Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Брокерите споделят: рекламата

Публикувано от dedepene 
Брокерите споделят: рекламата
15-10-2010 - 21:39:20
В темата Що е то брокер? на няколко пъти се споменва рекламата на имота като немаловажна при предлагането на услуги от посредника. Много участници споделят въжделения относно съдиржанието на обявите. От страна на брокерите пък, Dicho посочва ограниченията на някои медии като рестриктивни, а пък Goro твърди, че разходите като цяло не са пренебрежими.

Любопитно ми е брокерите да споделят как те си представят идеалната среда/медия/канал за реклама на предлагани от тях имоти. Кои са най-добрите медии за реклама въобще? Какво им липсва? Каква сума е приемливо да се плаща за реклама?

Тези въпроси ми хрумват от едното любопитство...в същото време съм сигурен, че адекватни отговори биха осветили тъмните полета около "професия брокер" ..... smiling smiley
bah
Re: Брокерите споделят: рекламата
15-10-2010 - 21:47:10
avatar
Разходите за реклама по продажбата на един продукт са 1/3 от "печалбата му".
Може и без пари (през нет-а) или с 12 стотинки (един телефон за обява) да продадеш жилище за 100.000 евро.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-10-15 21:47 от bah.
Re: Брокерите споделят: рекламата
15-10-2010 - 23:53:26
dedepene
да не си решил да пишеш софтуер за продажба на имоти. някои погромисти наистина се облажиха от тази работа, но болшинството... *write*

Преди година твърдеше, че комисионната на агенциите е много висока.
Веднага след душа ще ти направя една груба разбивка относно рекламата. Само ще те помоля да ми кажеш след това дали още смяташ, че комисионната е висока и с нищо незаслужена.
Re: Брокерите споделят: рекламата
16-10-2010 - 01:22:54
Както ти обещах dedepene - една груба разбивка.

Най-напред за самия бизнес.
Всеки брокер има условно 2 вида клиенти.
Едните идват по препоръка. Колкото по дълго си на даден пазар и колкото по добре си постлал толкова по-голям е тяхния дял.

Вторите идват от реклама.
Единият вид е чисто имиджовата реклама (насочена е както към продавачи така и към купувачи), но са сравнително малко агенциите които могат да си я позволят в обем от който би имало реален ефект, пък после реално да я материализират.
Вторият е рекламата на самите имоти - обявите и др. съпътстващи действия.

- интернет - тук струва от 0 до 400е за всичките ти имоти на година с публикуване поне в 2 големи портала и в допълнение собствен сайт, но... не осигурява дори и 20% от купувачите (според мен и без никога да съм водил статистика) Няма да смятам тази реклама.

- продавниците - това са онези табели които виждаш пред имотите. Освен "продавницата" закачена на самия имот се разлепват такива и по близките кръстовища, спирки, стълбове - различни точки в квартала в който се намира имота. Лошото е, че освен "продавницата" на самия имот или на стъклото зад входната врата на блока в който се намира, останалите непрекъснато ги късат - било чистачите, било друг, било някой друг продаващ лепнал неговата върху твойта. Та се налага през ден да ги подновяваш. Като пари е нищо - като време е сериозен разход, но от "продавниците" (пак според мен) идват между 15-30% от продажбите. А времето е пари. Също няма да смятам този вид реклама и работа за да опростя задачата.

- печатните издания - и стигнахме до вестниците - останалите 50%.
В Солун три издания може да се каже, че покриват цялата аудитория.
В най-сериозното от тях пакета за седмичната обява със сериозна отстъпка за количество и ограничения за думите в печатните издания, ще ти срува минимум 20Е Цените им можеш да видиш тук - на най-долния ред е дадена последователно цената за една обява за 7, 15 и 30 дни. (горните редове са за интернет изданието им)
За останалите 2 издания ще похарчиш минимум 30Е на седмица.
Всичко за печатни издания - 50е на седмица.

За да опростя задачата, няма да смятам никакви присъщи и постоянни разходи които има една агенция, нито времето за огледи ( 55 огледа на продажба според колеги) или пък подреждане анализиране и следене на пазара и нормативната база, нито каквито и да е други разходи освен печатните издания.

Да допуснем, че:
- средната цена на имот е 100хил. евро (малко повече е - към 130хил.е. апартаменти ново и старо стр. - извадка за цяла Гърция, вчера е била 131хил.- 83,48кв.м., но за упростяване на сметките)
- един имот се продава средно за 3 месеца
- и че от 5 рекламирани имота продаваш 1
- често го продаваш в партньорство с друг колега

dedepene,
въпроса ми към теб е - при каква комисионна агенцията би била на печалба.



Редактиран 4 път(и).Последна редакция на 2010-10-16 01:58 от goro.
Re: Брокерите споделят: рекламата
16-10-2010 - 01:31:22
грешка - самоцитирал съм се!



Редактиран 5 път(и).Последна редакция на 2010-10-16 01:51 от goro.
Re: Брокерите споделят: рекламата
16-10-2010 - 10:49:57
avatar
goro не вярвам на оценката ти за интернет рекламата!

80% от приходите ми идват точно заради добра интернет реклама!

Във вестник пускам реклама мнооого рядко. Не съм в сферата на имотите но клиентите са си клиенти.
Печатните издания са доста остаряло средство за реклама.
Аз например не съм си купувал вестник от поне 7 години.
И от всички хора които познавам май само една дърта лелка си купува нещо като ШОК от врем на време...

За продавник на улицата... колко фирми имат хубави офиси на хубави места за да ползват този вид реклама?

Сигурен съм че повече от половината сделки стават точно от реклама по интернет.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
СРАМ МЕ Е ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!
bah
Re: Брокерите споделят: рекламата
16-10-2010 - 11:05:00
avatar
Рекламата е голямо перо от разходите за продажба на имот.
До скоро само креватните брокери се вмъкваха във вестниците като частни лица, сега в условията на криза вече и фирми гледат да спестят 78 ст. (90ст. - 12ст.) на ден от реклама за една оферта и се правят на тарикати.
От месец подадаме на едни такива смотани кифли ("рекламиращи" Варна - Автогара, л.к.Тракия).
Като нямате 5 лв. в джоба си, къде сте тръгнали бизнес да правите бе " _ _ _ Пропърти" смотано.

Мой познат (брокер) ми сподели, че рекламата им е 80% - нет, 15% - вестници, 5% - други (винили,........).
Преди кризата сделка имал на всеки 10 - 12 огледа, сега на 45-50.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-10-16 11:29 от bah.
Re: Брокерите споделят: рекламата
16-10-2010 - 11:36:20
Рекламата не е голямо, то е най - голямото перо. И най - важното.
Re: Брокерите споделят: рекламата
16-10-2010 - 11:45:20
Quote
ASSETION
goro не вярвам на оценката ти за интернет рекламата!

80% от приходите ми идват точно заради добра интернет реклама!

Във вестник пускам реклама мнооого рядко. Не съм в сферата на имотите но клиентите са си клиенти.
Печатните издания са доста остаряло средство за реклама.
Аз например не съм си купувал вестник от поне 7 години.
И от всички хора които познавам май само една дърта лелка си купува нещо като ШОК от врем на време...

За продавник на улицата... колко фирми имат хубави офиси на хубави места за да ползват този вид реклама?

Сигурен съм че повече от половината сделки стават точно от реклама по интернет.

Както казах, това си е преценка "на око"! Даже измам колеги, които са на твоето становище и са се насочили към видео представяне на имотите си в интернет (ох, не се сещам точно за сайта на колегата) и според тях бъдещето е там, но не ги виждам да са забогатели. Единият, даже ми обясняваше, че чрез интернет откриват имотите си и хора дето не го ползват - карали децата си да им показват.
Както и да е. Може и това да е бъдещето. Но бъдещето!

Достатъчно е да погледнем официалните статистики за интернет потребителите и демографското им разпределение.

Винаги съм се чудил, когато в този сайт се твърди, че едва ли не само обявите в интернет са достатъчни. Може това да важи в голяма степен за България имайки предвид, че на пазара на имоти излизат само хора с по-висок социален статус! Незнам.

Но знам, че Мара счетоводителката си взема един брой от "безплатния" Ангелиохорос, от кутията до сфетофара на пешеходната пакета и си го преглежда в автобуса. Че Мара счетоводителката си купува неделния Ангелиофорос (4евро - друг вестник, нищо че си приличат по имената) защото в него има 2 ДиВиДи-та на любимия и артист от младините, едно списание за мода и куп глупости правещи го дебел като енциклопедия Британика...

И не на последно място е навика! Все още най-пълното издание за имоти в Солун е неделната печатна притурка на Ангелиофорос! Няма сериозен купувач, който да я пропусне! И аз нея пропускам!
Със сигурност дяла на интернет рекламата ще расте. И заедно с това и цената и! (Дори този сайта - безплатен преди за всички - е пример)
Re: Брокерите споделят: рекламата
16-10-2010 - 12:13:21
avatar
Quote
goro
видео представяне на имотите си в интернет[/url] (ох, не се сещам точно за сайта на колегата) и според тях бъдещето е там, но не ги виждам да са забогатели.

OK invest е фирмата и сайта - аз лично съм ходил на оглед с него и чесно казано е единствения от който останах доволен - не се натрапва човек. Дори като си харесам имот питам първо него дали той може да направи връзката. И даже не ми е искал 10 лева за оглед извън София или да го закарам азsmiling smiley както правят повечето...

За интернета... Само за пример - Чрез интернет развих един от бизнесите си и то така го развих че за една година изпреварих фирми който са от мноооого години в този бранш. И разчитат предимно на реклама в списания, вестници и изложения.

А те потребителите са кухи лейки повечето и знаят само как се цъка смишката от там и намират телефона вми в гогле за много несвързани обяви, които нямат нищо общо с публикуваните от мен - това го обяснявам само за да покажа нагледно какво прави интернет...
на мен са ми звъняли за прасета, кокошки, орехи, охлюви и какво ли не... та смятай даже и фермерите ровят из интернет.
Аз не обичам да обикалям и ми е най-лесно да отворя интернет и да проверя каквото ми трябва. Много хора са така, а семейство без достъп до интернет не вярвам да има... Особенно семейство с пари което търси имот или младо семейство което търси наем или заем.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
СРАМ МЕ Е ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход