Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Право на строеж и собственост върху земя - каква е разликата?

Публикувано от viko 
Право на строеж и собственост върху земя - каква е разликата?
12-02-2007 - 14:25:13
Това ми е въпроса и мога ли да продам правото на строеж отделно от апартамента? В смисъл продавам си апартамента, продавам си идеалните части и правото на строеж. Колко също може да струва, става въпрос за централната градска част?
Re: Право на строеж и собственост върху земя - каква е разликата?
12-02-2007 - 14:53:40
avatar
Ако имаш земя,върху нея можеш да построиш ,но можеш да дадеш право на някого другиго да построи.Тогава само постройката е негова,земята остава твоя.Ако апартаментът ти е с отстъпено право на строеж,така и ще го продадеш. smiling smiley
Анонимен потребител
Re: Право на строеж и собственост върху земя - каква е разликата?
12-02-2007 - 15:08:37
ако това дето му викаш "апартамент" не е завършено на "груб строеж" ти няма как да го продадеш като "апартамент", може да му продадеш "правото на строеж", ако пък "апартамента" има "груб строеж" тогава "правото на строеж" е погасено и ти няма как да го продадеш.

Един вид какво ще продаваш зависи от това на какъв етап си - ама не може хем да продаваш "апартамент", хем и "право на строеж".

Погледни
"Глава дванадесета.
УЧРЕДЯВАНЕ И ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА ПРАВО НА СТРОЕЖ"
от Закона за устройство на територията
[www.dnsk.mrrb.government.bg]

Чл. 181. (1) Правото на строеж на сграда или на част от нея може да бъде предмет на
прехвърлителна сделка от момента на учредяването му до завършване на сградата в груб
строеж.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) След завършване на сградата в груб строеж,
констатирано с протокол на общинската (районната) администрация, предмет на
прехвърлителна сделка може да бъде построената сграда или самостоятелни части от нея.
Re: Право на строеж и собственост върху земя - каква е разликата?
12-02-2007 - 16:44:33
Случая е следния. Апартамента е завършен още минали век. В нот. акт е записан чистата жилищна площ - 80 кв. м., отделно мазе 8 кв. м., отделно таван - 9 кв. м., ид.части 5% + право на строеж. Аз как да разбера тези ид.части колко кв.м. са? Като към сградата има и 300 кв.м. двор. Как да си определя цената, примерно на кв.м.? Дали си заслужава да продавам, искам да си купя ново строителство?
Анонимен потребител
Re: Право на строеж и собственост върху земя - каква е разликата?
12-02-2007 - 17:13:53
Чакай малко сега - тези 5% идеални части от стълбищата ли са или от земята?
Re: Право на строеж и собственост върху земя - каква е разликата?
12-02-2007 - 19:23:03
Във Вашия слу4ай правото на строеж трябжа да се игнорира като отделна стойност, понеже не съществува и не може да се от4уждава отделно от апартамента. Определете си цената на апартамента на квадратен метър. Вси4ки апартаменти имат право на строеж, когато нямат идеални 4асти от земята, затова цената на квадратен метър на апартамента обикновено вклиу4ва идеалните 4асти от сградата и от правото на строеж, които съществуват само заедно с този апартамент.
Re: Право на строеж и собственост върху земя - каква е разликата?
12-02-2007 - 21:07:02
avatar
При старо строителство никой не се интересува от общите части.По-важното е,че имаш реални 80кв.м.,имаш таван и мазе,а суперфицията,явно е от държавата,та затова ползвате и 300кв.м. двор.Ако решиш да си купиш ново строителство,срещу обявена квадратура от 80кв. ще получиш стая,комбинирано помещение-кухня, трапезария,бокс,баня и тоалетна заедно.Чистата площ няма да надхвърля 65кв. smiling smiley
Re: Право на строеж и собственост върху земя - каква е разликата?
13-02-2007 - 01:56:10
Ами и аз да попитам, щото все не са ми ясни тези изчисления. За стар апартамент, дето земята си е наша, за жилищна площ 65 м, две тераси по 3,5 м, едната остъклена, мазе и таван по 8 кв.м. всяко, как да си изчисля площта, дето ще предлагам за продажба? А щом таванът е оборудван като мансарда-кабинет с нормални прозорци, без големи скосявания, с вградена мебел, нормални стени и дюшеме, към площта на апартамента ли да го прибавям, или да го обявявам като таван? Все не мога да си пресметна какъв метраж ще предложа на пазара на НИ, че да си изчислявам приблизителната цена.
И дига ли цената собствеността върху земята в центъра на София, макар че какво ми дава тя? Предполагам, право на надстройка, но само виртуално, никой не се е затекъл да надстроява. Когато строеха НДК, ни отчуждиха земицата, че сме в рамката на НДК, но след демокрацията успяхме да си я върнем. Та така, не знам какви са плюсовете на тази собственост. Ако някой любезен човек ме ограмоти, ще съм му благодарна, а то аз не знам колко кв м ще продавам... confused smiley
Re: Право на строеж и собственост върху земя - каква е разликата?
13-02-2007 - 10:12:31
Еличка,

Ще се опитам да помогна, докъдето се простират моите познания. Според мен, обявете го така, както е записан в нот. акт. - еди си колко кв жил. площ, еди си колко кв. прилежащи мазе и таван, еди си колко кв. ид. части от земята и пр. Това, че има и таван, и мазе и е чистата площ, е само плюс за старите апартаменти в сравнение с новите. Но както и да го обявите, серизоният купувач ще разбере за какво става въпрос, като ви разгледа жилището и нот. акт.

Вярно е, че за новото строит. ги обявяват с включени и общи части, и мазета (понякога), но клиентите си знаят и си правят сметката кое колко излиза.

При ново строит. нищо не ми струва да извадя от общата обявена квадратура общите части и мазето и да получа жилищната площ, на която да разделя исканата обща сума за ап. и да видя колко реално ми излиза на кв. Искам да кажа, май не е толкова важно какво ще обявите, по-важна е общата цена, която ще искате. И дали тя е приемлива за купувачите в момента.

Иначе собстеността в/у земята не ви дава право на надстройка, ако имате и други съсобстеници. Надстройката или въздуха е част от правото на строеж и ако някой иска да я получи, за да вдигне етаж, трябва всички съсобственици на правото на строеж да са съгласни да я продадат/подарят. Искам да кажа, и без да имате собственост в/у земята можете да продадете/подарите (но само заедно с другите съсобственици, 'щото са неделими реално идеални части) правото на надстройка. Доклкото помня, собствеността в/у земята (ид. части) ви дава само право ако сградата рухне, да можете безсрочно да си построите нова (заедно с другите, обаче). Ако имахте само ид. части от право на строеж и сградата рухне, тогава имаше някакъв срок (май 3 или 5 години), в който ако не построите, губите това право.
Има много сгради, строени само с право на строеж в/у държавна или общинска земя. Има и такива, строени след 90-та пак само с право на строеж върху частна земя (на обезщетените собственици, които си запазват собст. в/у земята). Докато сградата е отгоре цяла, никой (даже собственика) не може да мръдне собствениците й (на сградата, които не са собственици на земята) от там и да се разпорежда с тази земя.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-02-13 10:21 от Joan.
Re: Право на строеж и собственост върху земя - каква е разликата?
13-02-2007 - 10:13:00
Елица, брокерите тук във форума си разбират от работата и ще ти дадат компетентен отговор, аз ще ти отговоря като лаик:
Ако идвам да ти купувам апартамента и ти ми кажеш - ето 80 кв. долу и един таван и като видя тавана че си е мансарда, а ти не го смяташ в квадратурата на цена 1500 евро, че и отгоре (НДК е, все пак, при това старо строителство), вярвай ми , ще удрям калпака и ще се радвам какъв балък ми е продавачът.
Естествено, че ще го добавиш към квадратурата, нали е направено да се живее там, а ако някой държи, би могъл и буркани да си държи там, негова си работа. Но то е пригодено, преустроено за жилищна площ, да, няма документ за такава, но можеш ли да го ползваш и даваш под наем за живеене? Ако можеш, едва ли наема му ще е по-нисък, само защото се казва "таван" а не "апартамент"
Прочее, не един мезонет в новите кооперации над кота корниз в 45-те градуса е бетер таван, а им искат по 700 евро....
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход