Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Значението на Акт 16 (Разрешение за ползване)

Публикувано от Chilio 
Значението на Акт 16 (Разрешение за ползване)
10-05-2007 - 16:16:37
Какво всъщност представлява бившия Акт 16, сега Разрешение за ползване. Какво регламентира и какво става, ако една сграда го няма? Какви са рисковете на жилище в сграда, която е напълно завършена, апартаментите са заселени и си живеят там хората, имат си партиди за ток и вода (не знам дали всъщност това е възможно без РП?!?)...
Защото вече се натъквам на две такива атрактивни оферти, където строителят е завършил нещата, инвеститорът след като е взел парите се е отказал да довършва документацията и нещата са останали така пред акт 16...
Re: Значението на Акт 16 (Разрешение за ползване)
12-05-2007 - 00:08:40
обикновено такова"отказване да довърши нещата", в 90% от случайте означава, че има някакъв проблем, или конструктивен, документален и т.н. и най-добре би било да не се обвързвате с такъв имот.
Re: Значението на Акт 16 (Разрешение за ползване)
12-05-2007 - 09:13:59
Благодаря за отговора, и аз стигнах до този извод. Просто се чудех не защо въпросните жилища нямат Акт 16, а какво произлиза оттук нататък? Знам че не могат да се изкарат никакви разрешения за преустройства... но иначе за какво друго може да е пречка?
Re: Значението на Акт 16 (Разрешение за ползване)
12-05-2007 - 12:13:39
avatar
Може да е пречка, че жилището си остава вечно ваше!

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Значението на Акт 16 (Разрешение за ползване)
15-05-2007 - 09:45:45
Основният проблем е, че не можете да го продадете на друг, защото към нотариалния акт на Акт 15 всеки нотариус /а и купувачът/ ще ви искат приложено оригинално разрешение за ползване /или Акт 16/.
Re: Значението на Акт 16 (Разрешение за ползване)
15-05-2007 - 21:34:09
Но в такъв случай не могат и на мен да ми го продават?!?
Re: Значението на Акт 16 (Разрешение за ползване)
16-05-2007 - 09:50:41
Могат разбира се, собствеността може да се прехвърли след груб строеж.
Re: Значението на Акт 16 (Разрешение за ползване)
16-05-2007 - 09:56:27
Те не са ви продали апартамент, а отстъпено право на строеж. Ако сте получили нот. акт например на груб строеж, то това и притежавате и следователно не може да продадете апартамент, а само груб строеж. А тогава ако някой го купи, ще търси ниска цена, защото явно има проблем с разрешението за ползване. По закон такива сгради не трябва да се обитават. Те са строежи до разрешението за ползване и стават жил. сгради едва след това. А че се обитават е факт. И никой не търси отговорност на строителите, който си вземат парите и чао.
Re: Значението на Акт 16 (Разрешение за ползване)
16-05-2007 - 10:57:46
Има една хватка за жилища без акт 16, на мен ми се случи. Апартамент в отдавна населена сграда на хубаво място, хубав етаж, приличен - на конюнктурна цена, обаче, не по-евтин. Има си нот. акт за жилище (не з агруб строеж) и данъчна оценка си има. Има си ток, вода, че и парно . Гледам, датата на нот. акт е 10 години след годината, в която ми казаха, че са го заселили (всичко става, разбира се, след 90-та година). От агенцията-посредник - голяма и известна, ми казват - нашите юристи провериха документите - всичко е ок. Е, да де, ама аз като не вярвам. Издирих нотариуса, подписал нот. акт и се установи, че е издаден на основание "давностно обитаване" чрез свидетелски показания на съседите - т.е. всички съседи се събират и си свидетелстват един на друг, че го обитават 10 години и на това основание си получават всеки нот. акт за жилище. А строежът никога не е бил приеман и няма нито протокол за приключване (беше ЖСК), нито Акт 16 или РП(как са им пуснали партиди за ток, вода и отопление без РП, сещайте се smiling smiley) , а и ми казаха, че "няма и да има", ама то не му трябвал, щом си имал ток, вода и парно. За какво ви е, ме питат?

Аз се отказах, но той се продаде много бързо след тов а- не знам на кого и на каква цена и дали новият купувач е ровил колкото мен или е приел, че щом има нот. акт за жилище, всичко е ок.

Та ако си купиш такъв апартамент и го обитаваш 10 години, явно можеш по такъв начин да получиш нот. акт. Според мен е порочна практика, защото така не е ясно дали са спазени всчики изисквания - конструктивни и технологични, за сградата и жилищата, но....Все пак трябва да има някакъв контрол върху строителството на сгради за обитаване.
Re: Значението на Акт 16 (Разрешение за ползване)
16-05-2007 - 11:39:13
То хватки явно има. Не е ясно обаче в кой момент ще потрябва разрешение за ползване. А и сега са се затегнали нещата с даване на партиди и т.н. И придобиването по давност може да се оспорва в съда - не си спомням в какъв срок - 5 години ли или10.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход