Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Накъде ще вървят според вас цените на панелните жилища?

Публикувано от tigivi 
Re: Накъде ще вървят според вас цените на панелните жилища?
29-08-2008 - 19:10:36
Говорим за едно и също нещо и то доста интересно- изявяваше желание да сравниш качеството на твоя блок с блок на Аспекти или греша confused smiley


А как да е факт , че няма паднал панел, напротив- в Стара Загора падна преди време[dnes.dir.bg] но не смятам, че трябва да изпопадат панелите за да ги определим като некачествени ,качеството се определя от много неща .
Верно е , че има много некачествено ново строителство, но това не означава, че панелките са .

Че "Поддръжката е нещо друго" спор няма, но не е ставало изобщо и въпрос за това до сега.


Re: Накъде ще вървят според вас цените на панелните жилища?
29-08-2008 - 19:19:16
avatar
галя григорова Написал:
-------------------------------------------------------

> А как да е факт , че няма паднал панел, напротив-
> в Стара Загора падна преди време но не смятам, че
> трябва да изпопадат панелите за да ги определим
> като некачествени ,качеството се определя от много
> неща .

Колко пъти писахме пълните подробности за падналата част в Ст. Загора? Ми, прочети.
А щом искаш описание за сравнение- трябва да се качиш на етажа с ателиетата в Аспекти. Да видиш обратния наклон, благодарение на който когато вали, водата шурти в т.н. мезонет. Да видиш двата балкона, на които можеш да излезеш само ако прескочиш през прозореца пред тях. Да видиш мухъла по стените. Това е в нова сграда на 1г.
И пак ще ти напомня, че всъщност, няма начин на този етап да разберем дали един, дори и добре изглеждащ нов блок, е качествен. Просто защото е нов.
Та, качеството се определя от много неща, наистина.

Re: Накъде ще вървят според вас цените на панелните жилища?
29-08-2008 - 19:48:35
Малко изместихте темата от това на къде ще вървят цените на панелите, към това дали панелното сторителство е качествено или не.

Панелите имат някои предимства :
Най-голямото им .... това е ефектичността на квадратурата им т.е. няма набутани скрити 20-30 % общи части на сградата winking smiley
Второто е - приличната светла площ на помещенията - няма панел с 9 кв.м. спалня и то с трапецовидна форма - рай за производителите на мебели :]

За съжаление негативите са доста сериозни - никакви изолационни свойства ...
Отвратително състояние на фасади, тераси, покривни изолации и всичко което има пряко касателство с атмосферните въздействия.
Безумно състояние на вътрешните комуникации .... много хора пропускат, че тези блокове се издаваха с ЕДНА година гаранция на вътрешната инсталация ...
Самата идея на панелните конструкции не предполага постоянна подмяна на сградната инсталация независимо дали говорим за ВиК - напорна, отточна, Инсталация за Парно, телефони, ел., кабели на интернет доставчици на кабеларки и т.н. - тези инсталации по правило се прекарват (при подновяване или начално инсталране) именно през местата, които са конструктивно носещи елементи - ъгли, стълбищни клетки, щурцове и т.н.
Подмяната на дограми и монтажа на климатични сиситеми допълнително отслабват конструктивната цялост на панелите, както и Масовото явление "застрояване на тераси (изидване с итонг най-често и поставяне на дограма) ...
Панелните блокове, които са ГАЗИФИЦИРАНИ за още по-жестоко надупчени именно в стълбищната клетка ....

По-горе имаше мнение, че панелите още не са започнали да падат ...
Аз не бих искал да видя падане на панел ... макар, че има блокове които би трябвало да си направят по един параклис във входа в който всеки минаващ да си пали свещичка с надеждата, че докато пребивава вътре .. панелната кула от карти няма да се срути ....

Наводнени мази (избила фекална канализация с години) .... това е обикновенно допълнителна екстра в голяма част от тези панелни гордости на "Бързото строителство" ....
Отрязани коминни тела от съсобственик на 6-ти етаж (какво, че блока е 8-ем етажен тея отдолу нали са на парно а той си е спечелил "безценните" 30 или 40 кв.см, площ) ...
Не искам да говоря за преустройствата направени от всякакви "гении" ... които пропускат, че в панелното сторителство няма НЕНОСЕЩА СТЕНА !!!

Аз не бих инвестирал в панел .... всеки, който е поискал моето мнение е получил препоръка да го продаде (сега е безумно изгодно да го направи) след една година няма да е така smoking smiley

А за това дали има подкрепа на прогнозата за потенциален спад в цените на панелните жилища ... проверете в последните месеци с колко с е изменил % от стойността им, който се приема като банково обезпечение .... :ami: winking smiley
Re: Накъде ще вървят според вас цените на панелните жилища?
29-08-2008 - 20:47:29
krokodil, всички недостацъци, които си изброл са недостатъци на старото строителство, а не на панелите - например дупченето на стълбищната клетка на един монолитен или ЕПК води до същия резултат, неподдържаните покриви, наводнени мазета и т.н. ги има навсякъде (дори специално при ЕПК този проблем с мазетата е много по-голям, ако се интересуваш ще ти разкажа за един блок на ХМС). Усвоените тераси ги има навсякъде - често виждам блокове на няколко години, на които терасите са иззидани по същия начин с Итонг + дограма.
Не ме разбирай погрешно, не адвокатствам за цената на панелите, самият аз имам ЕПК. А ако можех да си го позволя, щях да си купя старо монолитно smiling smiley
Re: Накъде ще вървят според вас цените на панелните жилища?
29-08-2008 - 21:14:27
avatar
Krokodil Написал:
-------------------------------------------------------

> Самата идея на панелните конструкции не предполага
> постоянна подмяна на сградната инсталация
> независимо дали говорим за ВиК - напорна, отточна,
> Инсталация за Парно, телефони, ел., кабели на
> интернет доставчици на кабеларки и т.н. - тези
> инсталации по правило се прекарват (при
> подновяване или начално инсталране) именно през
> местата, които са конструктивно носещи елементи -
> ъгли, стълбищни клетки, щурцове и т.н.
> Подмяната на дограми и монтажа на климатични
> сиситеми допълнително отслабват конструктивната
> цялост на панелите, както и Масовото явление
> "застрояване на тераси (изидване с итонг най-често
> и поставяне на дограма) ...

> А за това дали има подкрепа на прогнозата за
> потенциален спад в цените на панелните жилища ...
> проверете в последните месеци с колко с е изменил
> % от стойността им, който се приема като банково
> обезпечение ....

Отново се говори не за качество на строителството, а за поддръжка.
През кризисните години- до след 2000г. дори, никой нищо не поддържаше- независимо от вида на строителството. Хората се бореха да оцелеят физически. За построеното до 2003г., няма и да говоря. То само трябва да се види. И дано има Господ, да не тръсне....
След това, започнаха "саниранията". Почти няма блокове с несменени вертикални щрангове. Масово са изолирани отвътре и все по- голям брой- отвън. Което допълнително предпазва заварките. Вече течовете от покривите са рядкост. Хората, махнали комините си, главно са на 1-ви етаж. А за разлика от тези, изтърбушили партерите за магазини в центъра, почти няма човек, избил трегера си при усвояването на балкона.
Затварянето на балконите е практика отпреди 30г. Досега паднал балкон няма.
За кабелите на "кабеларките"- мини и виж и ако намериш един, който да е успял да пробие дупка в заварката/ не знам защо ще му е нужно, като има стена като слънце/, се обади.
Защо банките променят процента обезпечение за панелите- ще ти кажа какво си мисля. Големите длъжници са "инвеститорите" и строителите. Ако те потънат, на банките няма да им е весело. Затова трябва да насочат колкото могат повече балъци към новото строителство. И го правят- като дават пари за "правилните" жилища.........

Re: Накъде ще вървят според вас цените на панелните жилища?
29-08-2008 - 21:22:39
Камелия , ти предложи интересна тема
"Предложих наскоро да направим съпоставка между "моя" панелен блок, строен 1983г. и сградата на "Аспекти"- с разрешение за ползване от 2007г. Няма желаещи сред отричащите панелите.......... ",
а сега се ядосваш , жалко.

Няма спор , че има и ново стр. с много ниско качество, но ако ще се сравняват две еднакво некачествени сгради какъв е смисъла , затова реших, че вашия панелен блок" изглежда " различно от останалите в София и ще ни изненадаш приятно, затова ти написах , че от ново до ново има разлика, но от панел до панел до сега такава не съм видяла.

Прочела съм и съм видяла доста включително и ателие на Аспекти , но фактите са си факти независимо от причините (обективни или не ) .

"И пак ще ти напомня, че всъщност, няма начин на този етап да разберем дали един, дори и добре изглеждащ нов блок, е качествен. Просто защото е нов." -
ООООО повярвай ми има , поне за хора разбиращи от това де winking smiley
Re: Накъде ще вървят според вас цените на панелните жилища?
29-08-2008 - 22:04:35
Krokodil а цената не се ли образува и според качеството winking smiley добре си описал нещата и за повечето си е така ,
но" няма панел с 9 кв.м. спалня и то с трапецовидна форма" има има в Овча купел , ако искаш да те заведа да видиш, апартамента среден , спалнята не трапецовидна, но овална само от едната вътрешна стена много неудобно понеже и малка такава и банята , и това на хора работили като строители на панелки ,та им дали на времето уж с предимство, но без избор :} и те на зора това взели, та от тях знам и много за качеството на панелното стр. Има си и малки панелки, но поне тристайните са били тристайни, двустайните -двустайни и т.н....Е сега ги водят по- различно, ама за баламите според мен. winking smiley

king_for_a_day "всички недостацъци, които си изброл са недостатъци на старото строителство" не съм съгласна , имам тухлен старо стр. и честно казано , докато родителите ми не се преместиха в панелка (така се наложи временно) не знаехме нито какво е теч, нито кога съседите ходят до тоалетна и по каква нужда без извинение понеже цветно всичко се чуваше :]нито какво е усещането да живееш като в гето едва ли не .....изобщо трагедия голяма , макар, че беше поддържан блок , редовно освежаване на входа , инсталации и т .н....но това не става за бели хора , разбирам , че такива бяха времената , но сега да се навре човек в панелка е безумие. smiling smiley
Re: Накъде ще вървят според вас цените на панелните жилища?
29-08-2008 - 22:05:15
Има и качествено ново строителство.
Има и нови сгради с наводнени мазета, поради лоша хидроизолация или пък от избила канализация.
Всичко има на този свят.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
Re: Накъде ще вървят според вас цените на панелните жилища?
29-08-2008 - 22:05:22
avatar
галя григорова Написал:
-------------------------------------------------------
> Камелия , ти предложи интересна тема
> "Предложих наскоро да направим съпоставка между
> "моя" панелен блок, строен 1983г. и сградата на
> "Аспекти"- с разрешение за ползване от 2007г. Няма
> желаещи сред отричащите панелите.......... ",
> а сега се ядосваш , жалко.
>
> Няма спор , че има и ново стр. с много ниско
> качество, но ако ще се сравняват две еднакво
> некачествени сгради какъв е смисъла , затова
> реших, че вашия панелен блок" изглежда " различно
> от останалите в София и ще ни изненадаш приятно,
> затова ти написах , че от ново до ново има
> разлика, но от панел до панел до сега такава не
> съм видяла.

Галя, ядосвам се, защото независимо от неколкократното напомняне, че говорим за качество на строителството, а не за поддържане, ти предварително си решила, че панелите са строени некачествено, докато в новото строителство има и качествено.Факторът време на експлоатация за теб не съществува.
Защо ме подтикваш да направя сравнението, след като нямаш никакъв коментар по това, което писах за Аспекти, но отново твърдиш, че всички панели са некачествено построени?
Като начало, можеш да разбереш, че всичко, което съм описала ,че съществува в Аспекти, при панелите просто го няма. Но, не това искаш, така че ще спра дотук.


Re: Накъде ще вървят според вас цените на панелните жилища?
29-08-2008 - 22:45:23
Камелия , нали ти казах вече , че с теб до този момент поне от моя страна въпрос за поддръжка не е ставал .
Още в началото написах, че за Аспекти мога да коментирам понеже съм гледала техни сгради и апартаменти, качеството им не е добро за мен , (но не четеш явно), но за твоя блок няма как да знам , а ти и не нещеш да ни кажеш и покажеш, знам ли може да е някакво изключение .
"Факторът време на експлоатация за теб не съществува."- напротив , дори се радвам, че го спомена , а за него ти бяха напомнили в едно друго мнение , ако прочетеш напред ще видиш. И е много важен и показателен също за цените, и не само де.

"Защо ме подтикваш да направя сравнението....."- защото ти го предложи , че си готова да го направиш , стори ми се интересно , нищо лично.

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход