Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Пак за отрасъла строителство в Бг.

Публикувано от naceff 
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
22-02-2006 - 12:47:43
А значи ще ползваме пари от ЕС и ще имаме власт да си измислим такъв закон , който да попречи на чуждите фирми да участват в търговеsmiling smiley НЕ ми се виждат толкова глупави в Брюксел да ти кажа честноsmiling smiley
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
22-02-2006 - 12:57:17
Дай да подминем въпроса с ума и глупостта на тоя и оня.... :}

Иначе никъде не е казано, че чужди фирми няма да могат да участват в търгове - в този проектозакон. Чуждите фирми ще бъдат вписвани в този регистър, ако отговарят на изискванията (които са общовалидни за тях и за българските такива). И СЛЕД като бъдат вписани, могат да си учатсват където си искат и както си искат, наравно с българските.
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
22-02-2006 - 13:47:25
Ама в проекто закона няма изисквания за чуждите фирми. Дори да имаше - интересно ми е как камарата ще провери дали фирмата подава вярна информация. Начев, като представител на румънския циганин ще декларира, че има 1000 роми на трудов договор, 5 крана, 2 бетонови възела...в Румъния. Те нашите данъчни служби не могат да получат информация то чуждите им колеги - как ще го направи камарата не ми е ясно. Освен ако НСБОП не издават разрешителните, съвместно с ЦРУ, МИ5, МОСАД и ФСБ.
naceff
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
22-02-2006 - 14:06:07
Ясно е, решихме вече всички аспекти на темата с регистрациите и строителството ще си продължи с пълна пара, но гледайте какви странни неща говорят хората :

"350 000 празни легла в курортите
22 февруари 2006 / DarikNews
350 000 празни хотелски легла има в момента у нас и само 6 000 пълни. Това каза в предаването ”Портфейл” председателят на Съвета по туризъм в София Румен Драганов. 280 000 от тях са в хотели по Черноморието, а останалите 70 хиляди – във вътрешността на страната и зимните курорти. Тази катастрофална статистика от свръхзастрояването на курортите, според Драганов означава, че в момента 100 хиляди българи, които са заетти сезонно в тези хотели, си стоят в къщи и не получават никакви доходи. Туристическата статистика от последните дни сочи също, че тази година България ще регистрира 17% спад на немските туристи. Германия е основният ни туристически пазар. Новият изпълнителен директор на Агенцията по туризъм Марио ал Джебури не си изпълнява задълженията и седмица преди най-голямото туристи..."
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
22-02-2006 - 14:32:08
Аз пък си мислех, че в момента на морето не можеш да се разминеш от туристиsmiling smiley
Ужас - през февруари има 280000 празни легла на Черномориетоsmiling smiley Туристическата индустрия, разчитаща на това, че ще има стотици хиляди моржуващи през зимата отчита тревожна тенденция туристите да предпочетат да се къпят в момерот през лятото.
Можеха да споделят какво е процентното запълване на зимните курорти. А не да тръбят, че в моменат на Слънчев бряг е паднала бомба.
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
22-02-2006 - 14:52:18
4ovek, за съжаление, не съм чела проекто закона....

Не ми се вужда логично нашите фирми да бъдат вписвани след удоволетворяване на изисквания някакви, а чуждите -без такива изисквания. Но може и да е така...

Колкото до декларирането - ами ще проверяват за румънския циганин, както и за българската фирма. По документи smiling smiley))))
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
22-02-2006 - 14:58:05
Е то е ясно, че и българските фирми ще лъжат, ама все пак ще е доста по-лесно на чуждитеsmiling smiley
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
22-02-2006 - 15:14:05
Naceff, абе к'ви са тия информации, дето ги даваш...

То не че ти си виновен, де, ама нали си има там показатели - % на запълняемост на легловата база- отделно за зимните, отделно за летните курорти. Прав е 4ovek, какво сега разбрахме от тази новина? Че на морето зимата е студено....

К'во значи "...че в момента 100 хиляди българи, които са заетти сезонно в тези хотели, си стоят в къщи и не получават никакви доходи. " Къде са заети сезонно тия 100 хиляди българи - в зимните (за сезон зима) или в летните (за сезон лято)? Ако е второто, е много нормално сега да си седят в къщи.

"останалите 70 хиляди – във вътрешността на страната и зимните курорти" - колко от тях "във вътрешността" и колко "в зимните курорти"?

"Туристическата статистика от последните дни сочи също, че тази година България ще регистрира 17% спад на немските туристи. " - това пък как го разбраха - по договорените пакетни почивки за черноморието ли? Мисля, че договарянията едва сега започват за тазгодишния сезон.

Иначе германците традиционно не идват в зимните ни курорти, а в летните.

Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
22-02-2006 - 16:41:01
В Германия има такава система. Казва се "Prаеqualifikation von Bauunternehmen", в превод нещо като "предварителен подбор на строителни фирми". Направили са си сдружение с тази цел. Ето това му е сайта: www.pq-verein.de
Там си пише какво точно правят. Аз ще го преразкажа набързо и накратко:

Смисълът е да бъдат облекчени процедурите при обществените поръчки, доколкото и там голяма част от строителните проекти се финансират от държавни и общински средства. Тоест, вместо да се губи време и ресурси всеки път да се проверява една фирма дали отговаря на критериите, пък и фирмата при всяка процедура да си вади и представя наново документите, хората са решили да централизират този процес в това сдружение. На страницата им има и самия списък с фирми. Самите документи са засекретени с парола, която да я получиш, трябва да си обявил обществена поръчка.
Стартирало е, доколкото разбрах, в пълен вариант миналия месец, т.е. януари 2006г.

А, има и една лееее-ееека разлика с проектозакона в Бг: Записването в техния списък е доброволно!!!!... smiling smiley Който не иска, кара по стария ред и никой не може да му каже и копче...

А иначе нашия проектозакон няма да мине. просто няма как, прекалено смешен е в този си вид. Хвърлих му един поглед, то си му личи, че юрист не го е виждал даже smiling smiley

Пък и закон с който се ограничава конкуренцията да мине сега вече, когато всички броят дните до 1.1.2007 ... не знам, според мен няма как да стане тази работа. Просто си представям дебатите в парламента. Ама то няма и да има кой да се навие да го внесе, аз мисля така, де. Мисля, че ще поеме по пътя на оня законопроект, за Черноморието.
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
22-02-2006 - 16:49:14
Благодаря за информацията Пламене. Значи Германия няма задължително регистриране.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход