Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Екокъщи

Публикувано от general 
Екокъщи
16-02-2009 - 18:49:24
Смятате ли ,че такива фактори ,като енергийната криза, финансовата криза, глобалното затопляне ще повлияят върху стила на строителство у нас в посока към засилване на интереса у инвеститори и потребители към т.н. пасивни /енергоспестяващи/ къщи ?
Вие лично бихте ли живяли в такава - при какви уславия и при какви обстоятелства?

Благодаря за споделените мнения.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-02-16 19:39 от general.
Re: Екокъщи
16-02-2009 - 18:58:20
Аз мисля ,че не...,тоест няма да засили интереса..Но аз бих живял в такава ,но летния сезон..В Родопите близо до язовир или река ,богати на риба... *bow*
Abu
Re: Екокъщи
16-02-2009 - 20:06:04
Да речем, животът на една къща е 50 години. За мен колкото по-малко пари излизат построяването и експлоатацията през тези 50 г., толкова по-"еко" е къщата. Дори ми се струва, че къща от рециклирани "промишлени" материали е по-чиста от нова, т. нар. екологична, с всичките му там почистващи мазилки, топлоизолации и термопомпи, соларни/вятърни инсталации, компютрни управления и прочее... Простата логика е, че "производството" на пари в повечето случаи е свързано със замърсяване на природата. Така че аз съм привърженик на "икономичната" къща, а поне засега това означава по-евтината за построяване, независимо от високите разходи в последствие...
Re: Екокъщи
16-02-2009 - 20:20:10
Нищо няма да засили.Екологичното в "еко" къщите за съжаление е само името им.Поне половината материали в една "еко" къща са продукти на доста енергоемък химически процес.На практика...енергията,която спестяваш,вече я е похарчил химзавода,за да ти произведе енергоспестяващия материал.А замърсяването,което "спестяваш" на природата,е надхвърлено двойно и тройно от същия химзавод.Предимството-че химзавода е в Китай/Русия,а ти си ползваш продукта в БГ.
Re: Екокъщи
16-02-2009 - 22:17:30
Струва си, ако държават построи по този начин общежития - за студенти, за сезонни работници, за роми, за емигранти, за затвотници, за ...... Министески съвет, Министретво на финансите, Министерство на ...... абе....!
Re: Екокъщи
16-02-2009 - 22:40:04
Ами да бих живял в такава къща ако е около 120-150 кв.м функционално разпределени , поне още 200 кв.м двор - добър раион и разумн цена - да кажем под 300 евро на квадрат за чистата площ
Ако е мои парцела - договаряне
Времето за построяване също е важно -за подобен вид къща съм склонен да чакам не повече от 3 месеца
Узаконяването също е от значение
ами маи е това
Re: Екокъщи
16-02-2009 - 23:03:39
Строителството е доста консервативен отрасъл.Просто се вгледайте.Много от нещата в него навлизат бавно.Доста от нещата в строителството у нас са от 50 и повече години.Обяснете на болшинството от хората че трябва да загърби примерно стоманобетона.Направо изглежда невъзможно.Българина обича строителството да е вечно.
Re: Екокъщи
23-02-2009 - 09:51:24
avatar
Мисля, че смисъла на еко-къщите и нискоенергийните къщи е именно на живеещите в тях да им е по-еко и да са по-далеч от вредните влияния на цимента и фарадеевите клетки и да си управляват консумацията на енергията според собствените нужди, а не според нуждите на монополистите. А не според това коя производствена единица колко и каква енергия е изразходила и колко е замърсила природата, защото най-малкото не може да повлияе на процеса на производство, но може да повлияе на начина си на живот, използвайки благата от това производство.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Екокъщи
23-02-2009 - 13:42:40
avatar
n.nikoloff Написал:
-------------------------------------------------------
> Мисля, че смисъла на еко-къщите и нискоенергийните
> къщи е именно на живеещите в тях да им е по-еко и
> да са по-далеч от вредните влияния на цимента и
> фарадеевите клетки и да си управляват консумацията
> на енергията според собствените нужди, а не според
> нуждите на монополистите. А не според това коя
> производствена единица колко и каква енергия е
> изразходила и колко е замърсила природата, защото
> най-малкото не може да повлияе на процеса на
> производство, но може да повлияе на начина си на
> живот, използвайки благата от това производство.
>
>

За мен, няма начин да ми е "еко", ако къщата е построена от изкуственяци. Дори плоскостите от дървесни частици са споени с лепила на химична основа. Външната изолация също е от изкуствени материали. Консумацията на енергията е добре да се управлява и да не зависим от монополистите, но всички алтернативни съоръжения са скъпи.......
Като прибавим и факта, че такива къщи нямат кой знае колко дълъг период на експлоатация..........
Re: Екокъщи
23-02-2009 - 17:58:03
avatar
в производството на OSB се влагаха формалдехидни лепила, които в процеса на пресоване под висока температура и налягане деструктираха до съвсем екологичен свързващ продукт. От няколко години, обаче се използват още по-екологична технология, която дори и в процеса на производството има само екологични процеси. (Ако са нужни детайли мога да посоча, ама инфото е доста скучно за форум). Така че това отпада като становище-анахронизъм. Външната изолация не виждам с какво влияе отрицателни на хората, обитаващи къщата, какво като е "изкуственяк". Ами не всички алтернативни съоръжения са скъпи и затова говоря за оптимизиране на отоплението, а не пълна независимост от монополистите.
А за дългия период на експлоатация не съм съгласен. Всъщност кое наричаме "дълъг период" ?

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход