Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Новия ЗДДФЛ !!!??? !!!

Публикувано от dr.hristov 
Новия ЗДДФЛ !!!??? !!!
04-04-2007 - 01:05:17
При прехвърляне на ПРАВО НА СТРОЕЖ (ПС) срещу задължение за построяване на недвижими имоти (НИ), за които е запазено ПС, СТОЙНОСТТА на строителната услуга може ли да се квалифицира като НЕПАРИЧЕН ДОХОД по смисъла на чл.10 ал.1 т.5 във връзка с чл.11 ал.1 т.3 от ЗДДФЛ-в сила от 01.01.2007 год.?

Благодаря предварително на всички, взели отношение по този въпрос.

dr.hristov@abv.bg
Re: Новия ЗДДФЛ !!!??? !!!
04-04-2007 - 09:48:27
По този въпрос правя проучване от поне 2 седмици. От счетоводители и юристи получавам много оскъдни и взаимно противоречащи възгледи. Работата е, че дори на данъчните служители, въпросът е безкрайно труден. Както винаги, в България се приемат изменения в законите, без да се търси сметка за тяхното практическо приложение.
Към момента, аз лично мисля, че стойността на строителната услуга не трябва да се квалифицира като непаричен доход, защото прехвърлянето на правото на строеж се прави срещу услугата - строителство.
Щом втората страна по сделката е решила, че стойноста на прехвърленото право на строеж има стойността на извършеното строителство, няма никакъв доход. Просто е налице една размяна на стойности между две страни. Поне в техните очи равни по стойност и затова се сключва договорно обвързване.

Тук по същество е налице един вид бартерна сделка. / Танто за Кукуригу/ .Тук по-скоро би трябвало да важат правилата за бартерна сделка, но как това би станало при облагане доходите на физическите лица?
Ако приемем тезата, че прехвърленото право на строеж срещу строителство е непаричен доход, то ще се окаже тотално неизгодно на собствениците, които притежават имот да го разменят срещу строителство, защото цената на придобиване на тяхното право на строеж е нулева. Аз до момента не знам каква може да бъде стойността на правото на строеж, при положение, че собствениците запазват собствеността си върху земята.
До момента, аз нямам отговори на тези въпроси. Има, разбира се лица, които твърдят че знаят отговора, но го правят срещу заплащане. Но и това е съмнително.


Re: Новия ЗДДФЛ !!!??? !!!
04-04-2007 - 09:53:49
Абе то и трудовите взаимоотношения са танто за кукуригу (даваш труд получаваш заплата), ама си плащаш данък като поп; и осигуровки и така нататък. smiling smiley
Re: Новия ЗДДФЛ !!!??? !!!
09-04-2007 - 00:11:10
За какво става въпрос всъщност:
Цената на придобиване на имот е =0 (имота е дарен, на него могат да се построят напр. кооперация с 10 апартамента, от които 3 остават за собствениците на имота-парцела, а 7 са за строителната фирма). Какво правим в този случай-учредяваме право на строеж на 7 апартамента на строителната фирма и си запазваме правото на строеж на 3 апартамента (или го учредяваме на наши близки). Построяването на тези 3 апартамента следва ли да се счита за строителна услуга-НЕПАРИЧЕН ДОХОД и следва ли да се облага с данък? Кое ще се яви като облагаем доход???
Re: Новия ЗДДФЛ !!!??? !!!
12-04-2007 - 18:58:45
Дали е непаричен доход ако ...
... ако не се обвърже условието за отстъпване право на строеж със задължението за построяване на 3 бр. апартаменти (като обезщетение), т.е.

Първа сделка-безвъзмездно учредяваме право на строеж на 7 апартамента на лицето (или фирмата Х) и право на строеж на 7 апартамента на други (трети) лица - за нас лично не остава нищо...

Втора сделка-Лицето (или фирмата Х) и лицата, на които сме учредили право на строеж на 7 апартамента сключват договор за строителство, по силата на който Лицето (или фирмата Х) се задължава да им построи безвъзмездно, със свои сили и средства тези седем апартамента...

Тогава...?
Re: Новия ЗДДФЛ !!!??? !!!
13-04-2007 - 10:21:31
Аз лично не знам някой да е плащал данък за това, че му строят апартаменти. А дали трябва - според мен няма кой да ти даде точен отговор.
Принципно би следвало да платите ДДС, ама и това не се прави. Плаща го фирмата, която обезщетява.
Re: Новия ЗДДФЛ !!!??? !!!
13-04-2007 - 18:55:33
Според новия ЗДДФЛ това, че физическо лице получава готови апартаменти в замяна на предостъпено право на строеж на строител МАЙ се явява непаричен доход, за който следва да се плащат данъци... А това, че досега не са плащани данъци-добре... Ами ако от сега нататък започнат проверки и събиране на неплатени данъци.........
Re: Новия ЗДДФЛ !!!??? !!!
13-04-2007 - 20:02:09
Следващия въпрос е какъв е размера на този доход. Да кажем, че решиш да платиш данъци - как разбираш какъв е размера на този доход. Ако купиш и продадеш нещо то е ясно разликата между двете цени - придобил си за 1000, продал си за 1500 , значи 500лв. Ама ти даваш право на строеж , а получаваш апартаменти. Кой може да каже каква е разликата между двете върху който да дължиш данък. Ако решим, че принципът е пазарен, то правото на строеж е точно равно на обезщетението, т.е. ти не си реализирал печалба. Печалбата ще я реализираш при продажба на апартаментите, ама имаш право на необлагаеми продажби по един апартамент годишно.
ТА според мен не дължиш данък по ЗОДФЛ за тази сделка, а дължиш при продажбата на апартаментите и то ако продаваш повече от един годишно.
Освен това малко ли е на държавата таксите дето се плащат при прехвърлянето плюс 20 процента ДДС, които вместо теб плаща строителя? Обезщетените собственици да не забравят, че печалбаря-строител плаща 20% ДДС върху пазарната стойност на апартаментите, които строи за собствениците в пет дневен срок от подписване на нотариалния акт за учредяване на право на строежsmiling smiley
Това са си мои размишления на строител, а не на счетоводител - т.е. не е професионално тълкуваниетоsmiling smiley, иначе съм на мнение, че трябва да пишеш до НАП за да ти отговорят. Като ти отговорят - значи това е към момента и данъчните служители не могат да тълкуват казуса различно от това писмо. Ако не ти хареса - обръщаш се към съда, решението на съда е над писмото... Така се действа ако ти се занимава.
Re: Новия ЗДДФЛ !!!??? !!!
13-04-2007 - 23:56:17
То това не са единствените глупости в новия ЗДДФЛ.

Много ми е чудно, например, какво точно според данъчните е "жилищен имот". confused smiley

Защото жилищен имот може да бъде помещение/постройка с предназначение за жилищни нужди. Може да бъде помещение/постройка, което се използва за жилищни нужди, пък една отличничка го изтълкува, че било имота, който ти е основното жилище. Може да бъде парцел, който е отреден да бъде застроен за жилищни нужди, пък може да е и отстъпено право на строеж за жилищни нужди и сигурно и разни други неща може да бъде.
Та мисълта ми е, че като не е ясно сега и хората изпонаправят сделките през годината, много има да си спорим след време при данъчните проверки, аджеба какво точно е имал предвид законодателя като е освобождавал от облагане с данък върху доходите сделката с един жилищен имот.

На всичкото отгоре не е ясно, ако имам например през данъчната година 3 такива сделки как ще се определи за кой от тях ще се ползва преференцията- за първия ли, за последния ли, за който получателя на дохода си определи ли или по усмотрение на данъчния :g:





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-04-14 00:46 от другата страна.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход