Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Смяна на жилище с ипотека ?

Публикувано от Dimitrov77 
Смяна на жилище с ипотека ?
07-05-2009 - 13:03:27
Здравейте бихте ли ми казали имате ли представа как трябва да го направя защото наистина май се оказа доста объркано! Значи ситуацията е следната....Имам жилище (СофияМладост1а) (двустайно) което взех с ипотека преди година и половина към ОББ за 30 кредит...... както и да е . Сега искам да взема 3 стайно може и да не е в младост ,но има на добри цени 3 стайни което на мене ми е нужно и т.н...Та въпроса ми е следния какво търябва да направя ?каква е схемата да продам 2 ст. да рефинасирам ли ....искам да взема 3 ст.....а с ипотека за 2 ст...! Ако знае някой много ще съм му благодарен ако драсне някой ред.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-05-07 13:04 от Dimitrov77.
Re: Смяна на жилище с ипотека ?
07-05-2009 - 15:22:01
Dimitrov77 Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте бихте ли ми казали имате ли представа
> как трябва да го направя защото наистина май се
> оказа доста объркано! Значи ситуацията е
> следната....Имам жилище (СофияМладост1а)
> (двустайно) което взех с ипотека преди година и
> половина към ОББ за 30 кредит...... както и да е .
> Сега искам да взема 3 стайно може и да не е в
> младост ,но има на добри цени 3 стайни което на
> мене ми е нужно и т.н...Та въпроса ми е следния
> какво търябва да направя ?каква е схемата да
> продам 2 ст. да рефинасирам ли ....искам да взема
> 3 ст.....а с ипотека за 2 ст...! Ако знае някой
> много ще съм му благодарен ако драсне някой ред.
>
>
>
>
Димитров, само банката може да ти каже ставали или не става. Докато имаш ипотека, банката е собственк. Така, че без нея нищо няма да стане.





Re: Смяна на жилище с ипотека ?
07-05-2009 - 17:37:00
хех това ми е ясно ....значи малко не си ме разбрал а може и аз да не съм писал тояно значи искам 2 ст. да се продаде и да си направя нова ипотека на новото 3ст. жилище за което ще има съответно друг кредит...мене ме интересува какъв е реда на събитията ако трябва да го направя..
Re: Смяна на жилище с ипотека ?
07-05-2009 - 18:28:44
avatar
"да продам 2 ст. да рефинасирам ли ....искам да взема 3 ст.....а с ипотека за 2 ст...!"

Малко ако поизясните каква точно ви е идеята!?!? Ако правилно съм ви разбрал в момента живеете в двустаен апартамент, който изплащате с кредит, но сега сте решили, че вече ви е тесен и искате да живеете в по-голям...? Ако е така - сте изправени пред една доста безмислена офанзива - да си продадете двустайния за да си купите тристаен... Това ако наистина ви се налага - ок, но иначе ще се вкарате в доста разходи.

Процедура - няма. Начина е да си продадете апартамента. Това, че има хора, които които незнаят, че апартамент с ипотека може да се продаде е нормално все пак живеем в страната на майстор Тричко - знае и може всичко smiling smiley)))

Продавате настоящия апартамент и после отново теглите кредит за да си купите така бленувания от вас тристаен... За целта ще плащате на банката едни хубави таксички...и изобщо ще бъдете на загуба заради една стая повече...

Желая успех.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Смяна на жилище с ипотека ?
07-05-2009 - 18:41:25
Продавач , няма как да го прдаде без знание на банката.Най малкото новата банка ще потърси историята на апартамента и ще открие незаличена и действаща ипотека.На втора по ред няма да се навие.

Димитров , най безболезния начин за мен е чрез предоговаряне на кредита ти.Просто се договаряш с банката за рефинансиране на кредита.При този вариант моята банка ме наказва със 1 % върху остатъка от кредита и с такси по новия.Другият вариант е да върнеш стария и да теглиш нов.Но тогава ще ти вземат поне 4 % наказателна лихва за предсрочно погасяване на стария и още много пъти по толкова за отпускане на новия.Но без консултация с банката няма да минеш.

А се съмнявам да успееш да направиш операция едно.Да продадеш - и то на сносна цена.

Но все пак - успех.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-05-07 18:42 от bibise.
Re: Смяна на жилище с ипотека ?
07-05-2009 - 19:05:49
Ако няма да се търси допълнителен кредит е по-лесно.
Първо се говори с кредитния инспектор.
После се намира купувач.
После се харесва новият имот.
Банката го одобрява като обезчение.
Продава се двустайния заедно с ипотеката.
Купува се тристайния, учередява се ипотека върху него.
Сваля се ипотеката върху двустайния.
Просто се сменя обезпечението по съществуващия вече кредит. Необходимо е банката да оцени новият имот, достатъчно високо, за да служи той за обезпечение по кредита. Това е вероятно като се има предвид, че е по-голям.
Таксите са само заличаване и учередяване на ипотеките. И разбира се за самите сделки.
Може купувачът на двустайният и да е с кредит. Учередява се върху двустайния втора поред ипотека и след като се заличи първата втората остава единствена. По леко ще е ако и втората ипотека е към същата банка, но става и с различни банки.
Правили сме го това. Разправия си е, но няма нищо невъзможно.
Ако ще търсиш още пари от банката, тогава става по-сложно:
-ново одобряване на доходите - сега вече приемат само официалните доходи и искат по-голям остатъчен доход;
-новият кредит ще е при по-тежки условия - по отношение на лихви, обезпечения;

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-05-07 19:12 от dragula.
Re: Смяна на жилище с ипотека ?
07-05-2009 - 19:25:09
avatar
bibise Написал:
-------------------------------------------------------
> Продавач , няма как да го прдаде без знание на
> банката.Най малкото новата банка ще потърси
> историята на апартамента и ще открие незаличена и
> действаща ипотека.На втора по ред няма да се
> навие.
>

Човече не се подигравай с мен моля те :] Някъде да съм казал, че може да стане без "знанието на банката"!?!?!?! Банката няма думата в случая когато някой реши да погаси предсрочно кредита си (в случая това ще направи купувача) а дали ще го погаси също с кредит от друга банка или с кеш това за продавача, който ни пита как можем да му помогнем няма такова значние.

Омръзнало ми е да давам безплатни консултации, а всеки втори във форума да плюе по брокерите, но ок. Гледам горе колегата го е обяснил - аз лично такава точно леко омотана трансформация не съм правил по начина по който я описва Дракула, но ако може да стане сега съм съгласен звучи интересна.

Аз го виждам най-лесно смилаемо за всички така:

1. Обявява се за продан 2-ния апартамент.

2. Купувача (когато се появи той) капарира апартамента.

3. Ако купувача е с кредит се учредява втора ипотека върху апартамента.

4. Банката на купувача превежда необходимата сума за погасяването на първата ипотека на банката на продавача (разбирай банката с чийто кредит е купен апартамента). По този начин ипотеката на купувача остава единствена и той започва да изплаща своя двустаен апартамент.

5. Г-н продавача разполага с малка сума за капариране и се оглежда за своя тристаен апартамент и си търси най-добрата банка за новата си ипотека. Ако стиковате десйтвията си с купувача всичко може да стане бързо в рамките на около месец и половина.

6. Ако не ви харесва моя вариант - вижте този на колегата Дракула по-горе и пийте една бира за симпатичните брокери от форума на имоти.нет *beer* които дават безплатни съвети *book* ... Шегувам се smoking smiley Ако искате моето мнение то е - не правете тази операция освен ако не сте видяли някой страхотно изгоден тристаен апартамент, а двустайния вече адски много ви отеснял... Сметнете всички разходи от-до преди да започнете това. *write*

!!! И обърнете особено внимание на последното написано от колегата по-горе:

Ако ще търсиш още пари от банката, тогава става по-сложно:

-ново одобряване на доходите - сега вече приемат само официалните доходи и искат по-голям остатъчен доход;

-новият кредит ще е при по-тежки условия - по отношение на лихви, обезпечения !!!

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-05-07 19:27 от Продавач.
Re: Смяна на жилище с ипотека ?
07-05-2009 - 19:40:19
Колега това сме го правили на практика. Така е най-тънко откъм такси.
При нас беше във вариант да се купи по-евтин имот, но той пак беше достатъчен да служи за обезпечение по кредита. Кредита беше малък процент от стойността на имота.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
Re: Смяна на жилище с ипотека ?
08-05-2009 - 03:19:54
Според мен най-голям зор ще види в намирането на купувач за 2-стайния smiling smiley
Re: Смяна на жилище с ипотека ?
08-05-2009 - 11:29:38
Що бе, нали цените ще растат...а и двустаен в ПРЕСТИЖНИЯ квартал Младост - мечта.
Човека спря да пише заради опашката пред вратата (от клиенти, не от съдия-изпълнители).
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход