Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Промяна на статут

Публикувано от gamper 
Промяна на статут
23-04-2010 - 21:51:01
avatar
Здравейте, колеги!
Сблъсках се със следния въпрос.Брат ми иска да се отделя и да си прави собствена ветеринарна аптека.Имам възможност да му помогна с пари за закупуване на търговското помещение за аптеката.Той е харесал едно място, но то е със статут на фризьорски/козметичен салон.Никога не е било използвано като такова, предлага се под наем и за закупуване, сградата е с Акт 16.
Интересува ме може ли да има проблем със смяна на статута на помещението.В съответната община-областен град ,извън т.нар. Голяма четворка, не се прави разделение в общинската наредба за Търговска дейност между търговско и занятчийско помещение, както е в други общини-Сливен например.
Знам, че ще трябва леко преустройство на помещението ако го одобриме, но това не е проблем за нас.
Бих бил много благодарен за всякакви мнения и споделен опит с подобни случай на промяна настатут.
Благодаря предварително!
Re: Промяна на статут
29-04-2010 - 11:08:55
Здравей Gamper,

Вероятността да има проблем, ако не сега, то в последствие, е много голяма. На пръв поглед, не би трябвало. Но, действията на общините, и не само, са насочени към събиране на пари. Аз, дори, в момента се занимавам с такова безсмислие. Помещение - търговско, се разделя на две. Едната част подлежи на смяна на статут. Другата си остава търговска. Това се случи преди 2 години. Тогава от общината ми казаха, че не е необходимо нищо да правя. След като частта търг. помещение си остава търговско и от проекта се вижда къде е разделителната стена, тоалетните. Сега, обаче се оказва, че е незаконно. И за целта, проекти, разрешение за строеж, въвеждане в експлоатация... всичко. Това, освен времето, коства и много пари...

Грешката ми беше, че не направих официално(писмено) запитване. Вероятно, бих си спестила всичко това, към днешна дата.

Успех!
Re: Промяна на статут
29-04-2010 - 17:27:55
НАРЕДБА № 66 ОТ 16 МАЙ 2006 Г. ЗА ИЗИСКВАНИЯТА КЪМ ветеринарно медицинските аптеки за продажба на дребно)!
Като гледам тази наредба най-добре еда се отиде в местното РВМС



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-04-29 17:53 от фло.
Re: Промяна на статут
01-05-2010 - 23:54:49
avatar
Благодаря, колеги!
Наясно съм, че каквото и помещение да се избере, ще трябва да се премине през тази процедура , описана от Муза.Такова е естеството на бизнеса.
Повече ме притеснява нещо друго.Прави ми впечатление , че много помещения на партера на новите блокове са със статут на фризьорски или козметични салони.И се замислих защо това е така и дали има нещо,което ми убягва.Едва ли е поради голямото търсене на такива помещения.Де да знам, нещо скрито,което после да направи напълно невъзможна промяната на статута на помещението в някакъв вид друго помещение-магазин или офис.Нещо като бомба със закъснител.
Най-добре е май да се говори със архитект преди да се водят преговори.
Ако някой има мнение по въпроса бих бил благодарен да го видя!
Разбира се, може и аз да съм прекалено мнителен.*huh*
Re: Промяна на статут
02-05-2010 - 01:08:29
Quote
gamper

Разбира се, може и аз да съм прекалено мнителен.*huh*


Не си мнителен,ами ти говори гласа на разума ти! Напълно основателно!Аз например знам за устна директива на главен архитект на голяма община да не се издават търговски разрешителни за малки магазини в подблокови пространства. Пресъздавам приблизително:"Който,каквото направил досега-направил!Имаше достатъчно години за това бизнеса!Вече има молове,да отиват там"

Ами това е!
Re: Промяна на статут
02-05-2010 - 01:18:18
Gamper,
Помещенията под новите блокове, се явяват нещо като квартални. Те преди всичко обслужват живеещите наоколо. Освен специализираните магазини - както ветеринарната аптека. С реклама, като я научат, ще идват специално. Не така стои въпросът с козметичните и фризьорски салони. Макар че, жените ходят и надалеко при фризьорките си. smiling smiley
Това е причината, под блока да има помещения с такъв статут. Помага за по-лесната им реализация .

От друга страна, те са с по-тежък режим, според мен. При един магазин - търг. площ, задължително тоалетна. Докато, при фризьорските салони, изискванията са повече. Погледни Наредбата, която Фло ти е пейстнал и ако площта ти позволява, не мисля, че ще има проблем. Единственото нещо, което не може да се промени е изискване за височина, но при нов обект, едва ли стои този проблем. Освен това, общината няма никак да се откаже от таксите. Едни и същи папки ги вкарвах и изкарвах. И всяко вкарване с молба и вносна бележка, средно около 300лв....
Това, което може да се случи, е да ти вдигнат данъчната оценка.
Все пак, провери си нещата при архитект, и непременно в общината.
smiling smiley
Re: Промяна на статут
02-05-2010 - 11:57:10
avatar
Благодаря ви още веднъж, колеги!*ok*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход