Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Терминът "саниране"

Публикувано от alana 
Терминът "саниране"
02-02-2010 - 02:21:29
Нали съм "буден ум",та нов въпрос започна да ме терзае*book*.Какво всъщност означава влезлият в шир употреба термин"саниране"и по-точно какво разбират под него,брокери и частни лица,които го използват в обявите си?Доколкото аз знам,санираният апартамент трябва да бъде със сменена ВиК и електроинсталация,нова дограма,въшна и вътрешна топлоизолация...и дотам ми се простират знанията.Казват,че санирането на панелен апартамент удължава живота му,но пък се питам,ако жилището,което купя е преминало през този процес,и евентуално няколко други жилища в блока,а останалите не са ,каква е ползата от това?В смисъл,може би ще ми е топло и ще плащам по-малко сметки,но ако блокът тръгне да се събаря поради немърливостта на останалите,май няма особена полза...Също,ако можете да ми кажете,какво най-вече трябва да ми прави впечатление при външен оглед на панелен блок,как да разбера дали блокът наистина е в "много добро състояние"както често пишат по обявите?И в крайна сметка,колко е максимално живот има една панелка,защото ту чета за 50-60 г,ту 70,а скоро дори попаднах на статия,в която закръглиха на 100:]Благодаря виsmiling smiley
Re: Терминът "саниране"
02-02-2010 - 07:16:54
Саниране според брокери и частни лица е външна "изолация" с дебелина 4 см + няк'ва PVC дограма.

Трябва да се прави разлика между саниране, енергийно саниране и топлоизолация на сгради. Най-широко е понятието саниране. Енергийното саниране е част от санирането. Енергийното саниране включва: инсталиране на нова топлоизолация , подмяна на дограмата, подмяна на електро-, топло- и ВиК инсталациите, и евентуално смяна на хидро-изолацията на покрива или инсталиране на нов покрив, като това се извършва на ЦЯЛАТА сграда.
?
Re: Терминът "саниране"
02-02-2010 - 13:50:31
avatar
Според някои по-възрастни горди собственици на панелни жилища, санирането е:

1. Смяна на тапетите
2. Боядисване с блажна боя на дървената дограма
3. Измиване с "веро" на балатума
4. Смяна на звънеца, шпионката и прегорели контакти

При продажба изтъкват като супер екстри още:

- жилището е с телефон
- жилището може да има интернет - защото съседите вече имат
- кабелна телевизия също може да се свърже
- магазинчето за хляб и захар е близко
- използване на общата стаичка на стълбището
- уверение, че асансьора работи (редовно събрани такси)
- уверение, че във входа живеят само порядъчни хора и е много тихо (няма пиянски оргии) *drunk*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-02 16:57 от ?.
Re: Терминът "саниране"
02-02-2010 - 14:04:16
Тоест ,трябва обстоятелствено да се информирам относно всяка една подобна оферта,каква точно е тяхната интерпретация по темата:]Понеже не съм живяла в панел,не съм от София и не съм се интересувала,има ли въобще цялостно санирани панелни блокове,или всичко е на парче?Това цялостно саниране на блока,удължава ли живота му,или просто подобрява енергийната ефективност?Най-много ме е страх от корозирането на връзките,но май този процес нищо не го спира...
?
Re: Терминът "саниране"
02-02-2010 - 14:08:30
avatar
Във Варна има само един цялостно саниран вход - в кв.Владиславово.
За София някой може да напише нещо.
При условие, че санирането е извършено качествено - живота е удължен.
За съжаление в България всичко е ........... мамата!

Успех в избора на жилище!*drunk*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-02 14:09 от ?.
Re: Терминът "саниране"
02-02-2010 - 15:01:33
Специално за панелки, много важно е да се разкъртят всички фуги, да се заварят хубаво (защото съм чувал такива неща, че...) и да се замонолитят отново (но не с намачкани вестници и вар). Ако няма проблеми с основите (слягане на земните пластове, проникваща вода заради течове или лошо отвеждане на дъждовната например и т.н.), това според мен би подсигурило въпросните 100 години живот на конструкцията. Само че, да си призная, досега не съм чул в България някой да го е направил smiling smiley
?
Re: Терминът "саниране"
02-02-2010 - 15:16:56
avatar
Кинг, прав си.*ok*

По-важно е тапетите да са сменени и балатума да е измит с веро.
След това идва ред на заварките, ако останат пари.

Успех в избора на жилище! *drunk*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-02 15:25 от ?.
Re: Терминът "саниране"
02-02-2010 - 16:01:32
Quote
?
По-важно е тапетите да са сменени и балатума да е измит с веро.
След това идва ред на заварките, ако останат пари.

За съжаление и ти си прав sad smiley
В нашия блок (ЕПК на 35 г.) миналото лято повдигнах въпроса с обрушените плочи на балконите - има реална опасност парче бетон да падне и да удари някой. Да не говорим, че така, както си ръждясва арматурата, скоро може и цял балкон smiling smiley. Отначало започнахме да търсим фирма, уж се взеха някакви оферти, но после явно на съседите им се видя скъпо и нищо не направихме. Есента моя балкон го ракъртих, подмазах и хидроизолирах за 3-4 пъти повече пари, отколкото се падаше на апартамент, ако всички го бяхме направили заедно. Сигурен съм - след време и съседите ще започнат един по един да си оправят техните (дано не е късно), но отново на няколко пъти по-висока цена.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-02-02 16:02 от king_for_a_day.
?
Re: Терминът "саниране"
02-02-2010 - 16:34:52
avatar
Хубава работа, ама Българска. *bow*
Re: Терминът "саниране"
02-02-2010 - 17:51:30
Quote
?
Според някои по-възрастни горди собственици на панелни жилища, санирането е:
1. Смяна на тапетите
2. Боядисване с блажна боя на дървената дограма
3. Измиване с "веро" на балатума
4. Смяна на звънеца, шпионката и прегорели контакти
Култово! *bow*
Искренно се смях, може да го оцени само човек обитавал панелка дълги години smiling smiley

До колегата по горе с ремонтно-терасната тема - не няма да ги ремонтират, готов съм да се обзаложа. Ти си го направил защото си съвестен, но ако стане фал виновни ще бъдат:
- държавата
- ББ
- кризата
- резултатите от миналите избори и тия дето не гласуват
- София е станала лудница

Една многоимотна хазяйка твърдеше: "Държавата трябва да задели пари за ремонт на фасадите в центъра, собствениците им са стари хора и нямат средства".
Българина откъм жилище, кола и спазване правилника за движение по пътищата е изряден, проблема е винаги в другите.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-02 17:52 от sashe.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход