Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

СТРОЕЖ>СЪСЕДИ>КАЛКАН?>ПРОБЛЕМ?>ЩЕТИ?

Публикувано от gargamel 
СТРОЕЖ>СЪСЕДИ>КАЛКАН?>ПРОБЛЕМ?>ЩЕТИ?
07-04-2008 - 13:54:54


(ТЕМАТА Е РЕДАКТИРАНА МАЛКО ПО НАДОЛУ В ДРУГ ПОСТ )


здравейте моля ви за малко помощ и съвет ???
Случая е следния имам имот КЪЩА попадащ в категория плътност 50% . кинт 2.3
кота корниз- 15 м ПРОБЛЕМА Е СЛЕДНИЯ СЪСЕДИТЕ МИ ИМАТ НАМЕРЕНИЕ ДА СТРОЯТ ЖИЛИЩНА СГРАДА 6 ЕТАЖА В СЪСЕДСТВО ПАРАМЕТРИТЕ НА ТЯХНИЯ ИМОТ СА СЪЩИТЕ КАТО НА МОЯ плътност 50% кинт 2.3 кота 15метра Строежът ще бъде жилищна сграда 6 етажа при височина 15 метра с подземни гаражи намираща се на отстояние от моя имот 5 метра
съгласно формулата височината на сградата разделена на три т.е 15/3=5
метра отстояние ОТ МЕН строежът ще се извърши от инвеститор по метода на обещетението т.е срещу преотстъпване право на строеж
АЗ ИМАМ ЖЕЛАНИЕ ДА СЕ ВКЛЮЧА ИНВЕСТИТОРА Е СЪГЛАСЕН НО СЪСЕДИТЕ МАЙ НЕ СА КАТО СЕ АРГУМЕНТИРАТ С ОБЯСНЕНИЕТО ЧЕ БЪДЕЩИЯ СТРОЕЖ ЩЯЛ ДА СТАНЕ МНОГО ГОЛЯМ МАКАР И ОКОНЧАТЕЛЕН ОТГОВОР ОЩЕ НЯМА
До тук добре и всичко е наред НО ПРОБЛЕМА ИДВА ОТ ФАКТА ЧЕ ОТ ДРУГАТА СТРАНА НА МОЯ ИМОТ АЗ ГРАНИЧА С КАЛКАН ДРУГА КЪЩА НА КАЛКАН И АКО РЕША ДА СТРОЯ ОБЩО ВЗЕТО НЯМА ДА МОГА ДА СТРОЯ ПОРАДИ ФАКТА ЧЕ
НЯМА ДА МОГА ДА ИЗПЪЛНЯ ПАРАМЕТРИТЕ ЗА ОТСТОЯНИЕ 15/3=5М
МОЯТ ПАРЦЕЛ Е ДЪЛЪГ НО ТЕСЕН Т.Е СЪСЕДИТЕ НА НОВОСТРОЯЩАТА СЕ КООПЕРАЦИЯ ЩЕ МЕ БЛОКИРАТ И ЗАПУШАТ А ОТ ТАМ И ОЩЕТЯТ
КОМПРОМИСНИЯ И ИДЕАЛНИЯ ВАРИАНТ НОВАТА СГРАДА ДА БЪДЕ НА КАЛКАН СЪЩО КЪМ МЕН И АЗ ДА БЪДА ЗАТВОРЕН МЕЖДУ ДВА КАЛКАНА КЪДЕТО ДА СИ СТРОЯ ИЛИ ДА ПРАВЯ КАКВОТО РЕША
В МОМЕНТА ПОЛОЖЕНИЕТО С ВЪЗНАМЕРЯВАЩИТЕ ДА СТРОЯТ Е ЧЕ СТАРИТЕ КЪЩИ КОИТО ИСКАТ ДА БУТАТ СА НА КАЛКАН КЪМ МЕН ОБАЧЕ С НОВАТА СГРАДА ИСКАТ БАЛКОНИ ДА ГЛЕДАТ В МОЯ ДВОР И ДА МЕ ПРЕЦАКАТ И ОЩЕТЯТ ДА НЕ МОГА И АЗ ПО НАТАТЪК ДА СТРОЯ ЗАЩОТО НЯМА ДА ИМАМ НУЖНОТО ОТСТОЯНИЕ
КАКВО ДА ПРАВЯ МОЛЯ ДА МИ ПОМОГНЕТЕ МОЖЕ ЛИ ДА ГИ НАКАРАМ ДА БЪДАТ НА КАЛКАН ?
ВСЕ ОЩЕ ТЕ НЯМАТ ПРОЕКТ ВСИЧКО Е НА БАЗА УСТНО УВЕДОМЛЕНИЕ ЗА БЪДЕЩИТЕ ИМ НАМЕРЕНИЯ НО ТЕПЪРВА ЗАПОЧВАТ ДА СЕ ВАДЯТ РАЗРЕШИТЕЛНИ И ДРУГИ НОРМАТИВНИ АКТОВЕ
моля ви се помогнете
и БЪДЕТЕ ЗДРАВИ !!!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-04-08 11:50 от gargamel.
Re: СТРОЕЖ>СЪСЕДИ>КАЛКАН?>ПРОБЛЕМ?>ЩЕТИ?
07-04-2008 - 14:41:14
тая формула откъде я взехте? :ami:
Re: СТРОЕЖ>СЪСЕДИ>КАЛКАН?>ПРОБЛЕМ?>ЩЕТИ?
07-04-2008 - 16:21:59
Формулата е от ЗУТ, но описанието е много неясно и няма как да отговоря. Мога само да кажа, че сключено застрояване на повече от два имота не е изключение и се среща често. Другото което е сигурно, е че никой никого насила неможе да накара да строи на калкан. Трябва да имат и те изгода иначе нама да стане. Не ми е ясно, какво е действащото в момента градоустройство - сключено в два или повече имота. За изменение на калкан с някого Ви трябвя задължително неговото съгласие. Също така, ако в момента е сключено, за да го направи свободно застрояване, на него му трябва вашето съгласие. Проверете действащия в момент застроителен план и ще е по-ясно.
Re: СТРОЕЖ>СЪСЕДИ>КАЛКАН?>ПРОБЛЕМ?>ЩЕТИ?
07-04-2008 - 16:35:35
Zdravei,
A kade se namira parzela ti ??? v sofia ???
Srechtu obezchtetenie li go zastroiavach ?

Pozdravi

Re: СТРОЕЖ>СЪСЕДИ>КАЛКАН?>ПРОБЛЕМ?>ЩЕТИ?
07-04-2008 - 23:29:41
Здравейте, Гаргамел,
ако може пак опишете случая си, но по-разбрано - нека не е само с главни букви и да е някак по-систематизирано и подредено - така се сливат фразите и нищо не се разбира. Доколкото схващам - не сте ъглов парцел. От едната ви страна искат да строят 6 ет. сграда, от другата имате калкан, който също има калкан от следващата страна.
1. Ако сте от София - отидете в ДАГ на ул. Сердика 5 - в зала 19 на 1 етаж. Приемно време понеделник и четвъртък от 14 до 17 ч. Влизате вътре и на дясното гише с вашата оргинална скица искате да ви покажат действащия градоустройствен план за вашия квартал. Ако нямате оргинална скица, помолете с копие или дори може да извадите от ГИС за вашето УПИ от интернет - с него също става. Ще ви дадат само да видите един голям чертеж, не правят ксерокопие, но вие можете да снимате с телефона си или цифров фотоапарат /не обикновен апарат, няма да излезе нищо/. Това е важно, защото там ще видите какво се полага за вашия парцел - калкани или не, и къде.
2. С това копие идете при шефа на стр. фирма. Той също има интерес да има калкан с вас, ако ви се полага - о.к. Ако нямате калкан, можете да направите със съгласието на стр.фирма изменение на град.план, така че да има калкан.
3. Но ако той не иска калкан, не можете да го накарате насила.
Само му кажете, че като му излезе проекта и се обяви в общината в 2седмичния срок, ще го следите изкъсо дали отговоря на всички изисквания. Т.е. ако той реши да ползва т.н. "намалени отстояния", можете да възразите официално и това да му коства започването на строежа. Може и никога да не го почне. С една дума и вие го притиснете малко да ви даде този калкан.
4. И съвет - не смятайте никакви отстояния сам, ако не разбирате - като му излезе проекта, се консултирайте с архитект - дали са спазени тези отстояния и коти.

Колко е лицето на парцела ви ?
Re: СТРОЕЖ>СЪСЕДИ>КАЛКАН?>ПРОБЛЕМ?>ЩЕТИ?
07-04-2008 - 23:43:10
Сега разбрах от описанието ви, че строителят е съгласен, но самите собственици ваши съседи - не, тъй като сградата щяла да стане голяма. Ако се разбирате с тях, им кажете, че така и те ще получат повече площи. Но това е работя на самия строител - да ги убеждава ! Може би този калкан им отнема някое добро изложение, затова не искат ?! Чудя се, защото обикновено хората драпат за калкани, за да получат повече площи от обезщетението.. Но и често се намесва съседската омраза - ей така, напук, няма да дадем калкан !
Не е толкова страшно с вашия парцел, може да строите на мин. 3 м от границата с тях и сградата ви да расте стъпаловидно до 6 ет. Ако един добър градоустройственик ви разположи стр. петно, ще бъдете доволен, може би.
Мисля, че трябва да действате съвместно с този строител - а той да ги убеди от своя страна, да им даде нещо повече, има начини... И той има интерес - иначе така ще загуби по мои груби сметки над 400 м2 РЗП, а съседите ви - може би над 120 м2.
Re: СТРОЕЖ>СЪСЕДИ>КАЛКАН?>ПРОБЛЕМ?>ЩЕТИ?
08-04-2008 - 11:37:13
Благодаря на всички ви за изказаните мнения !!!
Относно правописа - грешката е моя , по принцип , когато пиша в интернет не използвам препинателни знаци - моля ви за извинение !!! - Грешката е моя

Сега на кратко , че предишното изложение не е най - доброто .
Парцелът ми е е с лице на улица с широчина приблизително 11 метра т.е тесен е. Дължината му е около 30 метра По-данни от кадастъра площа му е 368 м2 а реално е около 300 -По нотариален акт е 345 м2 ??? и май съседите и от двете страни за позаграбили по малко , тъй като преди сме били съсобственици , през 1968 г сме се разделили с доброволна делба и те са строили някъкви пристройки през соца, но тогава кой ти гледа ??? - Очевидно не съвпада с реалните граници . а на съседите също . От двете страни съм на калкан със съседите и с тези , които искат да строят , а те са два имота .Съответни площи граничещи с мене 322 и 320 м2 т.е параметрите на застрояване са плътност 50% кинт2.3 кота корниз - 15 метра т.е. те ще могат да строят върху петно от около 321.5 м2 . Ако съседите строят (в което аз не виждам нищо лошо разбира се !!! Макар и да не искат да ме включат засега с аргумента , че бъдещия блок щял да стане много голям ??? А инвеститора им няма против , но ще строи срещу суперфикция) ). Тяхните имоти са с лица на две улици ,на моята и на съседната (говореше се за промяна на пуп- при подобно положение- зут мисля , че дава подобна възможност- с цел промяна на параметрите за ПЛЪТНОСТ. КИНТ И КОТА КОРНИЗ ) - До тук добре . Не виждам нищо обезпокоително. Но при строеж от тяхна страна , на 6 етажна сграда при височина 15 метра (по 2.50 метра на етаж ) , отстоянието от оградата между
двата имота ( т.е от мен 5 метра) и това е добре -нямам нищо против , Но проблема се корени в това , че ако аз също започна да строя къща на височина 15 метра т.е 6 ет няма да мога да изпълня показателите за отстояние , по формулата от ЗУТ н / 2 = отстоянието (където н - е височината по кота корниз ) , дори и 5 ет какъвто е случая със сградата до мен (другите ми съседи) няма да мога да изравня калкана им .тъй като имота ми е дълъг . но тесен !!! т.е правоъгълник ( Накратко от сградата. която ще се строи от мен - 5 метра от общата ограда , разделяща имотите ) Сега сме на калкани с всички Вариантите са : 1. да ме включат в строежа (не лош вариант ) стига да са съгласни разбира се ( досега не съм имал никакви проблеми с тях , а от моя страна - те също, както и да е вероятно за напред ще имам проблеми с тях (АБЕ ЗАЩО , ХОРАТА СЕ ПРОМЕНИХА ТОЛКОВА И СТАНАХА АЛЧНИ ???? ) вариант 2. - най-лошия ( всъщност не знам дали е лош.За това съм тук и питам в форума ) - строят отстояват 5 метра от оградата ,гледат ми в двора и си тупат килимите, блокират евентуалните ми бъдещи намерения за строеж на по - висока сграда , тъй като няма да имам нужното отстояние . Запушват ме , прецакват ме , пре..бават ме !!! , вариант
3 - строят на калкан и аз оставам, както съм в момента с моята си мини - къщичка от 1930 год . и всички са доволни . вариант 4-
започвам аз да си строя малка къщичка с височина 6.5 м и тогава имам отстояние 3 м от оградата , озеленявам покрай оградата (или върху нея) и не им гледам суратите , а и те моя smiling smiley Вариант - 5 (малко черен хумор ) избивам ги всички

:} :} clap: и съм много доволен , но идват тяхните наследници и аз се превръщам в сериен убиец - разбира се в рамките на шегата :loveu: Вариант 6 - Съдя ги за пропуснати ползи с аргумента , че ще блокират изпълнението на моя бъдещ строеж , а такъв определено ще има и аз няма да мога да изпълня показателите по зут и пуп за отстояния ???
А относно форума - похвално е неговото съществуване , бъдете здрави всички, Много поздрави
с уважение ГАРГАМЕЛ
П.С
какво да правя все пак ???????



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-04-08 11:58 от gargamel.
Re: СТРОЕЖ>СЪСЕДИ>КАЛКАН?>ПРОБЛЕМ?>ЩЕТИ?
09-04-2008 - 10:57:43
1. Пак ви питам - от София ли сте ? Ако сте - идете в ДАГ и направете тази справка за действащото ви градоустройство, за която ви казах. Това е МНОГО ВАЖНО !!!
Следват само хипотези по-нататък:
2. Вие твърдите, че сте на калкани от двете ви страни, което значи, че е възможно по това действащо сега градоустройство пак да имате калкани и да има сключено застрояване на тези парцели.
3. Щом имате това, всичко е О.К. Съседите ви ще трябва да променят това положение, ако не искат този калкан с вас, и да се прави нов ПУП /чрез този строител или самостоятелно/. Обикновено собствениците нямат пари да правят самостоятелно ПУП, а и не иска никой от тях да се набутва /освен ако не са много обединени, което не ми се вярва/.
4. Да речем, че направят този ПУП. Той следва да бъде обявен в общината ви /там също се обадете да проверите как става точно това обявяване и как вие лично ще разберете, да не пропуснете момента !/
5. Ето тук можете да направите възражение срещу този нов ПУП - че ви отнемат този калкан и това е във ваш минус за бъдещата ви сграда. Това значи, че съседите ви или никога няма строят както те искат, или ще трябва да строят с този калкан.
6. Най-добре говорете с някой от вашите съседи, който е по-разбран и по-интелигентен и ще разбере всичко това.
7. Вие можете да строите на калкан с тях и без да се обединяват парцелите ви, просто ще има фуга. Можете да строите сега с този строител или впоследствие с него или някой друг. Така че този строител сега ви е нужен, за да убеди съседите за калкана, а вие от своя страна да му дадете именно на него вашия парцел за строителство.

Това е. Значи:
1. Справка за действащо градоустройство.
2. Разговор със строителя.
3. Разговор с някой от съседите ви, който смятате, че може да стане ваш човек - т.е. да му кажете колко ще загуби, ако няма калкан.
Успех smiling smiley
Re: СТРОЕЖ>СЪСЕДИ>КАЛКАН?>ПРОБЛЕМ?>ЩЕТИ?
09-04-2008 - 12:07:23
Много съм благодарен, за изказаните компетентни мнения , а както питате да от София съм

Много благодарности и пожелания за успех

ГАРГАМЕЛЧО clap: clap: clap:



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-04-09 12:49 от gargamel.
Re: СТРОЕЖ>СЪСЕДИ>КАЛКАН?>ПРОБЛЕМ?>ЩЕТИ?
09-04-2008 - 20:17:45
Гаргамел, имате лично съобщение от мен, моля вижте.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход