават документите в ДАГ / ул. Сердика 5, на гърба на централната баня/. Предварително се консултирай с отговарящия за твоя район. Когато вземат решение в полза на искането ти, го пращат по служебен път в районната община. Там вече ти издават новата скица- при теб, новите две скици. Трасирането е необходимо, за да се разделят точно двата имота и всеки да има своите координати. Не става сам да си премериш с метъра.
Докато не се раздели нотариално, фактът че имаш обособени 2 УПИ, означава че бъдещите купувачи ще са в съсобственост и на двата с продавачите.
Т. е., ефектът от свършеното до тук, се губи. Така или иначе- първо ще се издадат 2 акта за собственост, а после трети- за продажбата на единия УПИ. По- добре е да си оправиш документално всичко, за да си в силната позиция на изряден продавач.

Благодаря много за изчерпателните ти отговори. Положението почти ми се изясни. След като тръгна по институциите вече ако възникнат допълнителни въпроси пак ще питам. Имотът се намира в село на 20км от Бургас. Остана още един въпрос: Налага ли се подаването на документи до кмета на общината за изменение на ПУП, тъй като ще има разделяне на УПИ или това ще трябва да го направи новият собственик, който евентуално ще купи едното от 2-те новополучени УПИ-та ?
Re: Разделяне на УПИ
27-05-2010 - 14:26:03
avatar
Quote
Buzinho

Благодаря много за изчерпателните ти отговори. Положението почти ми се изясни. След като тръгна по институциите вече ако възникнат допълнителни въпроси пак ще питам. Имотът се намира в село на 20км от Бургас. Остана още един въпрос: Налага ли се подаването на документи до кмета на общината за изменение на ПУП, тъй като ще има разделяне на УПИ или това ще трябва да го направи новият собственик, който евентуално ще купи едното от 2-те новополучени УПИ-та ?

Частичното изменение, е изменение на ПУП за квартала, в който се намира УПИ. Така че, всичкото ходене по инстанциите е да ти разрешат да го направиш. Кметът на районната община няма право да разрешава изменения. Виж къде е кадастъра в Бургас и кой отговаря за " ваше село". Ако решиш, говори с архитекта на селската община / ако има такъв/, за да му засвидетелстваш уважение- все може да потрябва.
Новият собственик само ще занесе копие от н.а. в общината и ще си попълни бумагите. Ти също ще трябва да отидеш, за да се " отпишеш" като собственик........
Re: Разделяне на УПИ
01-06-2010 - 13:14:10
Quote
камелия
Quote
Buzinho
Quote
камелия



Ако имотът е в рамките на Столична община, се подават документите в ДАГ / ул. Сердика 5, на гърба на централната баня/. Предварително се консултирай с отговарящия за твоя район. Когато вземат решение в полза на искането ти, го пращат по служебен път в районната община. Там вече ти издават новата скица- при теб, новите две скици. Трасирането е необходимо, за да се разделят точно двата имота и всеки да има своите координати. Не става сам да си премериш с метъра.
Докато не се раздели нотариално, фактът че имаш обособени 2 УПИ, означава че бъдещите купувачи ще са в съсобственост и на двата с продавачите.
Т. е., ефектът от свършеното до тук, се губи. Така или иначе- първо ще се издадат 2 акта за собственост, а после трети- за продажбата на единия УПИ. По- добре е да си оправиш документално всичко, за да си в силната позиция на изряден продавач.

Камелия, камелия, имам чувството, че говоря не с брокерка, а със застаряваща бабка - химичка, живееща в панелка в Люлин.
Такива глупости си писала, че май само си чувала, недочувала. Как така от общиата ти издават две скици, аз незнам ( а имам над 500 регулационни процедури дотук ). Кой и защо ще ти издава два нотариални акта, за какво, като човека си има документ за собственост за целият имот. Ти като брокерка, за каквато се представяш чували си въобще за доброволна делба, май не.
Жалко, много жалко че свестните хора страдат от псевдо брокерки като теб.

А на Buzinho следното: Приятелю и сто теми да пуснеш по всичките форуми, процедурата е една и съща и всички, които са поне малко в час ( без брокерките - химички естествено ) ще ти го потвърдят.
Безплатен обяд няма
Re: Разделяне на УПИ
01-06-2010 - 15:02:05
Quote
margoto123

А на Buzinho следното: Приятелю и сто теми да пуснеш по всичките форуми, процедурата е една и съща и всички, които са поне малко в час ( без брокерките - химички естествено ) ще ти го потвърдят.
Безплатен обяд няма

Съжалявам, но съм от скоро във форума и няма как да знаем от кои акаунти пишат брокери и от кои свестни хора, които наистина искат да помогнат. За това и още повече се и обърквам като чета различните мнения относно това през какви процедури трябва да се премине за доброволното разделяне. Така или иначе скоро ще потърся услугите на архитект и се надявам да случа на честен такъв, който да ми изготви необходимите документи на реални цени, а не на двойни или тройни такива в резултат на измислени от него и несъщестуващи процедури.
Re: Разделяне на УПИ
15-06-2010 - 13:50:40
Аз пък си наех адвокат, който ми свърши идеална работа. Той се гонеше нещата за всичко. Накрая си платих и взех моя нотариален акт и пито-платено. Вместо да се разкарвам по инстанции, да си губя времето и да се разправям с нелюбезни служители, аз прецених и постъпих така. Не съжалявам, че съм ползвла услугите на адвокат. Човека си свърши перфектно работата.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход