Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Граници/Кадастър/Регистри

Публикувано от naceff 
Re: Граници/Кадастър/Регистри
02-04-2006 - 02:16:33
Проблема според мен идва от две неща :
1. Свикнали сме че "всичко може" и съответно навсякъде може да се строи по презумпция едва ли не.
2. В общините витае една тайнственост относно кадастър, предназначения, граници и т.н. - все публична информация, която едно че липсва и е отчайващо недостатъчна (аз тук като се преместих в нов квартал и ми дадоха карта на района с отбелязано всяко едно парченце земя и написано кой живее, какъв magazin има, училища и т.н., на следващата година и нас ни имаше отбелязани!), а и служителите не искат да я дават тая и без туй оскъдна информация и наливат масло вава воденицата на тия дето спекулират.
А с теб човек спорихме за инфраструктурата и ти казваше че сами трябва да си я правим. Значи винаги ще има ниви, на които някои иска да строи докато общината не се захване с правене на улици.
Аз конкретно питам за имоти за къща или villa, не за блокове. Та въпроса ми е за имот като на начефф идеята - къщичка край града. Вярно ли е че във вилните зони не се иска промяна на статута на земята? Ако си до къщи трудно ли се прави от нива парцел? Ей такива мми ти работи...
Re: Граници/Кадастър/Регистри
03-04-2006 - 09:20:24
Е да де- като ти трябва да строиш инфраструктурата, значи трябва да приспаднеш от цената.
Re: Граници/Кадастър/Регистри
03-04-2006 - 09:26:10
Не съм. Е имал съм няколко предмета с икономическа насоченост, но не може да се каже, че съм учил, по-скоро съм се самообразовал малко, малко животът и грешкитеsmiling smiley
Нали съм писал, че съм лаик в икономиката и разбирам само то най-прости неща. А това с парцелите не е кой знае колко сложно.
Re: Граници/Кадастър/Регистри
03-04-2006 - 10:15:42
4ovek,

От цялата методика не разбрах само къде и колко е печалбата smiling smiley - на хитрия собственик, дето се случил не на коя да е ливада, ами на Кръстова вада -лелей, в мерена реч взех да пиша вече :}

Мисля, че освен да може да се строи, даден имот е скъп и поради местоположението си.

Naceff, помня, че като разглеждахме Тръмп Тауър, в битката Panther извади някакви сметки отнякъде из нета, колко му струвало на чичко Тръмп ЦЯЛОТО удоволствие - излизаше наистина някъде към 5000 долара на кв (груби сметки). А ги продава за 15 к на кв! Пък даже и му ги купуват за толкова! Нека му е зле! :} :} :}
Re: Граници/Кадастър/Регистри
03-04-2006 - 10:46:01
Печалбата на хитрия собственик е, че изобщо някой купува от него ливада, вместо да си купи от друг УПИsmiling smiley
Re: Граници/Кадастър/Регистри
03-04-2006 - 11:20:08
4ovek,

Мисля, че Naceff малко ти намекна, ама аз ще ти кажа направо - значи, когато става въпрос за ново строителство, да не гледаме колко излиза себестойността на предприемача, а колко е печалбата - добре де - тя е "награда" за организацията и уменията. Да, ама аз казвам, че ти стигат 10 % за това (примерно, не че наистина съм мислила по въпроса smiling smiley, пък ти ми казваш - аааа, не - и 100 % са малко при нашите условия. И двамата сме прави smiling smiley - а в крайна сметка, печалбата ти е толкова, колкото ти определи пазарът.

Същата работа с парцелите - казваш, печлабата му е, че изобщо някой го купува. Да, ама ако парцел с УПИ не се предлага там, или има един на цена, дето е по-висока от този без регулация заедно с всичките му там изброени от теб пера, за да се "цивилизова"? А пък аз искам точно ТАМ да си купя (по някаква причина)? И изобщо защо смяташ, че хитрият собственик ще се задоволи с такава печалба? Ще се задоволи само, ако няма търсене и няма кой да му купи имота на по-високата цена - нали така?

Това, дето ти си го изброил, формира себестойност на урегулирането, не цена. Naceff, ти не си ли съгласен с мен?
Re: Граници/Кадастър/Регистри
03-04-2006 - 11:51:33
Джоан има разлика между печалба и измама или подвеждане (май е по-точна думата).
Не случайно, написах - ако пазарната цена на парцел дето всичко му е наред е 100К, то........ НЕ съм гледал в паничката на този дето продава за 100К, нали така?smiling smiley
Общо взето защитавам тезата, че ако си мързелив и не ти се разкарава по инстанции ще пордаваш на безценица, а този, който си уреди нещата - ще спечели повече. Или ти си на мнението, че трябва да защитаваме правата на по-мързеливите, защото иначе горките ще живеят бедно?smiling smiley
Re: Граници/Кадастър/Регистри
03-04-2006 - 11:56:39
4ovek, ами аз затова дадох примера с чичко Тръмп - неговото печалба ли е или измама/подвеждане :} :} :}

Не защитавам ничии интереси, просто разсъждавам от гледна точка на потенциален купувач на парцел. Пак ти казвам - ами ако предлагането точно там е ограничено - на каква база ще стъпя аз, за да "изваждам" разходите по вкарване в регулация?

Аз много уважавам тезата ти да стимулираме инициативните и да наказваме (пазарно, де, не силово smiling smiley мързеливите. Лошото е, че тези категории са доста размити в икономиката smiling smiley
Re: Граници/Кадастър/Регистри
03-04-2006 - 12:07:14
Тогава сравняваш с друг район, подобен на този в който няма предлагане. Правиш някакви аналогии. Това, че някой иска определена цена още не означава, че е пазарнаsmiling smiley
Как да ит го обясня по друг начин - има земя на , която можеш да отглеждаш домати и земя на която можеш да построиш сграда. Това, че някой ти предлага да купиш от него земя , на която можеш да отглеждаш домати с обяснението, че може да построиш страхотна сграда, не означава, че ти трябва да му плащашsmiling smiley
Тръмп не би купил земеделска земя на цена, на която е купил земята в Манхатън - можеш да ми вярвашsmiling smiley
naceff
Re: Граници/Кадастър/Регистри
03-04-2006 - 12:31:36
Joan,
Доколкото разбрах тезата на човек - Икономически обоснованата Цена на ПИ се получава като очистим средната цена на УПИ В този район от "вредното" въздействие на важни фактори.
От тази гледна точка считам, че тръгваме от една Цена (пазарът я е признал, поне така приемаме), модифицираме я по неговата методика и стигаме до друга цена.
Може и да не съм проследил ясно дискусията ви.

Тук обаче искам да добавя нещо - не, че вече не съм ви надувал главите!
А как се формира цената на УПИ ?
Вземат визата и изтискват и последния м2 РЗП от нея. Тук се включват всякакви хитринки - еркери, кулички (може и с часовник :-)) - дебили), двойни подпокривни етажи и каквото още се сетиш.
Сяда собственикът и почва да се чеши настървено и един въпрос мира не му дава : А колко ли ще вземе ония лешояд строителя от МОЯ парцел, от МИЛОТО ми парцелче?!!! Отстрани стоят разни РАЗБИРАЧИ И ДОБРОЖЕЛАТЕЛИ и те също шушнат.
Поглежда собственикът в купичката на строителя и почва очесточено да смята.
10000 м2 сега вървят по примерно 500, но ОНЗИ със сигурност ще ги продаде по поне 600 на хищните ирландци, пък ако няма ирландци, със сигурност ще дойдат марсианци, защото това е МОЯ парцел.
Знам от "сигурен източник", че изедникът строител ще докара себестойност около 350, ама вътре със всичко, включително и някое случайно ДДС. Знам, че ще купи материалите от някой ЕТ, който никога не достига до ДДС регистрация, пък той като е толкова голям Гявол и иска д ами вземе МОЕТО порцелче, длъжен е да продаде на зелено, няма да каним и държавата на трапезата, я - та това е МОЯ парцел.
Сега идва големият въпрос, колко да оставим печалба за онзи изедник, дето ще му дам МОЕТО парцелче. Мене ако питате, 20-тина Е му стигат, ама може да се наложи и да отстъпиме, мъничко ! Айде от мене да мине - стъпвам на 400 с всичко вътре и да стискаме ръцете.
Обобщение :
10000 х 600 = 6 000 000
10000 х 400 = 4 000 000
Цената на МОЕТО парцелче е 2 000 000.

Как реагират строителите в тази ситуация аз не знам :-)) Нека да кажат хората, дето разбират повече.

Цените в тази държава се определят при следните нетърпящи алтернатива допускания :
- няма друг вид проект освен максималното количество бетон за максимални м2 !
- цените винаги ще растат !
- ирландците ни гледат похотливо и хищно !
- аз си искам моето, другите да му мислят, не ме интересува !

Хайде ад търгуваме :} :}
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход