Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

колко е максимално допустимия срок за забава на ново строителство

Публикувано от kj13 
колко е максимално допустимия срок за забава на ново строителство
26-04-2006 - 08:38:47
Предстои ми сключването на предварителен договор за закупуване на жилище "на залено"с известна и утвърдена строителна фирма, която дълго проучвах , за да се убедя че е коректна. В раздела за неустойките са предвидени 3 месеца възможна забава на издаването на обекта след които текат неустойки в размер на 0.1% за всеки просрочен ден. Това разумен срок ли е като се има предвид, че фирмата е с много опит в областта на строителството и узаконяването на проектите и може ли да настоявам срокът да се сведе до 60 календарни дни, съответно неустойката да е 0.5% от стойността не на довършителните работи , а на целия обект при положение че до момента на завършването на обекта аз вече ще съм платила 90% от цената?
Надявам се на вашия спешен отговор.
Re: колко е максимално допустимия срок за забава на ново строителство
26-04-2006 - 09:15:07
Така или иначе забавянето ще бъде "не по вина на строителя" и няма смисъл да се борите по тази клауза. Като почнат монополистите , държавната и общинска администрация да спазват законите може и да има смисъл да оспорвате срокове - дотогава - насочвайте усилията в друга насока.
Нали не мислите, че предприемач ще ви плати неустойка заради забавяне от страна примерно на електроразпределителното дружество?
kj13 здравей,

По някакъв специфичен начин се възмущавам дълбоко от факта, че дори и самият аз приемам тезата за забавяне на строителството в разумни рамки и при някакъв безпенален (безнаказателен) срок.
Улавям се, че нещо ми нашепва - ами, това е положението, у нас е така, дори и най-добронамереният деятел не може да планира нещата перфектно.
А от друга страна виждаш какво прави именитият международен строител Щрабаг с аерогарата. И без да знаем подробности от кухнята, вижда се, че от другата страна цялата ин държава се държи страхливо и роболепно и се притеснява да тропне по масата. Очевидно вещата са сложни.

И все пак - време е да започнем да мислим за нещата с истинските им икономически измерения. Три месеца забава значат една съвсем конкретна щета, която може да се оразмери доста точно и която купувачът трябва да е готов да преглътне.
В тази хипотеза и другата страна трябва да е готова да преглътне негативи, защо не!

В тази връзка е и моето предложение. Не е необходимо да се спори за безпеналните срокове на забава на строителя. По-смислено е да поискаш и за себе си правото да закъсняваш безпенално със съответните частични плащания. При това си струва да се опишат доста подробно и ясно хипотезите, но също бъди внимателен и балансиран, защото при този вид плащания най-вероятно си се съгласил да стоиш за времето на почти цялото строителство само с един предварителен договор в ръката, тоест нямаш нищо - един къс хартия и множество хубави обещания. И голата тъжна истина е, че влезеш ли в такъв договор, автоматично се превръщаш в слабата страна.

Да, казва се, че договорите изразяват свободната воля на равнопоставени партньори и представлява закон за тях, но .... животът предлага и други определения.
Re: колко е максимално допустимия срок за забава на ново строителство
26-04-2006 - 11:28:37
Аз лично категорично отказвам да преглъщам негативи, които са извън моята компетенция. Аз губя с това, че ме бави монополистът достатъчно, че да плащам и неустойкиsmiling smiley На който не му харесва да си купува готови апартаменти.
Начев не знам дали разбираш , че ако някой държавен чиновник или служител на монополистите разбере, че предприемачът е притиснат до стената започва такъв рекет, че по-добре и за клиентите е в договора да няма неустойки за някой работиsmiling smiley
Да хубаво е да се спазват сроковете, но главния проблем е , че държавата и монополистите не си спазват законовите срокове. КАто почнат да си ги спазват ще е разумно да се спори по неустойките и сроковете със строителя. Сега само можеш да ме накараш да ти тегля една майна ако ми кажеш "ами съди ги щом е така"smiling smiley
I na men mi zabaviha akt 16 pochti s 6 mesetsa (estestveno che ot vremeto do obshtinata vsichki biaha vinovni bez stroitelia), no az znaeh, che i prednia si obekt sa go predali s tolkova zakasnenie i biah podgotvena psihicheski...Nito v prednata nito v nashata sgrada niakoi e sadil niakogo - tova e polozhenieto...I neustoiki niama estestveno. Vazhnoto v kraina smetka e che akt 16 ima.
Tast mi chaka Ibild da mu postroyat apartamenta na agala na simeonovsko i GM Dimitrov - edna golyama kitayska stena, strachna grozotiia...
Tryabvache da e gotov prez januari. Ochte ne e, no skoro chte e , boyadisaha, opravyat dvora.
Vaprosat e, che i toy ne im plachta, a i te ne go tarsyat. Ima not akt za pravo na stroej. Platil e okolo 60 procenta do tuk, tryabvache da pravi vnoska na kota korniz, no im zayavi che kakto vijda te ne barzat i toy chte im plati kato ima vazmojnost..
V interes na istinata te se zabaviha zaradi strahotnata voda otdolu - na dva pati praviha drenaji i nakraya bukvalno vkaraha rekichkata, koyato minava ottam kam lovnia park v gramadni trabi.
No, razbira se te sa mnogo golemi na sa opreli do negovite 20k evro.. vij ako e po-malak investitor chte te sbarka ot tormoz dokato ne zanesech parite i to cash....
Re: колко е максимално допустимия срок за забава на ново строителство
26-04-2006 - 12:41:18
Ами Стефане бъгаринът се нуждае от финансова дисциплинаsmiling smiley Не виждам нищо лошо в това да се юркат длъжниците да са изрядни. ако някой си е свършил работата в срок си е в правото си и посреднощ да ти звъни да му платишsmiling smiley
Какво да се прави, 4овек ! Осъдени сме да сме принципно от различните страни на барикадата. Ти не можеш да излезеш от кожата на лице, което се вижда в позицията на продавач на строителен продукт, аз пък не мога да излеза от битността на възложител или потенциален купувач.
Ето ти добра основа за различия и противопоставяне. Практически е неотменимо, ама защо да се противопоставяме и в света на идеите и божественото. Та нали ние тук обитаваме едно по-висше пространство - на информацията и идеите, не на бакалските сметки :-)))

Успокой топката, не съм ти казвал да съдиш никого, така че и ти не ми казвай онези думи.

Нека да поставим нещата на местата им.

Предприемачът е заложник на произвола на бюрокрацията и монополистите. Съгласен.
Защо тогава просто не увеличи сроковете за изпълнение на задълженията си. Не, той няма да направи това, защото тогава губи конкурентни предимства. Къде по-удобно е да се прехвърлят негативите и щетите на главата на клиента. Но, до кога !? Някога при соца беше същото, получавахме програмирано второ качество (като първа опция) и имаше дори неофициално обяснение - че си плащаме с левчета. Хубавите неща - с конвертируема валута.

Някак си изнесената постановка ми прилича на една позиция от вида : Аз си искам печалбата гарантирано, всички неблагоприятни последици са за тебе ! О.К.
Как да е О.К. ??
Колкото и да е абсурдно, подобна политика все още върви, когато насреща като клиенти се явяват нормални хора, средностатистически граждани.
Ами ако от другата страна застане някой силен (забележи, не говоря за безпощадни биячи, мутри), нека да приемем едно силно юридическо лице. При това положение, нашият предприемач би видял евентулно (но и това не е сигурно) някой от босовете
само при нотариуса. През останалото време една тайфа скъпоплатени адвокати ще те разкъсат.
Ти би ли представил и защитил такъв договор пред един сериозен юрист.
Грозната истина е, че договорите на строителите сега са напълно идиотски. Е, не съм виждал много, признавам, но това което ми е минавало пред очите граничи с абсурда и са все еднакви. Всичките права и задължение на купувача се изчерпрат в едно нещо - да си плаща и толкова !

Аз лично на тебе бих дал пари,защото си мисля, че няма да ме завлечеш (нали :-)))), ами ти с позицията си сякаш убеждаваш публиката, че не е проблем да дадат пари на строителните предприемачи. Аз пък си мисля, че това е проблем !

Сигурно знаеш, че за определени хора съдебната система (и съдебно изпълнителната) вече действа и то понякога учудващо чевръсто.
В светлината на това ми се ще да попитам - ако приемем, че споменатият по-горе произвол го няма, браншът готов ли е да изпълнява сериозни договори (срокове и качество, гаранции) и да си носи последствията ?
Внимавай, какво ще ми отговориш ! Ще ти дам един жокер, защото не искам да съм критичен и назидателен.
В моя бранш не можем да го направим и дори не си правя илюзия, че скоро бихме го постигнали. Дори нещата се влошават в известен смисъл.
Re: колко е максимално допустимия срок за забава на ново строителство
26-04-2006 - 13:35:06
Начев не сме от различни страни на барикадата, а от една. От страната на хората, които искат да печелят с уменияsmiling smiley

За големите клиенти си прав - държат да сключат такива договори , че негативите да отидат в по-дребните. Големите клиенти в момента ги разглеждам единствено като потенциал за дребни поръчки , когато са притиснати от обстоятелствата . В последната година съм приемал да извърша само дребни услуги от големи клиенти, когато е трябвало да се направи нещо "на всяка цена". Просто бягам от големи поръчки, защото конкуренцията е силно нелоялна, а аз държа да не подвеждам клиентите. Има моменти в живота, когато трябва да избереш пътя на "пропускане на ползите" с цел да реализираш повече в бъдеще.
Ще ти отговоря така - положението е такова, че докато не се промени е невъзможно да се оправят нещата. Размива се разликата между добрия и некадърния. Т.е ако се пооправят нещата вече ще се види кой кой е , а това е предпоставка за промяна. Нещо като да играят футболна среща Бразилия и Лихтещайн в еднометров снягsmiling smiley
Ето абсурдния първоначален вариант на договора, предложен ми от Екозид, открийте някакви права на клиента освен единственото - да плащаjavascript:emoticon(':g:')
javascript:emoticon(':g:')

ДОГОВОР ЗА СТРОЕЖ НА СГРАДА

Днес, ....................2004 г., в гр.Казанлък, между:

1. .............., град ............ със седалище град ............и адрес на управление, бул.”...........”№..., Данъчен №.........., БУЛСТАТ - .............., вписано в търговския регистър на ................ окръжен съд – том ..., страница...., партида №....., рег......, с решение №.... от...........г. по нфирмено дело № .......г. по описа на съда за ........г., представлявано от ..........................., ЕГН: ....................., наричан накратко ВЪЗЛОЖИТЕЛ, от една страна,
и, от друга страна,

2. ”ЕКОЗИД” ООД, със седалище и адрес на управление гр. Казанлък, ул.”Козлодуй” 120 вписано в регистъра на Старозагорския окръжен съд по ф.д..№ 289/2004г., БУЛСТАТ 123660842, дан.№.1240906763, представлявано от Станимир Петров Върбанов, в качеството си на Управител, наричан накратко ИЗПЪЛНИТЕЛ,

се сключи настоящият договор за изработка за следното:

I. ПРЕДМЕТ НА ДОГОВОРА
Чл. 1 Възложителят възлага, а Изпълнителят приема да извърши:
1.1 Проектиране на сграда по задание на Възложителя,състояща се от:
-................
-................
-................,

1.2 Построяване на сграда, състояща се както следва:
-................
-................
-................,
срещу което Възложителят се задължава да заплати уговореното в настоящия договор възнаграждение.

Чл. 2. Изработката ще бъде реализирана с материали на Изпълнителя и със средства на Възложителя.

Чл. 3. При осъществяване предмета на договора Възложителят се задължава да заплати общо възнаграждение на Изпълнителя в размер на ............. лева, като в посочената цена влиза:
- проектиране-
- строителство-
и не е включен Данък добавена стойност.

Чл. 4. Възложителят ще заплати на Изпълнителя договореното в Чл. 3 възнаграждение на части съобразно всеки отделен етап по следния начин:
4.1 Първи етап – 50% - до три дни след сключване на договора;
4.2 Втори етап - 40% при покриване на сградата, описана в чл. 1 /груб строеж/;
4. 3 Трети етап - 10% при подписване на двустранния приемо-предавателен протокол по чл.13 от настоящия договор за окончателното цялостно приемане на построения обект в завършен вид съгласно предвиденото в чл. Чл. 1.2 от настоящия договор.
4.4 Плащанията по настоящия договор следва да бъдат извършвани в брой/по банков път (по договорка между страните/ цитират се сметките).
4.5 Изпълнителят си запазва правото да не започва строителни работи по всеки следващ етап докато не са приключили окончателно плащанията по предходния завършен строителен етап, като последното се удостоверява с приемо-предавателен протокол между страните. При забава в плащанията от страна на Възложителя срокът за изпълнение на задълженията на Изпълнителя по настоящия договор се увеличава автоматично с периода на забавата на Възложителя.4.5 В 15 /петнадесет / дневен срок от подписване на настоящия договор Възложителят се задължава да открие акредитив в размер на 10% от стойността на строителството в полза на Изпълнителя, който ще бъде усвоен от Изпълнителя след окончателно приключване на строителството и подписване на приемопредавателен протокол между страните за окончателното цялостно приемане на построения обект, предмет на настоящия договор.
4.6. Неизпълнението на задължението по чл. 4.5. дава право на Изпълнителя да преустанови изпълнението на задълженията си по настощия договор, като периода на изпълнение на задълженията на Изпълнителя се увеличава автоматично с периода на забавата на Възложителя относно откриването на акредитива по чл. 4.5.

II. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ИЗПЪЛНИТЕЛЯ
Чл. 5. Изпълнителят се задължава да изработи посоченото в Чл. 1.2. от настоящия договор така, че то да отговаря на установените строителни правила и норми, както и на работните архитектурни и конструктивни чертежи.

Чл.6. Изпълнителят се задължава да изработи необходимите архитектурни и строителни проекти по Чл. 1.1. в срок от.......дни от внасянето на аванса по чл. 4.1.

6.1. Изпълнителят се задължава да изработи и предаде посочената в Чл. 1.2. сграда в срок от ..............................................., считано от получаването на разрешението за строеж на проектираната сграда и полагането на бетонните основи на сградата.

Чл. 7. Изпълнителят има право да получи уговореното в настоящия договор възнаграждение в посочените срокове и условия.

Чл. 8. Ако Изпълнителят е изпълнил част от работата и по-нататъшното изпълнение на изработката се окаже невъзможно поради причини, за които Изпълнителят и Възложителят не отговарят, Изпълнителят има право да получи възнаграждение в размер само за изработената част от възложеното в чл. 1., ведно с направените разходи за изградената до момента част.

Чл. 9 Изпълнителят е задължен да влага в изграждането на сградата материали, съгласно БДС придружени със съответни сертификати и протоколи.

III. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ
Чл.10. Възложителят има право във всеки момент от изпълнението на договора да посещава обекта и да осъществява контрол на изпълнението относно качество, стадии на изпълнение, технически параметри и др., без с това да пречи на самостоятелността на Изпълнителя.
Чл. 11. Възложителят е длъжен да плати уговореното възнаграждение в сроковете и по начина, уговорени в настоящия договор.

Чл. 12. Ако възложеното е изпълнено от Изпълнителя в договорените срокове и съгласно установените строителни правила и норми, както и в съответствие с представените работни архитектурни и конструктивни чертежи, Възложителят е длъжен да приеме вещта. Приемането на построеното ще се извърши с приемо-предавателен протокол, който съставлява неразделна част от настоящия договор.
IV. НЕУСТОЙКИ
Чл. 13. При забава на Възложителя при заплащане на дължимото по настоящия договор възнаграждение той дължи неустойка в размер на 0.05% на ден върху неиздължената сума, след завършване на съответният строителен етап.

Чл. 14. При забава на Изпълнителя при изработване и предаване на сградата той дължи неустойка в размер на 0,05% на ден върху стойността на неизвършените СМР, но във всички случаи не повече от 3 % /три/ процента от общата стойност на неизвършените строително монтажни работи.
V. ОБЩИ УСЛОВИЯ, ПРЕКРАТЯВАНЕ

Чл. 15. Транспортните разходи по доставката на материалите за изработване на сградата ще бъдат за сметка на Изпълнителя.

Чл. 17. Настоящият договор може да бъде изменян само по взаимно съгласие между страните, изразено в писмена форма и двустранно подписано от страните.


Чл. 18. Всички съобщения и уведомления между страните по настоящия договор ще бъдат в писмена форма за действителност, която ще се смята спазена и при отправянето им по телекс или телефакс, препоръчано писмо или куриерска служба.

Адресите и координатите на страните са както следва:

На ИЗПЪЛНИТЕЛЯ:
Гр. Казанлък, ул.”Козлодуй” 120; телефакс 0431 6 4031,6 3253

На ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ:
................................................................; телефакс .....................

Чл. 19 Всички спорове, породени от този договор или отнасящи се до него, включително споровете, породени или отнасящи се до неговото тълкуване, недействителност, изпълнение или прекратяване, както и спорове за попълване на празноти в договора или приспособяването му към нововъзникнали обстоятелства, ще се уреждат от страните по приятелски начин. При непостигане на съгласие спорът ще се отнася за разрешаване пред Арбитражния съд при Българската търговско-промишлена палата съобразно с неговия правилник за дела, основани на арбитражни споразумения.

Чл. 20 При нотариална заверка на настоящия договор, последният да се счита за извънсъдебно изпълнително основание за издаване на изпълнителен лист в полза на Изпълнителя относно дължимите към него окончателни плащания от Възложителят, съгласно изискванията на чл. 237, буква “ж” от Гражданско процесуалния кодекс.

Настоящият договор се подписа в два еднообразни екземпляра - по един за всяка от страните, и се подписа, както следва:
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход