Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Prehoden hol - zashto ne?

Публикувано от kote 
Анонимен потребител
Re: Prehoden hol - zashto ne?
06-03-2006 - 12:05:24
Quote

И кухнята в хола се възприема положително в повечето случаи

И аз я възприемам положително стига да има достатъчно "спални".

Аз за това казах - всичко зависи дали семейството ти ще се разраства или не и дали в бъдеще ще ти потрябва още една стая или не.
Re: Prehoden hol - zashto ne?
06-03-2006 - 13:24:09
Естествено, че слагането на фотьойл в коридора няма да го направи хол. Но ти се опитваш да ми обясниш, че дневната ми всъщност е коридор, само защото там се намират вратите на спалните. Да, ама не!
Re: Prehoden hol - zashto ne?
06-03-2006 - 13:48:11
Kiko,

Ако в твоята дневна се намират вратите на спалните, през нея минават на практика два коридора, защото смисълът на понятието "коридир" е подход към помещение/я. И ако към твоята дневна има и бокс, подходът към него е на практика трети коридор - подход към кухнята ти. Е, ти сам си направи сметка колко трябва да е голяма дневната ти, за да "понесе" 3 коридора, минаващи през квадратурата й така, че да остане място да изпълнява функцията си на дневна/хол.

По същия начин, както коридорът ми няма да стане хол, ако в него сложа фотьойл, така и твоята "дневна" ще си остане "коридор" независимо, че можеш да кичнеш фотьойли на подходите към спалните и/или кухнята. Е, колко ще ти е удобно да я обитаваш така, друг въпрос :}

И историческият възглас "да, ама не!" няма да ти направи дневната по-удобна или по-функционална. Единствено може да ти помогне да се чувстваш по-малко прекаран - предполагам, че това му е и целта :}
Re: Prehoden hol - zashto ne?
06-03-2006 - 13:52:18
По твойта логика всички, които не карат мерцедеси, трябва да се чувстват зверски прекарани. Ако по твоите коридори минават роти войници и трябва да им е удобно, през моята дневна не мисля да е така. В моята дневна има и врата към лоджия, така че вече си имам четири коридора :}
Не ставай смешна.
Re: Prehoden hol - zashto ne?
06-03-2006 - 14:16:32
Boby,

Стана ми интересно това, което каза "......ако може съвсем да няма коридори. Хората ги възприемат тия коридори като нещо излишно едва ли не, за което плащат грешни пари. ..." . Това, според мен, е типично схващане на хора, неразбиращи от вътрешна архитектура - моля, нека това не се възприема като обидно - хората не могат и не са длъжни да разбират от всичко. Ще поясня какво имам предвид.

Коридор може да няма обособен в жилището (със стени), но функцията му е НЕОБХОДИМА безусловнио и във всички случаи, тък като тя е да осигури достъп до помещенията на жилището. По небходимост има входна врата и от там НЯКАКВО помещение, ПРЕЗ КОЕТО СЕ МИНАВА, за да се стигне до врати на спални, кухни, бани, тоалетни и пр. В случаите, когато клиентите "пестят" от коридор, те просто натоварват с неговата функция друго помещение - обикновено дневната. И така от нея се отделят един, два или три, или колкото трябва за достъп до стаите, "виртуални" коридора smiling smiley - ако мога да използвам това понятие. Т.е., този коридор си го има и е там (без него НЕ МОЖЕ), просто той вместо проход със стени е проход без стени. Но той си заема определна квадратура (има си стандарти даже за нея - 4ovek може да ни осветли по тях) и в случая на преходен хол отнема тази квардатура от хола/дневната. Така че създава илюзия за спестени квадрати, а всъщност е просто по-малка, "изядена" дневна с отнети квадрати за виртуални коридори-подходи към стаите/кухнята.

Да се твърди, че в жилището няма нужда от коридори е все едно да се твърди, че в блока няма нужда от стълбища smiling smiley. Коридорите в жилищата изпълняват фунцията на идеалните части от блока/сградата.

4ovek e много добре наясно с тези неща, а и много добре знае, че преходен хол е по-лошо от непреходен хол. Естествено, проектирането на такива жилища с преходен хол е по-лесно (и от там по-евтино) и позволява по-пълно изпозване на наличната квадратура (най-малкото имаш да разполагаш на една и съща площ по-малко на брой помещения) и от там, цената им е по-ниска. Тук аз не споря. Просто едисвтеното предимство на преходен хол е това, че е по-евтин, както вече казах.

И не споря, че тези жилища също се купуват и обитават. Просто са по-неудобни и АКО ИМАМ ВЪЗМОЖНОСТ, аз лично бих избягнала този вариант.
Re: Prehoden hol - zashto ne?
06-03-2006 - 14:26:46
Kiko,

Ами смей се - щом ти се струва, че ставам смешна..... Последният път, когато бях смешна, беше за Сашо/Знаещ - ако смяташ, че си на неговото ниво, моля!

И те моля, като не разбираш от нещо, недей да го коментираш с такова самочувствие. Не претендирам, че съм някакъв корфей и исгурно има хора, много повече знаещи и разбиращи от мен от вътрешна архитектура и решения, но ти не си от тях. Това са елементарни неща и може да ти ги каже всеки архитект или строителен инженер - би ти ги казал и 4ovek, ако не беше лично заинтересован да се продават добре и "преходните" жилища.
Re: Prehoden hol - zashto ne?
06-03-2006 - 14:36:03
Kiko,

По моята логика трябва да се чувства прекарен този, който вместо кола си е купил магарешка каручка. Тук става въпрос за разлика във ФУНКЦИОНАЛНОСТТА, а не в настилката или обзавеждането. И магарешката каручка ще те вози, но няма да има същата фукнция като колата с двигател с вътрешно горене.
Анонимен потребител
Въпрос към 4ovek
06-03-2006 - 14:39:19
Колко м2 повече са необходими да кажем на едно 3-стайно жилище, че да има отделна кухня в сравнение с това тя да е в хола?

Re: Prehoden hol - zashto ne?
06-03-2006 - 14:47:53
И да добавя към беседата си "що е то коридор и има ли той почва у нас" :}

Когато спестяваш от "реален" коридор (като обратното на "виртуален" коридор), всъщност създаваш неудобството от нарушение на "privacy" или "личното пространство". Защото коридор със стена вероятно ще заеме малко повече квадрати от "виртуалния" коридор - най-малкото от дебелината на стените, но пък дава възможността за достъп до помещенията, без да се нарушава комфорта на пребиваващите в дневната. Да не говорим, ако се наложи на някого да спи в дневната/хола - не е толкова рядко или невъзможно явление. Най-неприятният вид преход, според мен, е положението, ако от спалните през дневната трябва да се отиде до баня/тоалетна.
Re: Въпрос към 4ovek
06-03-2006 - 14:54:46
Тинки,

Извинения, че се намесвам, но човек вече в друга тема беше обяснявал, че не е въпрос на повече квадрати, а на възможности да "въртиш" разпределенията при петна с дълбоки калкани. Т.е. при такива петна неминуемо се стига до необходимостта от тъмни боксове, което пък води до невъзможността да се обособят като отделни кухни. Вероятно това обстоятелство има връзка и с "преходността" и липсата на коридори. Т.е. арх. решение за разпределението вътре тръгва от формата на строителното петно и заобикалящите го сгради, и дали се долепва до калкан и пр. И като сложиш изискванията на собтвениците, които искат като обезщетение най-добре разпределените апартаменти - абе и те в общия случай не разбират от архитектура и строителство, защо ли се ориентират все към най-добрите разпределения и изложения?! :}
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход