Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....

Публикувано от Clever 
Re: Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....
11-06-2009 - 10:44:31
avatar

> Информация:
>
> - Поземлена комисия в ???????????– тел. 9++++++++
> - Подземен кадастър УАГ София, ст. 4** – там са
> кадастралните листа с поздземните съоръжения –
> имота е на кадастрален лист А-***-*** (вече е
> правена такава проверка – на листа няма нанесени
> никакви подземни ссъоръжения)
> - Кадастър УАГ София – ст. 5** ИМЕ ФАМИЛИЯ –
> район *********.
> - УАГ София Архитект **********, ст. 3** –
> отговаря за регулацията в район **********
>
> ownerBG, скъсах се от писане, като на изпит
> по...., е? чакам с нетърпение коментра ти! Дано
> някой се сети да си коп-не горното за бланка, за
> да знае какво да прави ако му се наложи, ще спести
> време и разкарване, ако го кара по списък


Иво, напълно си прав, и наистина точен и подробен.Точно за това се опитах да говоря и аз.Но я си помисли ако нямаш договор с една от двете страни дали ще скокнеш да проверяваш с такива подробности.
А ако не провериш и си от страна на купувача изненадите стигат не до огради и 1-3 метра а даже и в съседна местност.
Не е напразно многото ти писане защото помагаш на собственици на имоти поне да знаят какво да искат като услуга.

*beer*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-06-13 08:38 от OwnerBG.
Re: Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....
11-06-2009 - 11:21:55
OwnerBG, моля те изтрии цитата че много се разтегна темата.
Ако не провери това, ако не провери онова защото било рисковано и възможно да загубиш, означава че някой само се прави на брокер, който бог знае в какво точно се изразява услугата му. Пари се правят, когато човек се вре на места където другите не се сещат да се навират или високомерно отказват да го правят защото не работят за жълти стотинки.
И 30 да са агенциите - избора е личен , или участваш в състезанието и шанса да попаднат на теб от интернет е 1:30 или нищо не правиш и шанса ти става = 0 !!!!!
Не забравяй, че освен интернет всеки има свой си начини за контакти и неофициален кръг познати, купувачи продавачи и т.н. така че не бих подценил никоя оферта.
Оффф, пак писане - за горния имот случката беше интересна и за мен самия, научи ме да не правя прибързани заключения дали един имот е КУЦ или не от пръв поглед. Не бива да сме много самоуверени в опита си и втова как се продават имоти...

Та, значи въпросния имот ми го донесе един приятел - каза: чичо му искал да си продаде нивата...донесе ми скица, стара естествено а аз приех, не можех да откажа.
Като се разделихме, попрочетох какво пише вътре, бръкнах в гис, видях че е на 50 км. от софия и е земеделска земя, казах си ПОРЕДНАТА ГРАДИНКА и просто запазих скицата. След месец друг приятел ме попита за парцели в същия район (даже не съм пускал и обяви за имота) - сетих се за въпросната "овощна градинка" таква я бяха описали и го заведох да я види, той взе че я хареса, аз съответно му казах че ще посъбера малко инфо за парцела - (така за моя изненада стигнах до откритието че земята не е градинка а е тъмно червена СМФ) като съобщих на приятеля ми че всичко еОК той ми отговори, че вече не представлявало интерес за него (не се сещам дали каза и мерси за търчането, затова вече не го правя без да ми оставят капаро, особено за парцели!!!) е, в случая стана добре защото освен този парцел, поразпродадох и парцели на родата на чичото и...останахме доволни всичките.

Лошото е, че след подобно обстойно проучване свързано със загуба на време и пари може да се окаже, че парцела действително си е градинка...пак казвам ако ще проучвам парцела си искам капаро от купувача, а също и пълномощно от собствениците да мога да вадя документите без да водя някой болен дядо насам натам.
Сега продължава ли да ви звучи странно, че Агенция може да поиска капаро и капарото да остане в полза на агенцията при определени случаи?





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-06-11 11:42 от Ivo.NovDom.
Re: Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....
11-06-2009 - 11:50:14
avatar
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------

> Сега продължава ли да ви звучи странно, че Агенция
> може да поиска капаро и капарото да остане в полза
> на агенцията при определени случаи?

Според мен, тук не иде реч за капаро, а за сума, срещу която ще извършиш всички тези проверки. Ако възложителят се откаже от сделката, въпреки че всичко отговаря на търсенето му, сумата си остава за АНИ. Ако стане сделка- приспада се от комисиона.
Просто това влиза в договора между АНИ и възложителя. А "стоп капарото" се договаря между купувача и продавача - да се спре от реклама имота, докато купувачът се подготви за предварителния договор.



Мозъчните гънки не се виждат, ама като ги няма,си личи!

За прост човек и силен вятър, прегради няма ...
Re: Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....
11-06-2009 - 11:51:36
Лошото е, че след подобно обстойно проучване свързано със загуба на време и пари може да се окаже, че парцела действително си е градинка...пак казвам ако ще проучвам парцела си искам капаро от купувача, а също и пълномощно от собствениците да мога да вадя документите без да водя някой болен дядо насам натам.
Сега продължава ли да ви звучи странно, че Агенция може да поиска капаро и капарото да остане в полза на агенцията при определени случаи.

ама това излиза не е капаро а хонорар за положените усилия.нема лошо ама защо да е % от цента на имота . а и като се окаже че имота не е това което се рекламита то и цената е по ниска. тогава връщате ли разликата.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-06-11 12:02 от nradev11.
Re: Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....
11-06-2009 - 12:01:51
Камелия, ти говориш за тогава когато Продавач и Купувач си разменят сума като капаро, ОК да се уговарят както си решат...
Идеята е кога агенцията да вземе такова капаро, дали може да обоснове взимането на такава сума, също и ако вземе, пък поради невежество не направи НИЩО или подведе Клиента си - смятам, че трябва да ВЪРНЕ ВЗЕТАТА СУМА ДВОЙНО!!!
Re: Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....
11-06-2009 - 12:03:59
Иво ти добре смяташ ама дай пример от практиката за такъв случай.
Re: Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....
11-06-2009 - 12:07:58
камелия Написал:
-------------------------------------------------------
> Ivo.NovDom Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
>
> > Сега продължава ли да ви звучи странно, че
> Агенция
> > може да поиска капаро и капарото да остане в
> полза
> > на агенцията при определени случаи?
>
> Според мен, тук не иде реч за капаро, а за сума,
> срещу която ще извършиш всички тези проверки. Ако
> възложителят се откаже от сделката, въпреки че
> всичко отговаря на търсенето му, сумата си остава
> за АНИ. Ако стане сделка- приспада се от
> комисиона.
> Просто това влиза в договора между АНИ и
> възложителя. А "стоп капарото" се договаря между
> купувача и продавача - да се спре от реклама
> имота, докато купувачът се подготви за
> предварителния договор.
>
>
>
> Да подкрепим клипа на българските “млади лъвчета”,
> участващи на конкурса в Кан!

Камелия , бъркаш кои е възложителя според мен е продавача, а тука се коментира капаро от купувача.
Re: Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....
11-06-2009 - 12:10:36
Не, РАДЕВ не е хонорар за положените усилия, а КАПАРО, като гарнция че нещата са сериозни и ако всичко е ок, купувача ще купи имота и агента ще получи възнаграждението си, което както знаете е само при реализирана сделка. Ако при проучването излезнат неприятни изненадки - връщам капарото (но не двойно) а търчането си е за моя сметка. В повечето случай когато вадим разни документи се изискват такси, които също поемаме, за вас не зная, но аз си мисля че много дразни ако кажа на клиента си: еми освен комисионната ми която е **** евро, ще трябва да ми дадеш още 500 лева за такси, билет за рейса и разни там неща.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-06-11 12:14 от Ivo.NovDom.
Re: Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....
11-06-2009 - 12:22:28
Иво ако е наиситна така както казваш изглежда че има коректно отношение към купувача от страна на брокера.обаче излиза че това е капаро на комисионата а не капаро на имота.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-06-11 12:24 от nradev11.
Re: Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....
11-06-2009 - 12:23:40
nradev11 Написал:
-------------------------------------------------------
> Иво ти добре смяташ ама дай пример от практиката
> за такъв случай.


Радев, за моя радост не мога да ти дам пример от моята практика, за връщане на двойно капаро - когато взимам пари напред, съм сигурен в това как ще си свърша работата за да не се наложи да го върна двойно. Все пак, мога да си нося отговорността ако нещата се объркат.
Радев, ако забелязваш не чатя анонимно, ако съм завлякъл някой с капаро, и съм оплел нещата може да си каже. ;-) *huh*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход