Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Инвестор.БГ - Продажба на жилище – с брокер или без?

Публикувано от прУфесУр тъпарон 
Re: Инвестор.БГ - Продажба на жилище – с брокер или без?
23-12-2009 - 00:08:04
avatar
Доверява ли се българинът на посредници/брокери при сделки с имот? Официална стастистика (разбира се) няма. Но Агенции за недвижими имоти хвърлят светлина по въпроса:

Стаия: Преброяване на дивите брокери
Дата 24.10.2008

За да си брокер на недвижимости в България, не се изисква никаква квалификация. Никъде също не е уточнено дали хол, спалня и кухненски бокс правят двустаен или тристаен апартамнт. Да не споменаваме изобщо хаотичното предлагане, липса на информация, загубата на нерви и време и откровените измами. От тази ситуация страдат и агенциите. Клиентите губят доверие в тях като цяло и правят всичко възможно, за да ги прескочат при сключването на сделка. Данните от изследване на пазар, направено от агенция "ЕРА България", показват, че едва 37% от покупко-продажбите се осъществяват с помощта на посредник при 50-60% в Западна Европа.

Източник: цък


Стаия: CENTURY 21 България и Македония очаква спад на броя сделки за 2009 от над 12 %
Дата 17.02.2009 г.

Ако се приеме, че агенциите обслужват около 33% от сделките с имоти, това означава, че 86 673 транзакции ще бъдат реализирани с тяхното посредничество през 2009 г. Така заради свиването на броя сделки на агенция ще се падат по 17 сделки годишно, или средно по 1,4 на месец

Източник: цък

Изводите на една блондинка:

1. В БГ твърде малко хора се доверяват на посредници при сделки с имоти - за разлика от САЩ и западна Европа. Ама там май пазарът е регулиран, има изисквания и закони за тази дейност.

2. Сделките с брокери намаляват - за има няма 6 месеца падат с 4% пункта. Вече може да са под 30%, а догодина.....

3. Ниският % на използване на посредници показва или неподходяща за клиенитите услуга или ниско доверие в тях и професионализма им.

4. Време е за промяна, за да се привлекат клиенти.


ПП. Вярвам на посочените данни, защото са дадени от професионалисти (макар че и двете АНИ не дават подробности как са достигнали до тях).

*drink1* smiling smiley

Блондинка по душа



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-12-23 00:15 от evgenia.
Re: Инвестор.БГ - Продажба на жилище – с брокер или без?
23-12-2009 - 00:38:18
avatar
Quote
evgenia
]Ако се приеме, че агенциите обслужват около 33% от сделките с имоти,[/b] това означава, че 86 673 транзакции ще бъдат реализирани с тяхното посредничество през 2009 г. Така заради свиването на броя сделки на агенция ще се падат по 17 сделки годишно, или средно по 1,4 на месец
А честито за поколения напред. Да видим кой от колко високо ще скача?

Ни копува ни продава
Re: Инвестор.БГ - Продажба на жилище – с брокер или без?
23-12-2009 - 01:06:32
avatar
И друг път съм го казвал ама пак ще го повторя (за малкото останали участници на пазара на НИ)
За една сделка с НИ ти трябва само свестен нотариус и консултация с адвокат.По-добре си наеми адвокат който
ще ти свърши по-добре работата и многократно по-евтино.
Всеки средно интелигентен българин може спокойно да избегне услугите на брокера.
(Няма да отваряме темата как може да стане това)

И да не се забравя: Интернета е голяма сила!*write*
Re: Инвестор.БГ - Продажба на жилище – с брокер или без?
23-12-2009 - 06:55:02
Quote
goro
Пък къде ша го намериш жилище от продавач директно, като всички продавачи праят като тебе...
Quote
ТОРТКО
И така адвоката се обажда на брокера уговаря огледа отивам аз и казвам ще го бъде ли или няма. Значи при покупка врокер няма да взимам. Айде сега другите да чуем.

goro,
Както е видно от цитатите, ТОРТКО не изключва участието на брокер при покупката, изключва прякото заплащане на комисион. Темата за комисиона е разглеждана многократно и за мен е пределно ясно кой плаща всички разходи по сделката. За купувача е по-лесно да приеме цена примерно от 100 000 (формирана 94000 + 6000 комисион) + таксите, отколкото 97 000 + 3000 + таксите. Остава посредника да убеди продавача, че не взема "неговите" 6000.

Както посочих и по-горе, подкрепям напълно мнението на ТОРТКО по темата, смятам, че наличието на адвокат на купувача предполага по-добра защита на интересите му, отколкото схемата "продавач -- посредник -- купувач".
Re: Инвестор.БГ - Продажба на жилище – с брокер или без?
23-12-2009 - 09:25:01
Quote
Dimitar.
Quote
goro
Пък къде ша го намериш жилище от продавач директно, като всички продавачи праят като тебе...
Quote
ТОРТКО
И така адвоката се обажда на брокера уговаря огледа отивам аз и казвам ще го бъде ли или няма. Значи при покупка врокер няма да взимам. Айде сега другите да чуем.

goro,
Както е видно от цитатите, ТОРТКО не изключва участието на брокер при покупката, изключва прякото заплащане на комисион. Темата за комисиона е разглеждана многократно и за мен е пределно ясно кой плаща всички разходи по сделката. За купувача е по-лесно да приеме цена примерно от 100 000 (формирана 94000 + 6000 комисион) + таксите, отколкото 97 000 + 3000 + таксите. Остава посредника да убеди продавача, че не взема "неговите" 6000.

Както посочих и по-горе, подкрепям напълно мнението на ТОРТКО по темата, смятам, че наличието на адвокат на купувача предполага по-добра защита на интересите му, отколкото схемата "продавач -- посредник -- купувач".

Димитре,
шегувах се с Тортко, доколкото мога в неговия стил.
Всеки пазар формира свой модел. Как точно става, не бих могъл да кажа. Знам само, че и в България и в много други страни модела по-който функционира е Х+Х а не 2Х. Дали защото българина, като купувач идва и ти казва, Виж сега, свърши ми работа, пък аз и нещо повече съм предвидил или ще почерпя или просто се опитва да те подкупи в ущърб на продавача или фирмата ти (повярвай ми българина се опитва да те подкупи в ущърб на съдружниците ти или собствената ти фирма - колкото и парадоксално да звучи) незнам...
Във всеки случай, сериозните посредници в който и да е бранш са посредници - не представители на продавача за да изискват само от него заплащането си.
Аз бих се безпокоял, ако посредника е роднина или приятел на продавача или е единствения посредник в квартала или селото, и ако ми каже "без комисион" - бих станал доста подозрителен. (как без комисион бе! - ти на будала ли ме правиш? - че ти си се сдушил с продавача!)
В работата си с посредници от близките села край Солун съм забелязъл, че без да е специално и умишлено - интуитивно защитават интересите на съселяните си - просто е - емоционално обвързани са - те са съседи, приятели съученици... В големия град нещата са много различни. Посредника трябва да е неутрален - ако седне да ти настоява да купиш точно "този имот", пак имай едно на ум.
Та... Ако ме питаш мене, намери си посредник, чрез някой приятел, роднина познат - човек който ти е препоръчан. И разбира се смятай със собствената си глава. Че някой нямало да ти вземе комисион са приказки за наивници и откровени глупаци - ще ти го вземе индиректно и даже няма да разбереш колко.

За адвокатите.
Има сделки в които ти трябва такъв 100%. И такива дето не ти трябва.

Работата на адвоката е да оформи правно сделката. Не го интересува дали ще дадеш 100 или 150. Работата на посредника е да стане сделката - да намери баланса между 100 и 150 (не средното аритметично). И ако не може да го намери, щото продавача бил опърничав и не отстъпвал, за разлика от адвоката може да ти предложи друго - всъщност - именно защото той има и "друго" може да "натисне" продавача.

Весели празници на всички!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-12-23 09:35 от goro.
Re: Инвестор.БГ - Продажба на жилище – с брокер или без?
23-12-2009 - 09:54:32
Quote
goro
Та... Ако ме питаш мене, намери си посредник, чрез някой приятел, роднина познат - човек който ти е препоръчан. И разбира се смятай със собствената си глава.
Благодаря за съвета. Признавам: отскоро "следя" пазара на НИ, но вече се уплаших.
Вчера попаднах на три обяви за един и същ имот, като цената е 98К, 115К и 117К, като първите две обяви са от 21 и 22 декември, третата от 02 ноември.
Молитва: "Господи, помогни ми да попадна на (да ми бъде препоръчан) първия брокер."

Quote
goro
За адвокатите.
Има сделки в които ти трябва такъв 100%. И такива дето не ти трябва.
Продължение на молитвата: "... и дай ми разум да различа едните от другите (сделки)".

Ако има съмнения относно обявите и не се нарушават правилата на форума, мога да посоча връзки към обявите.
Re: Инвестор.БГ - Продажба на жилище – с брокер или без?
23-12-2009 - 19:49:57
Quote
Dimitar.
Quote
goro
Та... Ако ме питаш мене, намери си посредник, чрез някой приятел, роднина познат - човек който ти е препоръчан. И разбира се смятай със собствената си глава.
Благодаря за съвета. Признавам: отскоро "следя" пазара на НИ, но вече се уплаших.
Вчера попаднах на три обяви за един и същ имот, като цената е 98К, 115К и 117К, като първите две обяви са от 21 и 22 декември, третата от 02 ноември.
Молитва: "Господи, помогни ми да попадна на (да ми бъде препоръчан) първия брокер."

Quote
goro
За адвокатите.
Има сделки в които ти трябва такъв 100%. И такива дето не ти трябва.
Продължение на молитвата: "... и дай ми разум да различа едните от другите (сделки)".

Ако има съмнения относно обявите и не се нарушават правилата на форума, мога да посоча връзки към обявите.

Мите, замисли се колко често си купуваш имот, за какви пари го купуваш, претегли рисковете да бъдеш измамен и си прецени дали да дадеш трицифрена сума за адвокат. До колкото имам опит с адвокати - определено си заслужават парите, ма ти си решаваш...
Re: Инвестор.БГ - Продажба на жилище – с брокер или без?
23-12-2009 - 20:20:42
Scyther,
аз определено съм на мнението за използване на адвокат при покупка, вместо брокер.
Все пак, благодаря за загрижеността.
Re: Инвестор.БГ - Продажба на жилище – с брокер или без?
23-12-2009 - 21:37:14
Quote
Dimitar.
Scyther,
аз определено съм на мнението за използване на адвокат при покупка, вместо брокер.
Все пак, благодаря за загрижеността.
Да. Всъщност съм ти чел постовете презредово. Сори, ма виното не прощава.
По темата ме мъчи един особен въпрос, на който нямам отговор. Що вино изпих, но прозрението го нема. Ако един имот се продава с брокер и без брокер, при една и съща цена, кое ще ме накара да избера да го купя чрез брокера?
Re: Инвестор.БГ - Продажба на жилище – с брокер или без?
23-12-2009 - 21:58:22
Quote
Scyther
Quote
Dimitar.
Scyther,
аз определено съм на мнението за използване на адвокат при покупка, вместо брокер.
Все пак, благодаря за загрижеността.
Да. Всъщност съм ти чел постовете презредово. Сори, ма виното не прощава.
По темата ме мъчи един особен въпрос, на който нямам отговор. Що вино изпих, но прозрението го нема. Ако един имот се продава с брокер и без брокер, при една и съща цена, кое ще ме накара да избера да го купя чрез брокера?

Да, за това Иновативната практика за бг-брокера наскоро стана - без % от купувача, просто се усетиха, че келепира от това е нулев и купувачите ще скочат сами по обявите. Тва е убаво начинание, но идва късно - след поне 10г лапаница smiling smiley За това го уважавам българина - щото се нагажда според обтановката и условията.. кой ли го научи на тия мераци winking smiley По-актуалният въпрос е: какво би накарало продавача да ползва услугите за брокера...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход