Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ОБЩИ ЧАСТИ НА СГРАДА

Публикувано от dimipopo 
ОБЩИ ЧАСТИ НА СГРАДА
10-02-2008 - 20:15:37
Здравейте, въпросът ми е следният: Бъдеща сграда с лице около 27 м /съотв. два входа/. Все още няма идеен проект. РЗП над кота 0,00 около 3500 м2 за П+4+2 и под 0,00 около 1800 м2 за две подземни нива с асансьор. Според един опитен архитект как варира % общи части над и под 0,00, без да са огромни стълбищата и коридорите, но и да не е много притеснено ? Само не казвайте никой не знае предварително ...
Re: ОБЩИ ЧАСТИ НА СГРАДА
10-02-2008 - 20:36:49
avatar
dimipopo Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте, въпросът ми е следният: Бъдеща сграда
> с лице около 27 м /съотв. два входа/. Все още няма
> идеен проект. РЗП над кота 0,00 около 3500 м2 за
> П+4+2 и под 0,00 около 1800 м2 за две подземни
> нива с асансьор. Според един опитен архитект как
> варира % общи части над и под 0,00, без да са
> огромни стълбищата и коридорите, но и да не е
> много притеснено ? Само не казвайте никой не знае
> предварително ...


Ще ти кажа какво чета в собствения ми нотариален акт на така презрително наричаната "панелка". Входът е на плоча от 220кв.м. На етажа има 2 апартамента по 64 кв.м. и един от 85 кв.м. Общите части на моя са 1.895%. smiling smiley При това,стълбищата и коридорите са достатъчно широки и високи...... winking smiley
А,че никой не знае предварително,е вярно. Зависи много от архитекта и лакомията на "инвеститора"....
) smoking smiley
Re: ОБЩИ ЧАСТИ НА СГРАДА
10-02-2008 - 20:49:27
Благодаря, Камелия, но зависи също и от кадърността на архитекта. А това при панелките не е възможно, няма къде да се денат тези общи площи. Може би тях ги е плащала самата строителна организация тогава, не знам, чудя се и аз ?!
Арх Р-Стома, дали сте на линия ?
Re: ОБЩИ ЧАСТИ НА СГРАДА
10-02-2008 - 21:28:19
avatar
dimipopo Написал:
-------------------------------------------------------
> Благодаря, Камелия, но зависи също и от
> кадърността на архитекта. А това при панелките не
> е възможно, няма къде да се денат тези общи площи.
> Може би тях ги е плащала самата строителна
> организация тогава, не знам, чудя се и аз ?!
> Арх Р-Стома, дали сте на линия ?


Не мисля,че ги е плащала.Описани са в нотариалния акт. Ние плащахме и за направата на тротоара,пък и с доброволен труд-отклонението на телефонния кабел! smiling smiley
Просто "инвеститорите" пробиха където трябва и прокараха нов начин на изчисление на площите.Така дерат по две кожи... sad smiley
Re: ОБЩИ ЧАСТИ НА СГРАДА
11-02-2008 - 01:41:59
Ще ви задам въпрос, накойто изобщо не трябва да ми се смеете!
След като се продават И ИДЕАЛНИ ЧАСТи, не трябва ли да се прилагат разпоредбите на чл.33 от Закона за собствеността???
Re: ОБЩИ ЧАСТИ НА СГРАДА
11-02-2008 - 09:43:22
Прочети закона до края. Освен съсобственост има и етажна собственост.
Re: ОБЩИ ЧАСТИ НА СГРАДА
11-02-2008 - 10:11:36
Първо % общи части е един за подземните и надземни части на сградата. После наистина зависи от конкретния проект(от петното) - например на калкан ли сте, на два калкана ли сте или сте свободно застрояване. Средно се приема, че 12% са добре, но тук не се включва складовите помещения. Така че в крайна сметка ако имате голямо мазе, процента на нежилищните части расте. Но това не са идеалните части на сградата. Затова като казват, че общите части излизат 20 %, всъщност хората имат предвид нежилищните части - идеалните + складовите помещения. Това наистина е въпрос на проект и уменията на проектанта са от голямо значение.
Re: ОБЩИ ЧАСТИ НА СГРАДА
11-02-2008 - 17:17:08
Благодаря, ясно. А в сутерена общите части като размер ?
И още нещо да ви попитам, арх Стома: При проектиране на ателие като склад има ли някакви специални изисквания, може ли да се продава като ателие за живеене или трябва да се преработи и узакони проекта преди това ?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход