Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

v kakvo e nai razumno da ivestiram ??

Публикувано от moniq 
Иво
Re: v kakvo e nai razumno da ivestiram ??
18-02-2006 - 16:56:28
Ами по повод спора за отдаване под наем на скъпи имоти няма да се съглася.Аз отдавам 60кв/м апартамент на ул.Вежен в Лозенец за 300евро под наем.Луксозно обзаведен е и нямам проблем с наемателя си,който е готвач в Японския хотел.Питал съм го защо не си купува апартамент.Обясни ми че ще натрупа пари тук и ще се върне в провинцията да си отвори собствен ресторант.Това щяло да стане до 2-3 години.Не ми се иска да ви казвам за заплатата му,но е много повече отколкото някой от вас може да предположи.Давам и 3-стаен апартамент от 80кв/м в Бели Брези също за 300евро ,на изпълнителен директор на фармацевтична фирма.Между другото фирмата му плаща наема.Не си купува апартамент защото не е женен и не бързал.А и защото според него,след 4-5 години щяло да е много по изгодно да си купиш жилище от гледна точка на съотношението доход/ипотека.
Re: v kakvo e nai razumno da ivestiram ??
19-02-2006 - 09:22:14
Absoliutno sam saglasna Ivo! 4ovek govori ot pozitsiata na naematel na panelka, a ne na chovek, investiral i naemodatel. Ima mnogo hora, koito ne sa chuzhdentsi i zhiveiat pod naem, zashtoto si vartiat parite, niamat semeistvo, sabirat za kashta, ne sa reshili kade shte se ustanoviat...A i standarta u nas sashto raste - bavno, no raste i horata imat pretentsii, ne samo da e evtino. No na teb moniq tia neshta sa ti iasni, tova go pisha poveche za 4ovek.
Magazin se namira mnogo trudno, dazhe bih kazala MNOGO trudno. Mozhesh da se probvash s partsel - zemedelska zemia v blizost do goliam grad ili kurort. Potentsialnata ti pechalba shte e dobra, no riska e po-visok. Zatova ti kazvam - dve apartamencheta v neshto novichko (zabravi da gi namerish veche gotovi i na ponosima tsena, dokato se postroiat tsenata e veche iako natovarena) i si spokoina. Shte triabva i da gi dovarshish i obzavedesh - SOT, klimatik sa vse neshta, koito ne tolkova kachvat naema, kolkoto praviat tvoia imot po-privlekatelen. A za chuzhbina si prava - tam potentsiala na rastezh e pochti izcherpan, u nas vse oshte ne...bez da sam spetsialist i da pretendiram za poznavach, tuk e palno s "poznavachi".
Анонимен потребител
Re: v kakvo e nai razumno da ivestiram ??
19-02-2006 - 10:48:09
kote, вземи погледни колко апартамента - двустайни и тристайни луксозни се дават в Лозенец.

Аз като дългогодишен наемател едно мога да ти кажа - не ми трябва нито луксозен нито обзаведен апартамет.
1) с течение на времето сериозния наемател се снабдява с всичко
2) това дето се води луксозно обикновено трябва дас е разбира като "ново"
3) за мен луксозно е - да има примерно в апартамента 40" плазма, а не 25" Neo
Т.е. аз не съм склонен да дам 50 или 100 евро отгоре за наем заради неща дето вкупом струват има няма 1000 лева

Значи като си говорим за 60К евро и наем от 300 евро на месец да вземем да направим една сметка

Ами с по 300 евро на месец при сегашните лихви на банките може да изплащаш заем накъде за 40-43К евро за 20 години. Значи к'во излиза ако се напъна и заделям не по 300 евро на месец ами по 400-450 ами аз направо ще го купя това нещо.

Сега, винаги ще има хора, които ще дават много пари за наем по една или друга причина, също както винаги ще имаи спечелили 6-ца от тотото. Просто човек трябва да си направи сметката - какво е търсенето на апартамент - 300 евро и нагоре и какво е предлагането - да не се окаже че е пренаселено от предлагане.
Иво
Re: v kakvo e nai razumno da ivestiram ??
19-02-2006 - 11:34:00
Ето и няколко съвета от мен.Нещо като наръчник на начинаещия рентиер cool smiley
Ще се спра на жилищата,въпреки че основния ми рент идва от магазини.Та конкретно за апартамента в Лозенец.Когато го купувах през 2002г цента беше 400$ на кв/м.Разбира се тогава 300$ се отдаваха огромни над 120кв/м апартаменти.Моята цел беше 150$ на месец.Тогава толко вървеше един малък нов апартамент на това място.Възвращаемостта относима към онзи момент беше 13-14 години.
Та мисълта ми е че сега ако броиш 1 000евро на кв/м(за едно строежче до пл/Хелзинки говоря) и дадеш 60 000евро сега изглежда съпоставимо с наем от 300еро на месец не много изгодно.Но когато пуснеш апартамента в действие към началото на 2008 години,едва ли наемите ще са същити като сега.Още повече че спре ли нарастването на цените ,никой ама никой,най-вече платежоспособните наематели няма да бързат с покупката на имот.Имайки предвид и отворения пазар на труд към ЕС за много хора София няма да бъде последна спирка в кариерата и живота им.Именно заради това няма да се бърза с обвързването с имот.
Какво се гледа при покупката на имот с цел отдаване под наем.Ами ето аз какво си мислех.Специално за този район на Лозенец в близост е един огромен работодател на хора от провинцията-Японския хотел и то работодател даващ високи доходи.На Джеймс Баучер са разположени безброй клонове на големи български и международни фирми,банки,застрахователи,и т.н.Така че винаги има шанс за платежоспособен наемател.
Ако примерно бях купил пак в Лозенец,но до семинарията,там мога да разчитам на студенти-наематели.Но чуждестранни студенти във Физико-Математическия Факултет няма,а ВИАС е далеч.
Според мен към момента в Борово и Бели Брези е много изгодно да се инвестира защото по протежението на бул.България се строят големи бизнес-сгради,в които ще работят хора с високи доходи-освен българи и чужденци.Всички те при един замрял пазар от към повишение на цени,няма да бързат с покупка,а и защо да бързат след като един ден може да продължат кариерата си в компанията-майка базиарана примерно в Лондон winking smiley
Просто мислете в перспектива.Какво ще е през 2008,а не сега.
Re: v kakvo e nai razumno da ivestiram ??
19-02-2006 - 20:53:32
Най-добрата инвестиция в момента е:
-покупка на имот в северното черноморие/там сега има голямо количество прекрасни парчета земеделска земя за 2-3евро/кв.м. до морето/След една година продавай по 5евро за кв.м.!!!!-----Разгледай имотите около Каварна и Тюленово.
Re: v kakvo e nai razumno da ivestiram ??
19-02-2006 - 22:13:42
1/3 zemedelska zemia v Bg
1/3 skapocenni metali
1/3 akcii na energiini kompanii s dobar divident
na
Re: v kakvo e nai razumno da ivestiram ??
19-02-2006 - 23:05:23
Kobe, kakvo imas predvid pod dobar divident ? sasto kakvo imas predvid pod skapocenni metali - akcii v kompaniite, ETF ili samia metal? inace si na prav pat
Re: v kakvo e nai razumno da ivestiram ??
20-02-2006 - 01:10:31
Poslushaite choveka s opit!!! Ivo imam predvid!
Re: v kakvo e nai razumno da ivestiram ??
20-02-2006 - 01:48:22
Za zemiata krai moreto sam saglasna, no mislia che na iug e po-dobre. Az sam si haresala raiona na Chernomorets - mezhdu Burgas i Sozopol. Predstoi raiona da se razviva ne samo kato kurort, no Burgas shte se razrastva kato ikonomicheski tsentar v regiona i ochakvam intenzifitsirane na razvitieto.
A zemedelskata zemia si e riska, zashtoto poniakoga edna niva si stava samo za niva...kakvoto i da ti govoriat brokerite. Az narachnik moga da napisha s moite peripetii po tarsene na partsel krai moreto (i sever i iug).
Re: v kakvo e nai razumno da ivestiram ??
20-02-2006 - 03:24:31
Vsiaka forma e dobra, za akciite se iskat nai-zdravi nervi, no puk imat nai-goliam potencial za raztej. Samia metal dava nai-goliama sigurnost, no ETF se pridobiva po-lesno.
Dobar divident v momenta e > 3%. ENI S.p.a. naprimer e s 6% divident i e italianska kompania, taka che bi triablvalo da e poznata na moniq.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход