Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Пак за отрасъла строителство в Бг.

Публикувано от naceff 
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 17:55:15
Ако в Румъния не съществува разрешителен режим, когато строиш къщата си, просто ще трябва да намериш румънски циганини, който срещу скромна сума да регистрира фирма в Румъния и да те направи представител за БЪлгария - отиваш в камарата и се регистрираш. След това си строиш къщатата с двете си ръцеsmiling smiley
За да сведеш разходите по изнамирането на румънския циганин до минимум можеш да предложиш строителството на къщите на съседи и приятели да мине през румънската фирма.
Ако си по-нагъл може да се споразумееш с предприемачи, също така да кандидатстваш за пари по програми за стимулиране на малцинстваsmiling smiley
Общо взето всеки разрешителен режим дава възможност за получаване на доходи без голямо напражение и стимулират паразитиранетоsmiling smiley
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 17:57:04
ТИ защо тълкумаш условията з авзаимност, че трябва да има такъв режим в съответната страна? Условията на взаимност са - ние ви разрешаваме, ако и вие ни разрешите. А щом няма такъв режим значи на нашите фирми им разрешават.
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 17:57:52
На мен не ми е ясен юридическия смисъл на израза "при условията на взаимност" - това питам теб, какво значи?

Дали това, дето си го написал за румъния, или друго нещо?
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 17:59:01
Ами не тълкувам - точно това питам аз - как се тълкува от юристите това?
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 18:00:37
Условията на взаимност са - разрешаваме на немски фирми да строят в България, ако Германия разреши ан български да строят там. ТЪйкато Германия не е забранилана Български фирми да строят то значи, че и ние няма да забраняваме със закон на немските фири да строят в БЪлгария.
naceff
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
22-02-2006 - 10:45:37
Пропуснал съм края на раздумката, но мисля, че предложената от 4овек версия за взаимността е точна.

А що се отнася до режимите, предполагам ще е удачно да разглеждаме този въпрос в светлината на общоно ни европейско бъдеще и процеса на неизбежно уеднаквяване в законодателството.
Нали тези неща се регламентираха в директивите, които в някакви определени срокове по вътрешен план и инициатива се въвеждат и в националното законодателство. Е, да, ама ако в суматохата вземат и "избият" неудобния им бизнес, после върви се обяснявай. Да не говорим, че европейците и те страдат от уклон да бюрократизират нещата.

Лошото е, че със сигурност знам, че няма да стигна до там да прочета европейските директиви в строителния отрасъл, защото има още други на опашката, които се предполага, че трябва да съм прочел, ама не съм.

Дайте идея, къде ли може да се порочете нещо синтезирано по въпроса - до 2-3 страници :-))))
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
22-02-2006 - 10:53:34
Ами не знам - ама се съмнявам , че и в камарата ще са прочели, така, че смело минавай на план "Румънски циганин" ако решиш да строиш къща. СЪщо е възможно да си регистирраш и фирми в други страни, но ще се изгуби елемента на творчество и изкуство в операциятаsmiling smiley
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
22-02-2006 - 11:18:34
4ovek,

Аз нямам намерение да споря по въпроса за тълкуването. Може би си прав.

Тук не става въпрос за забрани - става въпрос за задължителна регистрация някъде си. Ако отговаряш на определени условия - и те не са свързани с мястото на регистрация на фирмата. Искам да кажа - на теб какво ти пречи да си влезеш в тоя регистър като българска фирма? Ако си изпълнил условията - там за брой работници и собствена техника (примерно)? НИЩО не ти пречи. Същото се отнася до една немска фирма. Отказ за вписване ще има ако тя (немската фирма) не отговаря на критериите, поставени от българското законодателство. Защото както разбирам, тя (немската фирма) е третирана напълно равнопосатвено с българските такива.

Не ме разбирай погрешно - аз не се мъча да те убеждавам, че този проектозакон непременно ще сполучи в намеренията си (явни и тайниsmiling smiley . Ще поживеем, ще видим...
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
22-02-2006 - 11:42:29
Да ама ние нямаме право да си измисляме изисквания. Немската фирма ако отговаря на немските изисквания ние трябва да и разрешим, освен ако не е договорено нещо друго на политическо ниво. Ако не бъркам за транспорта на територията на България от страна на еврофирми и на български на територията на ЕС има ограничения до 2014г. (забележи - двустранини), но за строителството не са договорени такива.
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
22-02-2006 - 12:44:38
Не съм убедена в това. Че нямаме право да си измисляме изисквания. Ние сме съуверенна държава (поне формално), а в ЕС има все пак принципи на върховенство на местните закони пред общите. Затова и всяка обща Директива трябва, за да стане ефективно действаща, да се пренесе в националното законодателство.

Ако нашите законодатели са преценили да подлагат строит. фирми (равнопоставено всички - и български, и чужди) на проверка, преди да ги регистрират за извършване на тази дейност, не мисля, че ЕС имат власт да кажат друго. Никъде не пише, че като сме в ЕС, нямаме право на собствени закони, които да гарантират интересите на обществото ни - в случая - качеството на строит. услуга. Поне това е формалният повод за пристъпване към тази регулация.

Естествено, не съм сигурна в тези неща - Петер отдавна не се е мяркал, ако чете, може да каже нещо съществено по този повод....
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход