Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....

Публикувано от Clever 
Re: Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....
09-05-2009 - 20:30:13
И как разбираш, че не са обявили имота си в повече от една агенция???
Re: Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....
11-05-2009 - 13:26:06

стоп капаро
:} :} :} :} :} :} :} :} :} :} :} :} :} :} :} :} :} :} :}

Стоп капаро е недоразумение, въведено от начинаещи или домашни брокери, появи се преди няколко години, но смея да твърдя, че много малко от агенциите го практикуват.(
За да запазиш един имот се сключва предварителен договор по чл.19, с всичките уговорки между страните, описание на имота, цена, разноски, срокове и тн, с капаро, КОЕТО Е НЕУСТОЙКА ЗА ВСЯКА ОТ СТРАНИТЕ

Другото нещо е депозит, той се връща без неустойки при случване/неслучване на нещо.

Стоп капаро е същото недоразумение, изречено за пръв път от някой неграмотен, повторено от други, нещо като странната дума , която можеш да срещнеш дори в обява - ТРИЗОНЕТ. :}

ТЕ ТАКОВА ЖИВОТНО НЕМА.
Re: Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....
20-05-2009 - 21:05:52
"Re: Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....
Изпратено от: сторно (84.238.161.---)
Дата: May 26, 2006 02:37PM


имах за съжаление такъв проблем с фирма ИМОТ БЪЛГАРИЯ дадох стоп капаро от 500лв и когато трябваше да се сключи договор обявиха ,че имота не е актуален и не пожелаха да върнат тези 500 лева "

явно си попаднал на кофти агенция.Ние също взимаме такова капаро,защото много пъти,купувачът или наемателят са "сигурни" че ще взимат имота,но после нещо изниква !!!!А пък ти си казъл на другите желащи,че изчакваш.Затова -или капаро или който превари,така мисля аз.

хамалски услуги
Re: Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....
22-05-2009 - 20:25:23
Оптимистико, не бъди толкова краен.
Не зная дали се занимаваш с имоти или просто, така от страни "храниш" темата.
Капаро-то съществува бог знае от кога, какъв е проблема, ако си харесаш имот, кола да оставиш сума като капаро - да деклараш сериозни намерения.
Ако сумата е такава, че човек да може да го преглътне в случай, че нещата се объркат...какво толкова.
Лично аз съм връщал капаро на един лигльо, въпреки че за да спазя с него уговорката отказах да продам имота си на други. Чаках няколко дена, след което той ми заяви, че се отказва и ме помоли да му върна капарото което беше - 100 евро!!!
Върнах му ги, въпреки че можеше и да не го правя. Не мога да си представя че някой ще ме ... кълне за 100 евра.
Капарото е единствената възможност засделка ако собственика е в чужбина - Оптимистико, как ще подпишеш договора си по члена който цитираш, когато няма с кой? Пращали са ни пълномощно с цел да получим капарото и собственика да тръгне за България.
За да си сигурен че сключваш предварителен договор който да има тежест ако се наложи, пак ще отнеме няколко дена, че и повече докато посъбереш нужните документи и да направиш съответните проверки...до тогава? какво? едно капаро ще свърши чудесна работа.
А ако отрябва да теглиш кредит и докато банката те мотка с разните проучвания и вероятността да не ти отпуснат кредит е 50/50. Кое е по-добре да сключиш договор и да оставиш 10 процента задатък или срещу скромна сума да помолиш човешки да те изчакат. Освен описаните в книгите закони има и съвсем човешки начини нещата да се решат.
Продавахме имот с 18 съсобственици, единия беше непълнолетен (имаш ли представа как се събират накуп 17 баби, тетки лелки и едно дете, не бих и опитал да ги събирам ако не ми оставят КАПАРО) - кажи ми как ще подпишеш предварителен договор с непълнолетен?...има си начини, но отнема време. В случая, фирмата остави капаро, изчакахме 2 месеца, момчето стана пълнолетно и продадохме имота!"
Това че има мошенници на дребно, не означава че капарото не съществува.

Мезонет, всички знаем произлиза он френската дума мезон.
Оптимистико, ако някой ми каже три-зонет ще разбера че става въпрос за апартамент на три нива. Ти как го наричаш това?







Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-05-22 20:41 от Ivo.NovDom.
Re: Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....
23-05-2009 - 16:23:18
avatar
iisark Написал:
-------------------------------------------------------

> имах за съжаление такъв проблем с фирма ИМОТ
> БЪЛГАРИЯ дадох стоп капаро от 500лв и когато
> трябваше да се сключи договор обявиха ,че имота не
> е актуален и не пожелаха да върнат тези 500 лева
> "

Така нареченото "стоп капаро", се дава на продавача. А разписката, където подробно е описано защо се дава, срока на валидност, неустойка при отказ, отива в купувача.
Не виждам причина сумата да стои във фирмата, още повече- тя няма право да съхранява чужди пари.



Мозъчните гънки не се виждат, ама като ги няма,си личи!

За прост човек и силен вятър, прегради няма ...
Re: Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....
25-05-2009 - 14:33:31
да ама за това стоп капаро най-много настояват брокерите и го искат преди да те запознаят с продавача (често няма такъв) така че няма как да му го дадеш на него.
Re: Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....
25-05-2009 - 15:43:22
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------
> Оптимистико, не бъди толкова краен.
> Не зная дали се занимаваш с имоти или просто, така
> от страни "храниш" темата.
> Капаро-то съществува бог знае от кога, какъв е
> проблема, ако си харесаш имот, кола да оставиш
> сума като капаро - да деклараш сериозни намерения.
>
> Ако сумата е такава, че човек да може да го
> преглътне в случай, че нещата се объркат...какво
> толкова.
> Лично аз съм връщал капаро на един лигльо, въпреки
> че за да спазя с него уговорката отказах да продам
> имота си на други. Чаках няколко дена, след което
> той ми заяви, че се отказва и ме помоли да му
> върна капарото което беше - 100 евро!!!
> Върнах му ги, въпреки че можеше и да не го правя.
> Не мога да си представя че някой ще ме ... кълне
> за 100 евра.
> Капарото е единствената възможност засделка ако
> собственика е в чужбина - Оптимистико, как ще
> подпишеш договора си по члена който цитираш,
> когато няма с кой? Пращали са ни пълномощно с цел
> да получим капарото и собственика да тръгне за
> България.
> За да си сигурен че сключваш предварителен договор
> който да има тежест ако се наложи, пак ще отнеме
> няколко дена, че и повече докато посъбереш нужните
> документи и да направиш съответните проверки...до
> тогава? какво? едно капаро ще свърши чудесна
> работа.
> А ако отрябва да теглиш кредит и докато банката те
> мотка с разните проучвания и вероятността да не ти
> отпуснат кредит е 50/50. Кое е по-добре да сключиш
> договор и да оставиш 10 процента задатък или срещу
> скромна сума да помолиш човешки да те изчакат.
> Освен описаните в книгите закони има и съвсем
> човешки начини нещата да се решат.
> Продавахме имот с 18 съсобственици, единия беше
> непълнолетен (имаш ли представа как се събират
> накуп 17 баби, тетки лелки и едно дете, не бих и
> опитал да ги събирам ако не ми оставят КАПАРО) -
> кажи ми как ще подпишеш предварителен договор с
> непълнолетен?...има си начини, но отнема време. В
> случая, фирмата остави капаро, изчакахме 2 месеца,
> момчето стана пълнолетно и продадохме имота!"
> Това че има мошенници на дребно, не означава че
> капарото не съществува.
>
> Мезонет, всички знаем произлиза он френската дума
> мезон.
> Оптимистико, ако някой ми каже три-зонет ще
> разбера че става въпрос за апартамент на три нива.
> Ти как го наричаш това?
>
>
>
>
>
>
>
> Редактирано 1 пъти, последният път 05/22/09
> 08:41PM от Ivo.NovDom.
(


МЕ - ЗОНЕТ, произлиза от френски, да , но МЕ на френски не значи две, та да има ТРИ -ЗОНЕТ, като имаш апартамент на три нива, ще го наречеш апартамент на три нива :}




Колкото до капарото, какво правиш с това стоп-капаро, че нещо не ми е много ясно.

Когато нещо се случи и единият е неизправен - продавач или купувач, неизправен според устна уговорка, при която на хвърчащ лист е дадена някаква сума, какво правиш?
Кой си ти, нали си брокер, да не си съдебна инстанция, че да решаваш кой крив и кой прав да го разпределяш между страните.

Капарото е неустойка по смисъла на закона.

Това, което е практита на агенции в подобни случаи се нарича ДЕПОЗИТ, той не се връща в двоен размер и се нарича ДЕПОЗИТ.

В кой закон се третира това понятие СТОПКАПАРО и на какво основание се дава?







Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-05-25 15:46 от optimistko.
Re: Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....
25-05-2009 - 16:39:28
докато има овце ще има и вълци.....
Re: Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....
25-05-2009 - 16:44:19
avatar
nradev11 Написал:
-------------------------------------------------------
> да ама за това стоп капаро най-много настояват
> брокерите и го искат преди да те запознаят с
> продавача (често няма такъв) така че няма как да
> му го дадеш на него.

Хи,хи,хи!
Щом "няма как", давай го, можеш и да удвоиш сумата. Каквото човек сам си направи, Господ не може. Пък после, ела и ти да рИвеш във форума. :]

Мозъчните гънки не се виждат, ама като ги няма,си личи!

За прост човек и силен вятър, прегради няма ...
Re: Внимание ! ! ! КАПАН ЗА КУПУВАЧА .....
25-05-2009 - 21:26:53
ОПТИМИСТИКО, Капаро и договор са две различни неща - може да има капаро по устна уговорка (без писмен договор), както може да има и предварителен договор без капаро!
Дали една уговорка е устна или писмена на принтерна хартия или на амбалажна хартия, ВСЕ СИ Е УГОВОРКА и трябва да се СПАЗВА!!! Ако тази уговорка я обезпечиш с капаро, задатък, стоп-капаро или както искаш така си го наречи, означава че този който е дал капарото може и да го загуби, а този който е ВЗЕЛ КАПАРОТО, ако не си спази обещанието (устно или писмено) ЩЕ ТРЯБВА ДА ГО ВРЪЩА ДВОЙНО - ПРОСТО Е!
НЕ ДАВАЙТЕ ОБЕЩАНИЯ КОИТО НЕ МОЖЕТЕ ДА ИЗПЪЛНИТЕ!!! Не виждам как една агенция може да вземе пари и после само да ги върне обратно ако нещата се объркат!
Да го кажа според мойте правила: ако някой, който се представя за AНИ или брокер, вземе пари от клиента си и му обещае да му продаде имот, който не е негов и ... ако този имот собственика продаде на трети лица, брокера трябва да върне ДВОЙНО ПАРИТЕ на клиента си! На агенциите се плаща само при хепи-енд, за съжаление е така! Не може да вземеш пари от клиент (освен ако не си направите ваша си уговорка) да го подведеш да ти плати предварително, да изхарчиш капарото за глупости от типа на тел. сметки, наем на офиса, мол-разходки и после ако не стане сделката да кажеш "МИ...АМА...СОБСТВЕНИКА Е ВИНОВЕН"
Взимал съм капаро от името на собственика и ЗА НЕГОВА СМЕТКА, КОГАТО СЪМ ИЗРИЧНО УПЪЛНОМОЩАВАН ОТ НЕГО ЗА ТОВА!
Това с капарото е неприятна история, ако не сте сигурни в крайния резултат не взимайте капаро, нека собственика да си го вземе.
Човек трябва да си ПОЕМА ОТГОВОРНОСТТА, а не да се ОПРАВДАВА!!!




Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2009-05-26 11:31 от Ivo.NovDom.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход