Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

При среща със строителна фирма - какво да питам?

Публикувано от Shona 
При среща със строителна фирма - какво да питам?
29-05-2007 - 20:41:34
Здравейте!
Утре ми предстои среща в офиса на строителната фирма, която строи билдинга, в който мисля да заживея след няколко месеца. Ще се коментира всичко по покупко-продажбата, като цена, срокове на изпълнение, отстъпки при закупуване на два гаража, ще поставя и въпросът за поддръжката.
Тъй като нямам опит в подобни начинания, бих ви помолила да ме посъветвате какви въпроси да им задам, които биха могли да останат незасегнати, поради това, че съм без опит, и в последствие да се окажат подводни камъни.
Там ще бъда с представители на агенцията, чрез която купувам, но след кратък разговор с тях имам непритното усещане, че не са подготвени повече от мен...
Та, бих била благодарна на всякакви съвети и коментари.
Благодаря ви сърдечно за отделеното време!
Re: При среща със строителна фирма - какво да питам?
29-05-2007 - 22:22:27
Здравейте smiling smiley ! Предполага се вече сте проучили строителя и го одобрявате. Агента общо взето е до утрешния ден, после сте вие. Според мен на тази среща разберете:
1. Най-вече параметрите на жилището - чиста площ, площ с общи части, поискайте копие от архитектурен план на жилището /от одобрения работен проект !/, същото и за двата гаража. Разберете колко са общите части на жилището, нормалното е около 12-15% /до 20% е максимума/. На самия план архитекта пише обикновено светлите площи на помещенията /т.е. без стени и колони/, като сборът им няма да ви даде чистата плащ /тя е по-голяма, тъй като включва и стени и колони/. Друго - светла етажна височина /нормално е около 2.60/, някои подпокривни ателиета са по-ниски. Питайте за изложението - то трябва да се вижда на плана /стрелката сочи север/.
2. Гаражите /ако са подземни/ обикновено са с много големи общи части заради подземната улица, но това да не ви смущава. Вижте светлите им размери - дали ще са достатъчни за колите ви. Поискайте и копие от вертикален разрез и за гаражите , и за жилището - там се виждат светлите височини /за гаражите е важно, ако автомобилът ви е по-висок/, също и вратата на гаража колко се отваря максимално в горния край.
3. Попитайте за начина на изпълнение на жилището - какво включва цената - до шпакловка или с довършителни работи. Същото - и за гаражите, и за общите части на сградата - как се предават, все пак и тях плащате...
4. Цената - да е с ДДС, вноските как следват - всеки строител ги прави различно, но вие поискайте последната вноска да е 5-10% и да я направите около акт 16. Питайте за идеална част от земята !!! И тя ви се полага, кога ви я прехвърлят - с жилището ли или по-късно - но да е преди акт 16.
5. Всъщност утре поискайте и чернова на предварителния договор с данните за вашите обекти - прегледайте си го у дома внимателно, обсъдете го с някой - тези договори общо взето са стандартни и не са толково страшни. Вижте по тях площите, цената, вноските, срок изпълнение до акт 16, неустойки /ваши и техни/. Поискайте с договора утре и анекса за начина на изпълнение - трябва подробно да описва как ще ви бъде издаден обекта - там гледайте внимателно - подове, стени, санитарни помещения, кухня /бокс/, тераса, дограми, отопление и битова гореща вода как се осигуряват, абонатната строителят ли я оборудва или вие, ВиК и ел инсталации и др. Гаражите да се описват, общите части завършеност. Околоблоковото пространство, улица, тротоар и др.
6. Друго - сроковете - ще ги спазят ли, на какъв етап в момента е сградата...
7. Питайте кога можете да започнете довършителни работи по обектите ви, също дали може същият строител да ви ги извърши - но това може и по-късно да се анексира. Дори бих ви посъветвала сега да сключите договора без довършителни работи от тяхна страна и после проучете дали са добри по тях и го сключете допълнително.
8. Питайте ако ще искате промени по разпределението и други промени по обектите ви - до кога е срокът за това - защото строителят си работи по одобрения работен проект и само устни договорки не вършат работа - трябва по-късно да им представите поправка на плана ви /може и на ръка/ - но да го имат черно на бяло. Но това става, ако не ви е иззидано жилището, но и тогава може да се поправя, макар че ще ви излезе по-скъпа тази поправка. Не говоря за конструктивни промени - те обикновено са невъзможни...
9. Настоявайте да може да посещавате и контролирате обектите си - е, без да пречите на работата им - не е лошо да мерите вътре и да сравнявате с плана - дали отговаря - някой път някои технически ръководители /или бригадири/ самосиндикално си правят леки промени - така на един мой познат му бяха "изяли" над 1,5 м2 от жилището, това струва пари...
10. За отстъпките не знам - всеки строител постъпва различно. Утре не бързайте да подписвате договора. Ако много ви харесва обекта, питайте какъв е начина да си го запазите известно време, това става обикновено с капаро 500-1000 Евро - да имате време да видите договора. Кажете им, че ще го подпишете с ваш адвокат /дори и да не го сторите.../
11. Важен е въпросът дали ще теглите ипотечен кредит - това става след заверена кота било на обекта. Дотогава строителят иска обикновено мин. 50% от цената..
Всъщност, защо не ми пишете на майл dimipopo@abv.bg - пратете ми договора да го погледна, ако искате - работя в строителна фирма точно в такъв отдел...
Успех утре smiling smiley
Re: При среща със строителна фирма - какво да питам?
30-05-2007 - 08:17:30
dimipopo,
очарована съм от изчерпателният ти постинг - не знам как да ти се отблагодаря, и тъй като времето струва пари, май ще е най-добре да почерпя сериозно smiling smiley, а защо не и парична компенсация.
Непременно ще поставя като въпроси, по-горе споменатите от теб неща както и ще ти изпратя проекто-договора, за да го погледнеш.
Искрено благодаря! Имай прекрасен ден.
Re: При среща със строителна фирма - какво да питам?
30-05-2007 - 09:04:23
Shona, Dimipopo ти е дал напълно изчерпателен отговор пълен с полезни съвети. Единственото, което мога да добавя е да поискаш да видиш вече изпълнена от фирмата сграда, за да обиеш представа за качеството на работа. Както и последното ти плащане да е СЛЕД получаването на Разрешение за ползване (акт 16). Както и да прегледате какви са условията предвидени в договора по отношение на забавяне на плащаията или забавяне на сроковете от страна на фирмата - т.е. - да не тече виока лихва за всеки ден забавяне на вноска, както и да има някаква разумна компенсация от тяхна страна, ако забавят сроковете за отделните етапи на работата, с които са обвързани вашите плащания. Някои строителни фирми включват в договора клауза, че ако забавите вноска, дължите по 10% лихва за всеки ден закъснение......
Това е от мен за сега, успех smiling smiley
Re: При среща със строителна фирма - какво да питам?
31-05-2007 - 17:35:20
Много благодаря smiling smiley , радвам се, че съм полезна. Каквото мога, ще помогна.
Re: При среща със строителна фирма - какво да питам?
31-05-2007 - 21:24:46
Shona, как мина срещата, какво стана ?
Re: При среща със строителна фирма - какво да питам?
31-05-2007 - 21:43:10
ами какво да стане, най - вероятно са я изгонили от офиса на фирмата, ако ви е спазила упътванията
Re: При среща със строителна фирма - какво да питам?
31-05-2007 - 22:31:52
Ами ако не отговарят на условията, защо да си купува от тях - я колко 8 хиляди апартамента има в продажба, все един-два ще й паснат smiling smiley winking smiley smiling smiley
Re: При среща със строителна фирма - какво да питам?
01-06-2007 - 00:21:41
Nai -lesnija na4in e da naemete broker 111 da vi za6titava intereite.6te mu otneme okolo 1 minuta da zadade vsi4ki vaprosi i da vi izdeistva nai dobrite vazmojni uslovija.Pri tova po4ti bezplatno.samo sre6tu njakakvi si 2,5-5 %.I sdejka 6te ima,VERVAITE MI !!!PO skoro VERVAITE MU!!! smiling smiley
Re: При среща със строителна фирма - какво да питам?
01-06-2007 - 00:33:15
A sega seriozno.V takiva slu4ai nai-dobre e da se konsultirate s advokat koito raboti v tazi oblast.pitaite poznati i prijateli da vi prepora4at njakogo.agentsijata njama da za6titi interesite vi za6toto te vzemat pari(komisiona) samo ako ima sdelka.6te napravjat vsi4ko vazmojno sdelkata da stane dori i vav va6 u6tarb.Advokata ne go interesuva dali 6te kupite imota ili ne.Toi pri vsi4ki slu4ai si vzema honorara.I nakraja ,interesa si vie mojete da za6titite nai -dobre.Kasmet. smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход