Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Продавачите отвръщат на удара!!!

Публикувано от Продавач 
Re: Продавачите отвръщат на удара!!!
13-06-2010 - 01:58:01
avatar
Колега smiling smiley

Първо:

"(не ми говори за методология, офертни, реални цени и пр...)" Това с разликите между офертни и реални цени и основополагащо при рисуването на всякакъв вид графики анализиращи съответно покачване или спадане на цениТЕ. Но на КОИ ЦЕНИ? И ако това няма значение за реални или измислени си пишем то тогава и графиките нямат никакво значение smiling smiley

Второ:

Аз бих искал цените в София най-вече да паднат още, но винаги са ми били смешни напъните с графики, съотношенията между цени на имоти и заплати и най-вече данните за цените от статистическия институт smiling smiley))))
И като гледам как надеждите за апартаменти на цени на кв.м. отговарящи на минималната заплата в страната и т.н. умират и ми става жал за мераците на някои хора. Но най-смешното в цялата ситуация знаеш ли кое е? Аджеба защо да трябва да е задължително всеки да притежава собствен недвижим имот, че да се определя цената му от заплати и т.н. при това в София? Цените се определят от пазара и от нуждите или зора на продавачите и чак след това идват възможностите, желанията и мераците на кандидат купувачите. Аз не виждам нищо лошо в това когато няма човек достатъчно възможности да купи имот - да живее под наем.

Трето:

Аз искрено вярвам, че можеш да се довериш ако не на мен то на други колеги, които работят на пазара на НИ в София и те могат да ти кажат кои цени ще падат от тук нататък, а до кога незнам. Ако питаш мен аз мога да кажа някои неща относно цените в най-желания град за купуване и за цените на най-желаните типове апартаменти от съответно най-голям брой купувачи. Вече позагатнах достатъчно и го писах на скоро тук в тази тема. Ето все пак един цитат от същата тази тема, които би трябвало да отговаря на много въпроси:

"Драмата я има и сега и тя наистина е сериозна, но виждате как се отразява на цените - офертните цени спаднаха на места с над 60% но не и на реалните цени където спада е не повече от 10-15%. Ако някой не схваща за какво говоря - офертни са цените на тристайните панелни апартаменти в Дружба 2 например където цените варираха от 55000 до 125000 евро... Е реалните цени винаги са били тези между 50 и 60 хиляди евро, а тези от 60000 до 125000 ще паднат на места сигурно с до над 60% но реално това НЯМА НИКАКВО ЗНАЧЕНИЕ, защото и преди и сега те винаги са си били извън реалния пазар."

Надявам се като един интелигентен човек и колега макар и не работещ на нашия пазар можеш сам да разебреш графиките, кои цени и кой спад отразяват winking smiley Колкото по-надути и малоумни цени е имало обявени от малоумните им продавачи и техните не по-малко малоумни брокери толкова по-голям ще бъде спада при тях. Тънкия момент е, че освен малоумните продавачи има и едни 10-20% които са определили добри цени и те определено нито ще се сриват нито ще спадат с по еди колко си месечно, защото при тях отиват всички купувачи. Цените падат при останалите 80% от продавачите, които така или иначе не са били в час и не са били никога в играта, но попадат във всички видове графики...

Тези 20% продавачи държат най-атрактивните оферти за продажба на най-търсените имоти - там се случват сделките. Ако аз направя една графика на реалните цени при тези 20% оферти от общото море тогава кривата няма да върви вече надолу. Тези 20% продавачи и 100% купувачи образуват цените и тяхното движение на горе, надолу или на никъде. Останалите 80% от продавачите, които са извън пазара не мисля, че има смисъл да ги анализраме - те не продават, нямат кредити, нямат зор, а просто търсят цена еди колко си и ако не я постигнат няма да продават. Може би ще си променят мирогледа, но към момента се ориентират доста трудно. Не говоря за повишения, за 2000 евро на кв.м. и тем подобни глупости, но и дайте да не си си говорим общи приказки и да слагаме всички имоти под общ знаменател и да ги вкараваме в безсмилени графики, които да анализираме и посредством тях да водим още по-безмислени спорове smiling smiley

Четвърто:

Безспорните факти съм ги писал винаги:

Като ще анализраме и ще слагаме всички под един знаменател така най-общо можем да кажем, че от мезонети, офиси, парцели по 30 декара, недовършени или незапочнати апартаменти, апартаменти с квадратура от по над 80-100кв.м., не се интересуват повече от 5% от хората (под хората визирам кандидат и настоящите купувачи на тези имоти ако изобщо се появят такива за някои от тях) тези имоти участват в статистиката нали - ДА.

Атрактивни като локация имоти, но на цени от преди 2008г. - от тях не се интересува никой. Не и преди да влязат в играта, а те не влизат (пояснявам - влизане в играта означава добре да определена продажна цена). Още едно пояснение - "ДОПЦ" - добре определена продажна цена НЕ означава нещо като търсенето в подписа ми, а означава нещо съвсем друго, което също е и различно от "триста евро" на кв.м.

Най-търсените имоти са жилищните с две стаи. В това нещо се включват - панелни и ЕПК гарсониери (квадратура 42-55кв.м.) в крайните квартали, но с добри комуникации (метро). Панелни и ЕПК двустайни апартаменти - две стаи + отделна кухня (квадратура от 65кв.м.). Тухлени двустайни и тристайни апартаменти с добра локация, с ПОЛЕЗНА площ от поне 45кв.м. и с цена не повече от 800 евро на кв.м.

Тези имоти вече са достигнали дъното и няма да падат повече поради простата причина, че за тях търсене има. Те попадат в полезрението на 85% от българските семейства, защото всеки си има бюджет и той не е много голям, което свежда възможностите за покупка на имоти с цени не по-високи от 25-45000 евро. И тези имоти са най-купувани и при тях маржа със спад на цената е най-малък и техните цени най-бързо ще започнат да растат. Това не означава, че някоя панелна гарсониера в Люлин 5 в блок 501 може някога изобщо да бъде продадена. Нейната цена може би ще пада през следващите 5 години - тя попада в статистиката, но не играе никаква роля, защото никой не иска да живее в блок тип общежитие заобиколен от ромски семейства. Това важи и за всички останали подобни блокове, които СЪЩО ПОПАДАТ В ГРАФИКАТА, но реално са извън пазара и все едно ги няма, но ако се доверяваме на графиките и попадаме в онези 85% май ще сгрешим а?.

Е питам аз - кои цени падат и за кои купувачи е важно това за тези 5 до 15% от купувачите, които търсят мезонети, апартаменти с квадратура по 150 и т.н. или за огромната маса от около 85% от тях, които се надяват двустайните ЕПК от 65кв.м. да станат по 300 евро на кв.м. или гарсониерите, а те не стават ли не стават...? Аз мислех, че говориме за масата от хората и техните надежди за "спад" от по еди колко си %...

И пето:

Ако вие сте притежател на 70-80000 евро кеш и търсите имот на далавера - то има такива - кеф ви ЧСИ-та и обявените за продан там имоти, които не могат да се купят с кредит, кеф ви имоти с големи квадратури, които са непродаваеми, защото хората с такъв бюджет за покупка са малко, а имотите много. Е ако попадате в тази платежоспособна категория или в по-горна и търсенето ви е такова - честито можете да продължавате с огледите и пазарлъците - ще имате успех. За всички други обаче - изберете да вярвате на графиките и "нарастващата безработица" или на реалния пазар - въпрос на избор winking smiley

Ако нещо не е ясно - прочетете го отново и чак тогава задайте въпросa си моля. *book**write**book*

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-06-13 11:49 от Продавач.
Re: Продавачите отвръщат на удара!!!
13-06-2010 - 02:45:23
Цитат: Тези имоти вече са достигнали дъното и няма да падат повече поради простата причина, че за тях търсене има. Те попадат в полезрението на 85% от българските семейства, защото всеки си има бюджет и той не е много голям, което свежда възможностите за покупка на имоти с цени не по-високи от 25-45000 евро. И тези имоти са най-купувани и при тях маржа със спад на цената е най-малък и техните цени най-бързо ще започнат да растат.

По-ясен и верен анализ няма да прочетете никъде. Удивен съм от желанието на Продавач да го напише! Браво!
Re: Продавачите отвръщат на удара!!!
13-06-2010 - 11:14:37
Quote
Продавач
...Аджеба защо да трябва да е задължително всеки да притежава собствен недвижим имот, че да се определя цената му от заплати и т.н. при това в София? Цените се определят от пазара...
Аджеба защото такава е традицията на балканите - всеки да си притежава "бащинията" - термина е още от турско и даже и турците не успели да го изкоренят, въпреки че се що земя е била се на султана е била...
Да не ти го обяснявам, защото е дълго и сложно, но от българина германец не става за 20 години, колкото и да се пънат разни копелета и да му обясняват че собствения дом е само за облагодетелстваните свише!
И аджеба, твоя господ пазар, дето определял цените от какво се определя? Да не би да се опитваш да ми кажеш, че пазара не зависи от заплатите - казано по модерно му от покупателната способност, а?


Quote
Продавач
...Е реалните цени винаги са били тези между 50 и 60 хиляди евро...
С това винаги много ме объркваш. За кои години важи - от преди Христа до днес ли?


Quote
Продавач
... Надявам се като един интелигентен човек и колега макар и не работещ на нашия пазар можеш сам да разебреш графиките, кои цени и кой спад отразяват winking smiley Колкото по-надути и малоумни цени е имало обявени от малоумните им продавачи и техните не по-малко малоумни брокери толкова по-голям ще бъде спада при тях...
Не съм интелигентен, ма знам че по всяко време има малоумни цени и хора - затова общия тренд на графиките е долу горе верен - границата на малоумието е различна. Да не си припомняме какво говорехме, когато графиките вървяха нагоре.
Иначе съм сигурен в едно. Банките ще направят всичко, което е по силите им да се задържат цените. Може да не работя на твоя пазар, ма познавам и тертипите откъдето ти идва банковото "ноу-хау"...

И още нещо в което съм сигурен.
Има цени на жилища дето никога не падат. Ама падат жилищата, като им свърши животеца. smiling smiley
Re: Продавачите отвръщат на удара!!!
13-06-2010 - 11:41:35
avatar
Quote
Imotko
Цитат: Тези имоти вече са достигнали дъното и няма да падат повече поради простата причина, че за тях търсене има. Те попадат в полезрението на 85% от българските семейства, защото всеки си има бюджет и той не е много голям, което свежда възможностите за покупка на имоти с цени не по-високи от 25-45000 евро. И тези имоти са най-купувани и при тях маржа със спад на цената е най-малък и техните цени най-бързо ще започнат да растат.

По-ясен и верен анализ няма да прочетете никъде. Удивен съм от желанието на Продавач да го напише! Браво!

Благодаря Imotko! Бих могъл да поясня още относно това. По-голямата част от хората имат по-ограничен бюджет, а дори и да имат по-приличен такъв те пак търсят най-изгодната покупка и това е съвсем логично. Това е причината всички да започват огледите си от най-изгодните предложения в съответния сегмент и локация за които могат да си позволят покупка. Така например ако младо семейство има не много високи доходи те биха търсили апартамент с две стаи с максимално изгодна цена. Тяхното внимание се насочва автоматично към най-ниския клас имоти в този сегмент панелни гарсониери, защото те са с най-ниски цени, а им върши работа и може да се купи жилище за под 30000 евро, което е техния абсолютен таван. Роднините им помагат с парите за предварителния договор на избраната за 28000 евро гарсониера и събират около 7-8000 евро. Останалите около 20000 евро остават за ипотечния кредит, което за период от 25 години прави месечна вноска около 160-170 евро или по около 160лв от заплатите на мъжа и съответно на жената. Алтернативата на подобна покупка е живот под наем в такава гарсониера за около 250 - 400лв според локацията и състоянието. И това е причината да има една граница под която вече около година цените в най-търсените сегменти не пада. Повечето хора са с подобни финансови възможности или с по-добри когато родителите продават имот за да помогнат на децата си. Също така за самите продавачи има граница под която се обезмисля продажбата на имота и това обикновенно са частните лица, които имат не повече от 1-2 имота за продаване. По-ниски от сегашните цени за двустайни и гарсониери може да изпаднат само при новото строителство където не са довършени сградите и предстоят акт 15 и 16, което автоматично не изключва възможността те да останат недовършени. Но и те не падат под 30000 евро за поне 40кв.м. полезна площ и две отделни помещения, което обикновено се равнява на апартамент с площ "по документи" около 55-65кв.м. а понякога както знаем и повече...

Цените на кв.м. нямат значение - гледа се покупателната възможност т.е. ако намерите цена на кв.м. 450 евро то обикновено ще е за имот с квадратура 150-300 което за масата от хората не е важно, защото кой може да даде 67-135000 евро? И какво от това ако цената на кв.м. на тристаен тухлен апартамент без акт 15 е 600 евро?
На кой му дреме?

Гледа се горната граница на крайната цена т.е. хората масово не могат да си позволят да купуват имоти с крайна цена по-висока от 25-35000 и максимум до 50-60000 евро за различните локации, типове строителство и т.н.
Ако ти искаш да си купиш двустаен 65кв.м. (две стаи и отделна кухня) ЕПК в южни райони и можеш да платиш за него максимум 50000 евро то избора ти се ограничава до 20-ина апартамента и колкото и изгодно да ти се предлага цена на квадратен метър за апартамент в същия район, който обаче е с крайна цена 60000 евро ти не можеш да си го купиш и цената му на квадратен метър за теб няма никакво значение - ФАКТ! Само че освен теб има още много други, които искат да купят максимално най-добрата покупка за своите 50000 евро и те заедно с теб обикалят по огледи на тези 20-ина апартамента дори и да имат 65000 евро те също първо ще гледат тези 20-ина с цена до 50000 евро, което ограничава възможностите цената им да падне, защото всички точат лиги за тях... Това правило важи с 10 пъти по-голяма сила за имотите с цени до 30-35000 евро по същата причина само дето там търсенето е много по-голямо, защото тези са цени са по-джоба на 75% от хората, а то по-ниски цени няма така, че и да не са им по джоба...

Говерете ми сега отново за графики и цени на кв.м.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Продавачите отвръщат на удара!!!
13-06-2010 - 12:02:02
avatar
"С това винаги много ме объркваш. За кои години важи - от преди Христа до днес ли?"

Хахахахахаха ами Жоро то е важало по всяко време това правило просто не всеки знае коя е реалната цена към даден момент на пазара. Един приятел на скоро ме пита - "Абе чувам че цените много са паднали ама отидох на няколко огледа и ги гледам високи са си...какво става?" Човека просто търси най-търсенето нещо - двустаен в София и може да си позволи максимум 40000 евро...е той да чака ли още дълго да падне цената на кв.м. по графиката игрек или да си спазари някои двустаен от 38000 на 34000 евро преди добрите оферти да са започнали да се изтеглят от пазара? Попита ме и за ЧСИ-тата ама там избора е ограничен и трябва да ги има парите кеш, а той може да събере около 12000 евро в брой с които двустаен на търг на може да си купи...и какво правим?
Според мен цената на класически двустаен апартамент трябва да бъде в порядъка на 25000-30000 евро, но това не се случва и си мисля, че ако не се случи най-късно през тази зима то най-вероятно никога няма да се случи...*book*

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Продавачите отвръщат на удара!!!
13-06-2010 - 12:37:42
Може да се случи, за някой забравен от бога панел.
Re: Продавачите отвръщат на удара!!!
13-06-2010 - 17:09:59
avatar
Масата от хората се вълнува от малките и евтини апартаменти, а те вече не вървят на долу и разочарованието е най-голямо за тях. А те са реално 8 от всеки 10 купувачи. Някой ако има други наблюдения моля нека ги сподели ще ми бъде интересно. *write*

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Продавачите отвръщат на удара!!!
13-06-2010 - 18:10:18
Нямам почти какво да добавя към твоя анализ.
Paзочарованието е голямо и във форума, поради същата причина, че евтините неща вече не падат много.
Re: Продавачите отвръщат на удара!!!
13-06-2010 - 18:33:34
avatar
"Масата от хората се вълнува от малките и евтини апартаменти" - да приемем, че това е вярно. Идва въпросът каква е тази маса. Колко са тези, които искат да купуват в настоящата икономическа обстановка и колко биха могли да си го позволят (имат кеш или биха били одобрени за ипотека и биха я изтеглили).

Имотко:
"Paзочарованието е голямо и във форума, поради същата причина, че евтините неща вече не падат много. " - този гениален извод как го направи *angel*
Особено при положение, че повече от половината форум се премести в "емигрантско-цървуланковския форум" където гледам напоследък и ти си прописал...
Re: Продавачите отвръщат на удара!!!
13-06-2010 - 20:50:37
avatar
Quote
zlostyr
"Масата от хората се вълнува от малките и евтини апартаменти" - да приемем, че това е вярно. Идва въпросът каква е тази маса. Колко са тези, които искат да купуват в настоящата икономическа обстановка и колко биха могли да си го позволят (имат кеш или биха били одобрени за ипотека и биха я изтеглили)."


Тази маса е горе долу около 85% от кандидат купувачите, а колко са те като бройка може да се ориентираме от агенцията по вписванията за съответните периоди през "настоящата икономическа обстановка". Примерно през последното тримесечие на миналата година в София сделките са - 9472...и това в разгара на кризата...незнаем кой какъв точно имот си е купил, но цифрата мисля внушително се разминава с "настоящата икономическа обстановка" май smiling smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-06-13 20:57 от Продавач.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход