Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Граници/Кадастър/Регистри

Публикувано от naceff 
Re: Граници/Кадастър/Регистри
03-04-2006 - 14:35:58
Е как ще строят без необходимите документи?
Re: Граници/Кадастър/Регистри
03-04-2006 - 14:35:58
Naceff, е, значи и мен си ме разбрал, не само методиката на 4ovek smiling smiley
Re: Граници/Кадастър/Регистри
03-04-2006 - 14:42:18
Ами няма да строят без необходимите документи - ще си ги осигурят тези документи.

Имах предвид, че няма да строят за продажба и печалба, а за себе си. 'щото ти като строиш, си правиш сметка за колко после ще го продадеш, з ада имаш печалба. Пък аз като строя, си правя други сметки. Може и да ми е скъпо, ама ако съм се влюбила в пейзажа ТОЧНО там - ти ще ми забраниш сега да си купя ливадката ли smiling smiley.

Всъщност - снощи гледах някакво предаване за Горна баня - и там се оплаквах аот липса на канализация. И си мислех - добре де, те като са купували и строили там в нивите, не са ли знаели, че няма канализация? И как са им разрешили тогава да строят? Имаше и намеци, че някои нямали септични ями даже - ами "направо на улицата"... От камерата това не се виждаше, имаше си традиционните дупки по улиците smiling smiley . Та не знам - как, според теб, без проект със септична яма е получил одобрение някакъв строеж?

Re: Граници/Кадастър/Регистри
03-04-2006 - 14:56:20
Аз на никого не забранявам - просто искам хората да са информирани. Ама случаите при които "парите нямат значение" практически може да ги зачеркнеш. Защото това го има само по филмитеsmiling smiley
Re: Граници/Кадастър/Регистри
03-04-2006 - 16:37:18
До kote,

С какъв статут се води в момента местото?
- смяната не е проблем, но само ако някои предпоставки са изпълнени. Без смяна на статута в земеделска земя можеш да строиш пилчарници, свинарници или най-много едноетажни обслужващи сгради до 36 кв.м. и то пак с условности.

Има ли улица до имота? Тоест, откъде ще минат бъдещите електропровод и водопровод? Колко е лицето на имота на тази улица?
- Ако няма, или ще се прокарва заедно с регулацията - забрави, това е таралеж в гащите.

Термина "до регулация" или "предстояща регулация" е сходен с "тя е почти бременна" smiling smiley. Демек, работи се по въпроса, но резултати още няма smiling smiley. По принцип, това е заучена фраза на продавачите и в 99% от случаите има някакъв проблем. Както сама виждаш, регулираните имоти са в пъти по-скъпи от нерегулираните, а самата процедура по регулация - сама за себе си - далеч не е кой знае колко скъпа. Т.е. нещо някъде не е както го казват...


Това, че един имот е УПИ не е гаранция, че въпросите с водата, тока и канала са разрешени. Тези въпроси стават актуални по-късно - при молбата за разрешение за строеж (което не значи, че не трябва да се мисли по тях предварително).

След огледа на някой "хубав" НУПИ (неурегулиран ПИ) се тича на "Сердика" 5, мисля третия етаж, четвъртък следобед. Там се гледа какво се предвижда на Генплана (става дума за София, забравих да уточня). В доста случаи тогава става ясен и отговора на иначе така логичния въпрос: "След като парцела е толкова хубав, защо, за бога, още не са го урегулирали...?" А именно, защото по предвижданията на Общия устройствен план там е "земеделска земя без право на застрояване" и съответно, според една наредба, и "без право на промяна на предназначението". Това са така наречените "перспективни" имоти, или още: "имот за инвестиция" smiling smiley

Документите за процедурата по смяна на предназначението са описани тук:
[clubs.dir.bg]
регулацията са точки 7, 8, 9 и 10

ПУП-а по принцип е много бюрократизирана процедура, но другояче май и не бива да е - тук темата е дълга ...

Досега не се каза нищо за комшиите, а при регулацията те именно създават много от проблемите и профуканото време - пак лични впечатления. Някой иска достъп, друг му е малко лицето, трети иска да изправите ей тва ъгълче, четвърти пък месец-два мисли какво въобще да поиска, петия и шестия не можеш да ги намериш, щото са на гурбет в чужбина, седмия въобще не се е нанесъл в съответния имотен регистър и се налага да се правиш на Марлоу за да го откриеш и да се разпише в разписния лист.

Осми, девети и десети са просто завистници, които са се надявали да купят имота на една трета от цената, а ти идваш с твоите най-вероятно мръсни пари и им убиваш най-безцеремонно супер-великолепната бизнес идея да направят там хлебарница, кръчма или дори малък хотел smiling smiley И очакваш и да ти съдействат, а ...? smiling smiley smiling smiley
Re: Граници/Кадастър/Регистри
04-04-2006 - 03:36:29
Пламене, както казваше един приятел : ти не си човек, ти си злато!:-))
Напоследък се замислям върху идеята за къща, която започва с парцел. А избора на парцел ми се струва сложен и пълен с "капани", малко "котка в чувал" история. На брокерите не само че не може да се разчита, ами дори е препоръчително да не се слушат.
Изключваме скъпите Бояна, Драгалевци и Симеоново и гледаме Княжево, Горна Баня, Панчарево, Кокаляне, Горубляне (и там е скъпо). На тези места има вилни зони, които имат доста проблеми с път, вода, ток, иначе са в някаква регулация.Специално за Кокаляне ме убеждаваха че може да се строи без промяна на статут, защото било вилна зона?!?! Има лице на път парцела, но ти намесваш и съседи, което вече става ужас!!!!Аз парцела нямам възможност да избера лично, камо ли да издирвам когото и да било!
И сега въпроса за 1000000$ - дали да се търси евтин парцел в горепосочените квартали или е по-разумно човек да се насочи към по-евтин район - Волуек, М. Бучино, Владая и да си вземе регулиран парцел с "всички екстри" за парите за които би си взел нещо съмнително в Княжево или Кокаляне? Бих била много благодарна на Стефан, Р.Велчев, Boby и другите, които са изминали трънливия но славен път на избора на парцел и споделят мисли и съображения!
Re: Граници/Кадастър/Регистри
04-04-2006 - 16:16:16
Търсенето на парцел според мен е много капризна работа, трябва да се внимава повече отколкото при покупка на апартамент. При апартамента все пак доста неща са решени априори - инфраструктура, ток, вода, канализация, телефон и т.н. (е, има и там условности, но все пак...). Парцела е мястото където ще живееш, има значение простора, все пак не си затворена в клетка априори, съседите, дали няма промишлени или стопански (големи обори например) постройки наблизо. Освен това трябва да гледаш за всички неща за които при кооперациите са проблем на строителя - има ли ток и вода наблизо, с какъв капацитет и качество, канализация, има ли високи подпочвени води или не дай си Боже, течащи води направо по земята. Има значение и ориентацията - за предпочитане е вътрешната част да е на хубавите изложения - юг и изток, за да можеш да си ориентираш терасите навътре, далеч от улицата. Има значение и каква е улицата, дали е шумна, предполага се че ще прекарваш доста време на открито на терасата през топлите сезони, нали затова е двора smiling smiley.
Трябва си доста обикаляне, не се ограничавай до определени райони, ами намери мястото което да ти хареса.
Моето мнение за районите: от скъпите райони, аз лично харесвам само Банкя. Само там има наистина добри климатични условия, слънце и въздух. Северния склон на Витоша е твърде студен и усоен, има и доста стръмнини и проблеми през зимата. Няма и достатъчно слънце. От другите райони, гледай все пак да не е прекалено близо до Кремиковци. Южния склон на Стара планина се смята за перспективен в бъдеще, климатичните условия са добри, а и е заложен в бъдещия градоустройствен план. Някакви испанци почнаха да строят голф комплекс до Кътина. До село Равно поле също има такъв. За района на Нови Искър, Мировяне, Елин Пелин, Требич и наоколо, имай предвид че са в най-ниската част на Софийското поле и има доста високи подпочвени води, а напоследък големи проблеми с наводненията...
Лозен, Герман, Панчарево, селцата около Банкя, Волуяк, Костинброд, Житен, Мрамор, Доброславци, Божурище, Гурмазово, Нови Искър (може би без Гниляне, много е ниско до Искъра), Мировяне, си струва да се обиколят за парцели.
Най-добре да имаш човек, който да обикаля и да оглежда, после да се съветваш, да разпитвате съседи (тука трябва да се внимава, някой може да прояви апетит, един парцел така ни го отмъкнаха... smiling smiley), да разпитвате във форума и т.н.
Няма да е лесно, на мен ми отне 3 месеца обикаляне, при това имах известен късмет.
R. Velchev
Re: Граници/Кадастър/Регистри
04-04-2006 - 16:54:20
Има и доста други фактори освен тези на Boby, но с една дума идеален парцел може би вече няма, идеалните са свършили отдавна или ако има са на баснословни цени. Аз бих ти препоръчал да се огледаш и някъде за парцел със стара къща за бутане, може там също да се намери нещо. Този вариант има и предимства и недостатъци. Предимствата са евентуално по-добро местоположение и изградена инфраструктура, евентуална липса на ограничения от попадане във вилна зона и по-лесно узаконяване и промяна на партиди. Недостатъци са разходите по премахването на старата сграда и съседи, в смисъл че старите сгради обикновено се обитават от кореняци шопи, за които с пълна сила важи правилото "ни се води, ни се кара". Но и не се задълбочавай прекалено много в детайлите, защото само ще загубиш време и нерви и в един момент няма да знаеш вече какво да правиш и какво да вземеш. А и избора май не е много голям. Подбери си 2-3 по-добри и си избери от тях. Аз лично имам предпочитания и към Бистрица и Железница, но там вече е проблем главно транспорта и многото вода. Иначе източната висока част на Витоша чак до началото на Симеоново е много по-слънчева от северната и западната. Това го установих от опит. Не случайно бившето АОНСУ, сега сграда на мултаците (Резиденция Бистрица) е построено там. Само един съвет, ако избираш Бистрица, не работи с бистришките брокери, намери си софийски или директно търси от кореняците.
Дано съм ти бил полезен.
Stefan
Re: Граници/Кадастър/Регистри
04-04-2006 - 17:01:23
Аз също обикалях близо 3 месеца... Започнах с Панчарево и Кокаляне, страшно ми беше на сърце Панчарево, Кокаляне ми хареса още повече. Там почти бях купил един нерегулиран, до регулация, както казва Пламен, но се усетих, като изведнъж се оказа, че единственото лице от 15 метра всъщност било само на 3 метра навътре в имота нечие, на някъв дядо, дето улицата минала през нивата на баба му... Още стои тоя имот, под стопанския двор е...
Минах към Витоша - Бистрица ми се видя далеч, Драгалевци, Симеоново, бояна, навсякъде ходих по много пъти, все се продаваше по сокаците (тогава търсих около 50 евро макс. цена). На Гърдова глава ми хареса един имот на високото, оказа се че не е делим, а беше доста...
Княжево, над бар Шишарка ме гребна с изгледа на Люлин отсреща, опиентацията не на север а на запад и липсата на мутри. Пък и ми беше писнало. Имотът беше регулиран, с асфалтирана улица, два водопровода под нея, нормален ток, застроен наоколо с къщички и вили, югозападно изложение на лицето, макар под пътя а не над него, за да направиш югоизточен двор, на и срещу баира не ми харесва да ти е двора, такива работи. Сега подравнявам двора с изкоханата пръст, е ще се набутам с подпорна стена, но иначе не може.
Високо е, планината ти е над главата, има катерички, рекичка на 50 метра и гора от борове, това ми хареса. Виж кв. Требич верно е от другата страна, например, но нещо по- не меки, въпрос на избор.
Ходи с компас и не слушай кво ти говорят, разпитай хората наоколо, те ще ти кажат всичко.
Под мен се продава един парцел, но му искат майка си и баща си, около 100 евро, май дълго ще го продават...
А горе до лифта има обява за 200 евро, тия хора акъл нямат...
Успех
Re: Граници/Кадастър/Регистри
04-04-2006 - 17:04:06
Бистрица е към скъпите райони според мен. А Железница е на около 15 км от Околовръстното по доста калпав път и на 1000 м надморска височина. Специално за местните брокери, аз като обикалях по Лозен например имаше цяла сюрия такива досадници, но за Волуяк специално точно местен пенсионер, докарващ си допълнително като брокер ми намери парцела, нямаше го по обяви и нямаше да го намеря иначе, при това на доста разумна цена и без обичайната паника у продавачите - да не би да се минат като ми го продават, я да го пуснем на по-висока цена, щом съм се навил да го купя на тази...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход