Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Смяна статут - обратна задача

Публикувано от ndachev 
Смяна статут - обратна задача
17-02-2010 - 16:17:23
По принцип в повечето случаи на промяна на статут собствениците на земеделски земи искат да променят статута на земята и да вкарат парцела в регулация. Представете си обаче, че притежавате УПИ в изключително непривлекателен район с практически мъртъв пазар, с лоши средно и дългосрочни перспективи и единственото, което ви носи този УПИ е разходи за данъци и такса смет. Аз съм в такава ситуация, и се чудех дали може да се направи обратното - да се извади един парцел от регулация и статута му да стане земеделска земя, за която все още не се плащат данъци и такса смет. Ще съм благодарен за всякаква информация.

Парцела не е застроен и никога не е бил застрояван, големичък е (3 декара), с неправилна форма, няма трайни насаждения или екстри като кладенец. Просто една голяма поляна, за която местната община всяка година ми бърка в джоба. Единствената оферта, която получих за парцела, беше от някакви местни тарикати за 200 (двеста) лева. Парцела граничи (или поне е през 1 парцел) до земеделското землище на селото, а земеделската земя там върви по 600 лв декара... Така че смятам че определено има смисъл от подобня смяна на статут, ако е възможно разбира се. Общината е Тервел, Добричко. Инвестиция в насаждения на парцела е изключена поради, как да кажа, особеностите на местното население...
?
Re: Смяна статут - обратна задача
17-02-2010 - 16:42:06
avatar
Рекламирай го здраво и дано някой се закачи.
При втора смяна на статут само разходи правиш, а колко години се избиват.
Кризата ще отмине, а УПИ - то си е УПИ.

Еврото идва към България.
Re: Смяна статут - обратна задача
17-02-2010 - 17:02:12
Имам основания да смятам че районът там ще си остане непривлекателен за УПИ независимо от общата конюктура. Предпочитам да се отърва от имота...
?
Re: Смяна статут - обратна задача
17-02-2010 - 17:12:31
avatar
Не става ли за складове, сушилни, навеси или нещо селскостопанско.
УПИ -то не е само за къщи.

Еврото идва към България.
Re: Смяна статут - обратна задача
17-02-2010 - 17:34:32
имах вила в упи 700м2 до вакарел и данъка ми беше нещо от сорта на 3-4 лева на година. ти за колко данък се мръщиш?
Re: Смяна статут - обратна задача
17-02-2010 - 18:43:34
avatar
Quote
ndachev
По принцип в повечето случаи на промяна на статут собствениците на земеделски земи искат да променят статута на земята и да вкарат парцела в регулация. Представете си обаче, че притежавате УПИ в изключително непривлекателен район с практически мъртъв пазар, с лоши средно и дългосрочни перспективи и единственото, което ви носи този УПИ е разходи за данъци и такса смет. Аз съм в такава ситуация, и се чудех дали може да се направи обратното - да се извади един парцел от регулация и статута му да стане земеделска земя, за която все още не се плащат данъци и такса смет. Ще съм благодарен за всякаква информация.

Парцела не е застроен и никога не е бил застрояван, големичък е (3 декара), с неправилна форма, няма трайни насаждения или екстри като кладенец. Просто една голяма поляна, за която местната община всяка година ми бърка в джоба. Единствената оферта, която получих за парцела, беше от някакви местни тарикати за 200 (двеста) лева. Парцела граничи (или поне е през 1 парцел) до земеделското землище на селото, а земеделската земя там върви по 600 лв декара... Така че смятам че определено има смисъл от подобня смяна на статут, ако е възможно разбира се. Общината е Тервел, Добричко. Инвестиция в насаждения на парцела е изключена поради, как да кажа, особеностите на местното население...

Просто се освободи от такса смет.Изпуснал си срока за подаване на декларация че няма да го ползваш и да генерираш отпадъци която се подава през месец декември.Варианта сега е да вземеш удостоверение, че за парцела не се извършва услуга сметоизвозване от служба Екология и да го подадеш с входящ номер в отдел Местни данъци.И готово.
УПИ си е УПИ.
Обръщането ще ти е в пъти по скъпо а и не се знае дали няма да те карат да рекултивираш.
Най малкото ще искат проби от почвата.
А това си е веселба.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: Смяна статут - обратна задача
17-02-2010 - 21:42:00
Може да се смени от УПИ в земеделска,но това е само на теория.От финансова страна е пълна безсмислица,заради което и никой не го прави.
Re: Смяна статут - обратна задача
17-02-2010 - 22:42:31
avatar
Quote
salvador
Може да се смени от УПИ в земеделска,но това е само на теория.От финансова страна е пълна безсмислица,заради което и никой не го прави.
Съмнява ме, че може да се смени статута. Поне досега не знам някой да го е направил. Защото, в УПИ можеш да садиш каквото си искаш.
Интересен въпрос......
Re: Смяна статут - обратна задача
17-02-2010 - 23:07:24
Quote
naughty
имах вила в упи 700м2 до вакарел и данъка ми беше нещо от сорта на 3-4 лева на година. ти за колко данък се мръщиш?

Данъка е малък, но като прибавиш такса смет си става цифра - размера на парцела много тежи в случая. За тази година не знам още колко ще е, а и за миналата, защото данъците на този и 2 други имота в региона ги плащам наведнъж пращайки пари на баща ми който живее там (и всъщност е собственик на имота, но аз пък съм му единствен наследник). Порядъците са много далеч над 3-4 лв, говорим по-скоро за 100. Размера тежи. Може за някой хора да не са много пари, но аз тази сума я спестявам 2 седмици, за да я имам чиста. И както споменах нямам надежда да се отърва по някакъв допустим начин скоро от имота.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-17 23:07 от ndachev.
Re: Смяна статут - обратна задача
17-02-2010 - 23:13:08
Quote
OwnerBG

Просто се освободи от такса смет.Изпуснал си срока за подаване на декларация че няма да го ползваш и да генерираш отпадъци която се подава през месец декември.Варианта сега е да вземеш удостоверение, че за парцела не се извършва услуга сметоизвозване от служба Екология и да го подадеш с входящ номер в отдел Местни данъци.И готово.
УПИ си е УПИ.
Обръщането ще ти е в пъти по скъпо а и не се знае дали няма да те карат да рекултивираш.
Най малкото ще искат проби от почвата.
А това си е веселба.

Баща ми се опита да го направи това. Мотали го няколко дни с бюрокращини и накрая човека се отказал... Във всяка община ли процедурата е една и съща ? Може ли някакъв линк с по-подробно разяснение какво точно се прави, за да се освободи един празен парцел от такса смет? Май това ще е пътя, макар и да трябва да му отделя доста време.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход