Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как виждате бъдещето на кв. Кремковци.

Публикувано от vale1963 
Как виждате бъдещето на кв. Кремковци.
16-05-2009 - 11:44:06
Откриваме нова интересна тема. Какво ще се случи със северните райони на гр. София, след закриването на мръсните производства в комбината.
[kremikovci.bg]
Re: Как виждате бъдещето на кв. Кремковци.
16-05-2009 - 16:42:19
В близките години нищо не чакай.Трябва рекултивация.В Корея и в щатите има страхотно добър опит в рекултивирането на терени,замърсени от металургични комбинати.Засажда се тютюн,лен,ползват се електрокинетични способи...Резултатите са смайващо добри.Сметни си събаряне и разчистване на всичко от кремиковци поне 2 години.Това е достатъчно време докато собственика си реже кочината на скрап и си връща част от дълговете,да се направи програма за рекултивация.След това за още 2 години там можеш да имаш почва,напълно чиста от тежки метали и радиация.Толкова чиста,че да я ползваш за селскостопански нужди.За строителство ще е достатъчно чиста само след един цикъл на обработка.

За всичко това обаче трябва стратегия-да е ясно какво ще се прави,етапи...и се започва работа.
Re: Как виждате бъдещето на кв. Кремковци.
16-05-2009 - 17:00:25
Там така или иначе, е промишлена зона и освен сградите на комбинат"Кремиковци" има и много други фирми. Това, че някои сънува, че там може да стане нещо друго освен промишлена зона жестоко се лъже. Трябва само "държавата" (имам предвид управляващите партийки, които всичките без изключение източаха пари от комбината) да спрът да се месят в частния бизнес и нещата ще се наредят от самосебеси.
На България и е нужна промишленост, за да стане богата държава.!!!-но както винаги Всичко в тази държава се съсипва. Нито туризма ние туризъм, нито селското стопанство е работещо, нито промишлеността е промишленост.... нищо не става от тази "държава" докато турците и комунистите са на власт.!(против ДПС съм-не против българските граждани с турски имена и не от Турската държава която е на светлинни години пред България като промишленост).

П.П-може да е малко остро но ми писна от крадливата пасмина по върховете на държавата. :g:
Re: Как виждате бъдещето на кв. Кремковци.
16-05-2009 - 19:32:10
имам имот в с. Желява и съм много доволен от затварянето на тази помийна яма smiling smiley

относно чистотта на района - доста е подценен именно заради страховете от замърсяване.
Re: Как виждате бъдещето на кв. Кремковци.
17-05-2009 - 18:21:10
Купувач казваш че на Бг е нужна промишленост.По принцип да ти кажа не си много прав.Производството не е толкова печалвша дейност като цяло.Много по ефективно и приятно за хората е да сме държава с доминиращ туризъм като дял от БВП.Спокойно можем някой райони да ги превърнем в нещо като Лас Вегас.Хазарта е много популярен в градовете близо до турската граница.Като цяло да преобладават услуги-финансови , правни и т.н.
Разбира се все пак няма как икономиката да не произвежда реални продукти.Аз съм твърдo за развитие на хранително-вкусова,фармацевтична, текстилна промишленост.Защо не и заводи за коли и авточасти.Чудесно би било да се развие производство на електроника и микрочипове.
Но чудовища като Кремиковци, ОЦК (Олови-цинков комплекс).КЦМ-Пловдив (Комбинат за цветни метали), Неохим-Димитровград, грозните каторги на Ковачки-НЕ.На тези юнаци чудовищни еко-данъци да бъдат доведени до банкрут.
Това е моята визия.Чиста и лека работа за хората, не съсипва здравето, сравнително спокойна и нискорискова.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-05-17 18:23 от hhristov.
Re: Как виждате бъдещето на кв. Кремковци.
18-05-2009 - 00:12:45
hhristov Написал:
-------------------------------------------------------
> Купувач казваш че на Бг е нужна промишленост.По
> принцип да ти кажа не си много прав.Производството
> не е толкова печалвша дейност като цяло.Много по
> ефективно и приятно за хората е да сме държава с
> доминиращ туризъм като дял от БВП.Спокойно можем
> някой райони да ги превърнем в нещо като Лас
> Вегас.Хазарта е много популярен в градовете близо
> до турската граница.Като цяло да преобладават
> услуги-финансови , правни и т.н.
> Разбира се все пак няма как икономиката да не
> произвежда реални продукти.Аз съм твърдo за
> развитие на хранително-вкусова,фармацевтична,
> текстилна промишленост.Защо не и заводи за коли и
> авточасти.Чудесно би било да се развие
> производство на електроника и микрочипове.
> Но чудовища като Кремиковци, ОЦК (Олови-цинков
> комплекс).КЦМ-Пловдив (Комбинат за цветни метали),
> Неохим-Димитровград, грозните каторги на
> Ковачки-НЕ.На тези юнаци чудовищни еко-данъци да
> бъдат доведени до банкрут.
> Това е моята визия.Чиста и лека работа за хората,
> не съсипва здравето, сравнително спокойна и
> нискорискова.
>
>
>
> Редактирано 1 пъти, последният път 05/17/09
> 06:23PM от hhristov.

Написах промишленост като общо понятие, не съм имал в предвид тежка промишленост. Да с две ръце съм за леката промисленост,и за туризма съм, и за всичко което не замърсява природата. Но е по-лесно (и по-евтино) да се използват сградите на бившето кремиковци за такива предприятия, отколкото да се събаря всичко, да се рекултивира (което много ме съмнява, че можи да стане) и да се прави примерно "Лас Вегас" -просто там вече е промишлена зона!!!-това е.


П.п- Аз съм завърши електроника, и ако ме питаш мене, бих предпочел там да стане силиконова долина (може и хребет), ама без завод за "цели проводници".... сещаш се за какво говоря.
:] :] :] :]
Re: Как виждате бъдещето на кв. Кремковци.
18-05-2009 - 09:32:06
На много места по света е съществувало предубеждението,че рекултивацията е някакъв безумно сложен и скъп процес,отнемаш десетки години.За щастие,няколко такива реално завършени проекта са доказали,че не е така.Комбинатът в Кремиковци не е на чак толкова голяма територия.Едва ли става дума за повече от 3-4 хиляди хектара общо.
Re: Как виждате бъдещето на кв. Кремковци.
18-05-2009 - 10:37:19
Salvador, ако имах власт щях да те назнача да водиш този проект , който искрено се надявам да се случи
Още повече, че мисля че има и такава нагласа в бъдещите управляващи

[kremikovci.bg]
Re: Как виждате бъдещето на кв. Кремковци.
18-05-2009 - 11:22:50
salvador Написал:
-------------------------------------------------------
> На много места по света е съществувало
> предубеждението,че рекултивацията е някакъв
> безумно сложен и скъп процес,отнемаш десетки
> години.За щастие,няколко такива реално завършени
> проекта са доказали,че не е така.Комбинатът в
> Кремиковци не е на чак толкова голяма
> територия.Едва ли става дума за повече от 3-4
> хиляди хектара общо.

Тука правите една голяма грешчица относно рекултивацията:Кремиковци е с размери по дължина над 10 км. , а по ширина коло 6 км. и ще рекултивирате не някаква замърсена земя, а инфраструктура. Знаете ли какви конструкции представляват някои цехове (особенно часта под земята), колко ж.п лини, пътища подземни тунели и тръбопроводи има в тази зона на комбината?. А има и една малка подробност-имаше един голям цех наречен тръбопрокат (правеха се тръби вътре) та този цех вече не е собственост на Кремиковци (но се намира вътре в комбината), и е на оня циганина който купи Кремиковци за 1$. Та този завод какво ще го правим, може би държавата ще го изкупи на пазарни цени от циганина и да го събори!!!(с наши пари)...той сигурно това чака. А има и много други предприятия около комбината, с огромни халета които също не са собственост на Кремиковци. Тях какво ще се правят-ще седят като фон на новото екологично сити, или и тях ще ги "национализираме"!!!

Там е промишлена зона, и такава ще остане....това е положението. Положителното нещо което се направи до момента е, че се спряха замърсяващите производстава, което хич не е малко. А от тук нататък как ще продължът да работят останалите заводи могат да кажат единствено собствениците им.(държавата все още не е собственик)
Re: Как виждате бъдещето на кв. Кремковци.
18-05-2009 - 18:38:45
Това,че е промишлена зона,не пречи да изглежда нормално.Сега...и от сателитните снимки се вижда каква кочина е.
Бетонът не се рекултивира.Там ненужното просто се бута,остатъците се натрошават и се ползват за основа на пътни настилки.
Рекултивират се замърсените земеделски земи,които се простират на километри около всеки подобен комбинат.Кремиковци не е българско изобретение.Не е и руско.Първите най-тежко индустриализирани градове са се появили преди повече от 2 века и последиците от стоманодобива върху околната среда винаги до такава степен са впечатлявали хората,че масово в поезията и изобразителното изкуство пещите са били представяни като врати към ада.Това е преди да се появи социалистическия реализъм.В Холандия е било пълно с такива предприятия.Проблемът на тоя отрасъл от икономиката е,че изисква непрекъснати инвестиции.Спреш ли му парите,застива моментално и за години напред.Кремиковци преповтаря съдбата на повечето малки стоманолеярски фарики по света.В Западна Европа те са били реално средство хиляди хора да оцелеят и да се издигнат над нивото на зависими от природните стихии селяни.Кремиковци...нямай никакви съмнения,че е бил шанс за оцеляване на хиляди хора,възможност да имат някакъв среден стандарт на живот,да дадат образование на децата си и да не живеят в лишения.Обаче сега ние го имаме за ненужна кочина точно по същия начин,както това се е случило със западните цехове.Те тръгват от малки семейни предприятия и стигат до нивото държавите да се чудят какво да ги правят,защото средата там се е превърнала не просто във вредна,а е довела до пълна дехуманизация на цели поколения.Представи си 3-4 поколения,които не познават никаква друга действителност,освен металодобивния процес и пътя от комбината до вкъщи,пътьом през кръчмата.Поколения!!!Айде обясни на работилите по 30 години в Кремиковци,че заводът им трябва да затвори,защото някакви далавераджии са го източили.Няма как.Няма да го разберат,защот това място наистина е целият им живот.
Пиша това защото в тая тема за Кремиковци икономическата нишка е водеща из дискусиите.А тя си е просто друг филм.Трагедията на западащащата тежка индустрия е социалната катастрофа,която води след себе си.И това се случва далеч преди да фалира икономически.В тая връзка Ботунец е точно толкова лошо място за живеене,колкото и Детройт.Разликата е само в мащабите.Иначе си е все същата кочина.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход