Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Тенденции в пазара на жилищните имоти в град Пловдив в началото на 2009 г. Гъвкави ли сме в условия на финансова, ипотечна и енергийна криза?

Публикувано от foxestate 
След стагнацията от началото на есента на 2008 г. заради световната финансова и ипотечна криза, а понастоящем и газова криза, все още не се забелязва съществен спад в цените на предлаганите имоти, въпреки намалелия брой сделки. Същите се проточват във времето или провалят в последния момент, тъй като банка е отказала финансирането или купувачът в последния момент е преценил, че ще изчака по-добри времена, т.е. спад в цените. От друга страна по-голямата част от продавачите не отстъпват от офертните цени, тъй като все още не са финансово притиснати, а и се надяват, че кризата ще отшуми до няколко месеца и кредитирането ще се стабилизира.

След дълъг период на растеж съвсем естествено пазарът на имоти се намира в низходящ цикъл. Предлагането на имоти надвишава търсенето. То все повече се определя от интереса на купувача. Цената ще се определя от качеството на имота, доброто му местоположение и инфраструктура. Интерес ще се проявява към жилищата, които са проектирани, изпълнени и експлоатирани съобразно всички екологични изисквания.

Докато новото жилищно строителство в централна градска част запазва нивата си от преди 3 месеца, сделките за панелните жилища са сведени до минимум. Нашумялата в последните дни газова криза в България, която за страната ни може да има много по-големи последствия, отколкото световната финансова криза, пряко засяга в момента една пета от българите, които се отопляват с парно или газ. Много клиенти оттук нататък сериозно ще се замислят дали техните жилища разполагат с алтернативни методи на отопление. В случая важни ще са за тях новопостроените сгради да бъдат съобразени с изискванията за висока енергийна ефективност, както и да бъдат подсигурени със захранване от различни енергийни източници. За съжаление панелните жилища не отговарят на тези изисквания.

Дали строителните фирми са достатъчно гъвкави? Отговорът на този въпрос не е еднозначен. От голяма важност е изобретателността на строителните предприемачи. Част от тях, които оперират от дълго време на Пловдивския строителен пазар и имат натрупани финансови резерви, реагираха адекватно на създалата се кризисна ситуация като разработиха свои лизингови схеми със срок на изплащане до 10 г. с първоначална вноска от 15-20 % и лихвен процент, значително по-нисък спрямо банковия сектор. Такива предложения се наблюдават в квартал „Въстанически”. А други, които са с по-малко опит дори предлагат за продажба своите проекти, причината за което е нестабилното им финансово състояние.
Следващите няколко месеца може би ще се редуцира броят на строителните фирми, като на пазара ще останат само разумните играчи, т.е. такива, които са разработили своите проекти съобразно психологията на клиента.

Според наше проучване за Пловдив най-търсени са двустайните апартаменти в централната градска част и квартал „Кършияка”. Цените за жилищата-ново строителство в центъра, съответно за едностаен, двустаен и тристаен апартамент, са почти идентични: 1100 Е/кв.м. В Широк център цените са с около 100 – 150 Е/кв.м. по-ниски. В „Кършияка” средните цени са съответно 840 Е, 900 Е и 870 Е/кв.м.

Цените на жилищата в сградите в строеж едва ли ще паднат драстично, тъй като себестойността им се определя от стойността на земята под сградите и строително-монтажните работи, а същата, преди няколко месеца, когато са започнати сградите, беше висока. Строителите единствено могат да редуцират цената за сметка на печалбата си, която е малка част от себестойността. В противен случай биха реализирали огромни загуби, особено за по-големите обекти.

След отшумяването на кризата тези строителни фирми, които ще останат на пазара, ако искат да спечелят повече клиенти, трябва да преосмислят и променят своята концепция като реализират проекти в зони с по-ниска плътност на застрояване. Изграждането в тези зони на комплекси от „затворен тип” би повишило интереса на клиенти, които търсят едно по-добро качество на живот. Новата концепция „Всичко под един покрив” е свързана с изграждането на тези комплекси, които ще спестят максимално времето на своите обитатели, като предлагат всички удобства под един покрив.
Подходящи за тази цел места биха били периферните райони на Пловдив, в Родопската яка, далеч от шума и натоварването на градския живот. Именно на това място, в непосредствена близост до с. Марково, в процес на изграждане е такъв комплекс от „затворен тип”, а друг такъв е получил необходимото строително разрешение, като строителството му ще започне в най-скоро време. Заинтересовани купувачи са семейства с високи доходи, които търсят жилище с по-висок комфорт. Според различни проучвания на пазара се появява и друга нова концепция в изграждането на жилищни комплекси – „Назад към природата”. Това са изцяло зелени проекти и представляват сгради, които са съобразно всички екологични изисквания – използване на енергоспестяващи източници на светлина, климатизация, водоспестяващи аератори, които намаляват количеството изразходвана вода, както и използването само на рециклирана хартия. Друго проучване показва, че тези разходи са само 2 процента повече в сравнение с конвенционалното строителство.

От икономическа гледна точка частичната промяна в кредитната политика на банките и решението на БНБ да стимулира кредитирането би се отразило осезаемо върху растежа на жилищните заеми, а оттам и върху пазара на жилищните имоти в България, защото по-голямата част от клиентите разчитат именно на кредити за покупката на свой бъдещ дом. На фона на всички кризи в момента, на несигурността в заетостта и растежа на доходите на хората, е необходимо не само държавните и банкови институции в страната, а и строителните предприемачи да бъдат гъвкави и да реагират адекватно и своевременно на създалата се ситуация.

www.foxestate-bg.com
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход