Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Пак за отрасъла строителство в Бг.

Публикувано от naceff 
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 16:46:03
Naceff, колегата от Видин нещо си трае, ама аз виж какво изрових от Методологията на това изследване:

"а) Извадка от продадени типове апартаменти, които са най-търсени на пазара на недвижими имоти. Регистрират се данни за определени типове стандартни апартаменти старо строителство, които се използват най-масово в областните градове..."

Според написаното там илиза, че новото строителство или по-точно сделките "на зелено" изобщо не са обхванати от това изследване. Можеш и сам да видиш, линка е : [www.nsi.bg] и отиваш на "Методология".

Така че май твоята последна подточка (- Статистиката обхаваща поради някакви чисто местни причини само продажбите на стари съборетини пред събаряне :-)). ) ще излезе вярната....
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 16:54:51
А за Дискавъри - абе позволи ми малко да се усъмня аз в достоверността - имам предвид - все пак това е вид шоу, нали така? Няма да седнеш да ме убеждаваш, че взаимоотношенията в Биг Брадър са истински, например.

Иначе ще погледам, 'що да не погледам... Аз най-много гледам "скрапи челъндж" - интересно е, ама не ми хрумва вследствие на него да ида на сметището в Богров (или Суходол, то май вече в София няма и къде да отида smiling smiley и да си сглобя бъги от скрап :}

Позволи ми също така да поставя малка въпросителна и след коментара за потентността на чичковците :} от всякъкъв вид. Няма как да я знаем от телевизията, все пак.....

И да не ме разбереш погрешно - аз не оспорвам правото на всеки да си строи, като иска (и може). Ако, разбира се, след като построи, има някакъв вид обществен контрол върху продукта му - Акт 16 ли, РП ли, каквото там.... Иначе все пак не може да бъде признато за "жилище" неговото творение, според мен. Ами ако каката е наредила тухлите неправилно ? и утре вземе, че падне стената върху някого, дето я е купил тази къща от ентусиазираната двойка? то само с мускули едва ли става тази работа, иска и знания някакви, и опит. Мисля аз.
naceff
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 16:57:53
Каква стана сега тя ?!
Признавам си, не търсих страницата на НСИ за справка, ползвах някакъв вестник, който ми попадна случайно.

И без това зеленото - ама много зеленото е на по-ниска цена от явно визираните в това изследване имоти.

Да не стане така, че във Видин продават ново на изкоп за 150 Е м2 :-)) Къде отива тази страна !
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 17:08:29
Идея си нямам има ли във Видин ново и как го продават.... И хич не е задължително да е по-евтино от тази цена, дето я пише в изследването на НСИ. Имай предвид, че то обхваща и стари панелни и ЕПК жилища, все пак, а новото не е по-евтино от тях (нищо че в много публикации се опитват да го изкарат такова smiling smiley

Исках само да посоча, че (за голяма моя изненада, признавам си!) това изследване не включва може би най-масово търгувания сегмент на пазара на жилищни имоти. Не знам как да го тълкувам това..... Пропуск или с някаква определена цел ?

Като оставим настрана горното - мисля, че в класацията на цените по областни градове има логика - най-малкото поставените на последните места не са университетски центрове.
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 17:15:32
Виж какво пише в проекто закона:
чл. 21
(3) В Професионалния регистър се вписват чуждестранни лица със седалище държава - член на Европейския съюз, при условията на взаимност.
Та тази алинея обезсмисля целия закон ако има страна в ЕС, която няма лицензионен режим за строителството. А от това да регистрираш фирма където и да било по-лесно нямаsmiling smiley Затова питам - според теб има ли лицензи в ЕС.
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 17:27:24
Идея си нямам дали има такъв режим в ЕС и ако да, къде smiling smiley

Не казвам, че знам как, но мисля, че ще му намерят цаката на това параграфче smiling smiley

Добре де - какво значи "при условията на взаимност"? Ако в тази страна на ЕС (където е регистрирана фирмата) няма такъв режим, какво ще стане ? Не е ли възможно просто да не я впишат тази фирма в БГ регистъра и тя да няма право да извършва строит. дейност на територията на БГ?
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 17:35:15
Ами прадполагам, че нямат право. Да не кажа, че съм почти 100% сигурен, защото като обсъждаха преди време закона някой отбеляза точно това - вкарва се лиценз, който е в разрез с договореностите между БЪлгария и ЕС. И според мен затова савкарали тази алинея - да не скочи някой посланик.
nacheff
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 17:39:44
Ако знаех без колебания верния отговор, щах да ти огговоря, без да прилагам перфидни способи за мъчение :-))))

Искам да уеднаквим понятията !

Ти май винаги казваш лицензия. Това е една чуждица, която е заета от руския (изглежда) и която преведена на роден наш език би следвало да означава - разрешение.

Перспективата да има или да въведат лицензионен (разрешителен) режим за извършване на някаква (каква да е) строителна дейност в ЕС или у нас ми се струва скандална ! Ако има време бих потърсил по нататък из нета . Ето на, що не съм един брокер та да дигна телефона на някой колега от Европата и за 5 минути всичко да стане ясно. :-)))

Аз пък през цялото време си мисля за регистрационен режим ! Лошото е, че злонамерените, тъмни сили винаги могат да извъртят нащата така, че дори и семплата регистрация да те вкара принудително в някакъв файл, дето има безброй изисквания, уловки и капани.
Ето, на ЕАД за внос/износ още пише декларация. Декларацията е едностранен акт на заяваване на нещо ! Я вземи опитай да кажеш на един митничар, да не ти се бърка в заявленията :-))) Мъка !

Нали затова съм отворил темата, д авидим за какво става дума ! Истината не излиза лесно, пък и е многолика !

Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 17:41:46
Да де - псоланик няма да скочи, лицензионния режим ще го одобрят, на тази фирма лиценз няма да дадат ('щото идва от страна без такъв режим) и тя няма да има право да строи в БГ. И какво ще направи фирмата според теб - къде виждаш противоречието ? Ще съди България в Старсбург за отнети права ли?
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 17:45:48
Naceff, тука точно игра на понятия се заформя, мен ако питаш.

Регистрация викаш, се предвижда.... Ама тя става след удоволетворяване на определени (и нелеки според проектозакона поне) изисквания. И могат да ти я откажат, ако решат че не отговаряш на тях. Тогава къде, питам аз, е фактическата разлика с разрешението за извършване на дейност?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход