Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Пак за отрасъла строителство в Бг.

Публикувано от naceff 
naceff
Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 12:32:24
Неотдавна беше излязла една статистическа информация за средни пазарни цени на жилища в страната и напълно разбираемо това породи много въпроси. Колежката Joan, закономерно обърна внимание, че няма данни как точно е събирана тази информация, методиката, представителна ли е и т.н. Въпросите останаха май без отговор, но имам повод да се върна към нея.

Числото 1222 лв. м2, отнасящо се за София се запечата в съзнанието ми, поради примерно 2 причини :
- лесно запомнящо се е,
- цена от над 620 Е м2 средно за жилище в София ми изглежда реалистична.

Случайно ми попадна някакъв вестник, в който има препечатка на това инфо със средни пазарни цени на жилища в страната (областните градове ) за 2004 и 2005 – в лв. на м2 и сега ще направя малка извадка от него за 2005 :

София 1222,4
Варна 1198,1
Бургас 1126,5
Пловдив 862,9
.....
Силистра 406,5
София Област 387,1
Ловеч 365,8
Кюстендил 365,4
Видин 356,8

Не случайно споменах по-горе, че приемам цената за София. Приемайки нея, не виждам причини да не приема за достоверни и цените от дъното на класацията :-).
За да няма грешки, нека го преведем на езика, на който сме свикнали – в тези градове жилищата са се продавали на цени от 185 до 205 Е м2 средно на квадрат.
Тези цени от своя страна биха могли да са верни, ако направим следните допускания :
- В тези градове не се строи,
- Дори да се строи, не се продава ново !!!?,
- Дори нещичко ново да се продаде то е само в рамките на статистическата грешка :-)),
- Статистиката обхаваща поради някакви чисто местни причини само продажбите на стари съборетини пред събаряне :-)).

Използвам присъстието (и то доста активно на колега форумец) от Видин и не мога да се стърпя да не го попитам : Там при вас въобще има ли строителен отрасъл ?! За какво става дума ?!
Нека колеги и от други градове в страната споделят наблюдения !
Моля думите ми да не се приемат случайно обидно !! Единствената ми цел е да хвърлим светлина върху строителния отрасъл, продажби, структура, цена, себестойност на продукта, перспективи.

Нали знаете, че форумът за цените е само за “посветени” и съм принуден да си дам приноса в общия раздел :-)))
Ако някой Модератор прояви снизходително отношение и премести темата в другия раздел - няма да се сърдя !
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 13:08:45
Ще се отклоня от темата малко. Виж какво пише тук:[news.imoti.net]
Огромно впечатление ми направи края:
Дали след въвеждането на регистрацията част от компаниите на пазара ще отпаднат? Според вас колко фирми ще останат и как това ще се отрази на цените?

- Всеки, който иска да остане на пазара, ще може да работи, ако спазва правилата и строи качествено. А цените се определят не от броя на фирмите, а основно от цената на енергоносителите и строителните материали.

Начев ти като икономист как ще коментираш това - трябва ли да се допуска до обсъждания на закон, касаещ един значителен сектор, човек, който смята, че цената на продукта не зависи от пазара, а се калкулира на базата на себестойност + гарантирана печалба, всичко това подплатено с ограничение на конкуренцията чрез забраняване на сводоно осъществяване на дейност?
И можеш ли да ми обясниш каква ще бъде според теб разликата с времето преди 1989г., когато цената на строителство се определяше по УСН (уедрени сметни норми) и с гарантирана печалба на строителя?
naceff
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 14:59:41
4овек,
Споделял съм с тебе, колко далече съм професионално от строителния бранш и имотите (нищо, че поназнайвам тук-таме по нещичко), което не пречи на колежката Joan да ме подозира в тайно брокерство.
Въпросите си ми нещо като хоби (поради специфицно стекли се житейски обстоятелства, пък и явно нещо ме дърпа отвътре) и по тази причина ще бъде проява на нескромност ако взема да се изказвам претенциозно, каква да е законодателната рамка и режима на осъществяване на тази дейност.

Ще споделя чисто субективни преценки и чувства.

По дефиниция регистрацията би следвало да е един механичен административен акт, който да се изпълнява просто и без пречки. Де да беше така !!! У нас (пък и не само) искат очевидно да прокарат един замаскиран разрешителен режим, който ще обслужва интересите на :
- големите и силните в бранша, които искат по този начин да се разправят с конкуренцията. Същите тези големи се интересуват само и единствено от печалбите си! Това дето проявяват загриженсто за отрасъла или за клиентите да го приказват на войнишкото ми кепе &#61514winking smiley
- кохорта безделничещи чиновници, които се рекрутират от редовете на близки и роднини на силните и на политическата класа, която също обслужва свои интереси в уния с .

Отрасълът трябва да функцинира при някакъв ред . Ей Богу, ако трябва вървете към Закон за строителството, но това регистриране или както и да го нарекат няма да реши никакъв, ама никакъв проблем. И в диалога от Капитал това е казано ясно.

Категорично съм против някой да дойде и да ми каже, че нямам право д апостроя собствената си къща с двете си ръце, при условие, ча аз го искам. Това просто няма да стане ! И се радвам, че очевидно и по света няма такова чудо ! В събота вечерта дадоха едно от поредните филмчета по Дискавъри, как двама млади хора от Шотландия

Налага се да прекъсна ......
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 15:38:02
Е това е интересно - има ли регистрационен режим в страните от ЕС или не. Защото ако няма само плашат гаргите. Доколкото ми е известно не ни дават право да забраняваме дейност на фирми от ЕС, освен изрично договорените. Строителството не е от тях.
naceff
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 15:42:28
Та момче и момиче буквално с ръцете си възстановиха стара къща. Имаше, разбира се, архитект и проект, но повечето от нещата си ги правеха сами. И двамата нямаха нищо общо със строителството.
Идеята ти да накараме ГБС да открият клонове в най-забутаните български села и да се занимават със строеж на гаражи и сайванти ми се вижда много свежа :-)) (някъде я беше споделил в горната връзка ).

А и нека се разберем, кой и по каква скала ще определи потенциалната важност и необходимостта от защита на обществения интерес, щото да накараме строителите да се регистрират, но същевременно да си затваряме очите за това, че се
- в полуумрялата ни икономика тук-таме произвеждат машини от нелицензирани от чиновниците машиностроители,
- софтуера се прави от нерегистрирани съмнителни субекти,
- и в баните, моля ви се, се разкарват разни съмнителни нелицензирани теляци :-))

Да си имаме уважението! :-))

Трагедията на няколко почернени семейства (на починалите работници на строежите) искат да се използва (докато още нещата са горещи) за да се решават конкурентни интереси. Нали знаете , че животът уродливо поднася и възпроизвежда ситуации, при които важи правилото /: Колкото по-зле, толкова по-добре!

Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 15:46:06
4ovek,

Ти питаш Колегата Naceff, ама защо ли подозирам, че въпросът ти е чисто риторичен.... :} Напълно ти е ясно защо се прави това и кого обслужва то....

Колкото до изказването на този господин Гавраилов - ами може би той не е икономист и затова не ги разбира работите с конкуренцията и формирането на цената :}

Naceff, за да не пиша отделно - подозренията са си подозрения, ама не е нужно всеки път да ме цитираш в какво те подозирам... winking smiley Пък и нали вече свалих и тия 10 % от твоята сметка!
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 16:10:46
Охх, колега Naceff, ти пък с филмчета по Дискавъри.....Да ти кажа- най-редовно гледам по Дискавъри едни епични битки - на римляните с галите, на англичани с французи, какви ли не... Нали не си представяш, че гледам ИСТИНСКИТЕ римляни и гали?! Хората и те трябва с нещо да си пълнят предаванията.

Иначе и аз мисля, че такава намеса е в нечии интереси с цел задушаване на конкуренцията. Ама не споделям оптимизма на 4ovek, че ЕС ще ни "спаси" от този опит за регулация на сектора.
naceff
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 16:11:54
Е, това вече е моята лична "новина на деня" !

Ама, ти пък, много лесно се оставяш да те убедят ! Ами ако съм просто един манпулатор и искам да те преметна ?! :-)))
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 16:15:11
Ами значи си успял clap: Честито! :}
naceff
Re: Пак за отрасъла строителство в Бг.
21-02-2006 - 16:28:54
Ти, колежке, явно не си гледала точно тези филмчета ! Разказват се истински "истории", документирани (наистина не винаги изчерпателно) по подходящ начин ! Събота и неделя от 19.00. Погледни, интересно е, макар че е от света на мъжете :-)))))
А точно това филмче го цитирах, защото двама построиха буквално сами. Каката беше състезателка по катерени и имаше респектиращи дори мъжете мускули.
Е, имаше и малко помощ, но никакви "лицензирани" строители.
Обикновено във филмите става дума за проекти на някакви много потентни чичковци, които макар, че си строят къщи, действат почти на промишлени начала. Потентни финансово, имам пред вид ! (а оттам и всякак :-)))
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход