Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Освобождаване от данък - енергийноефективна сграда

Публикувано от kamen 
Освобождаване от данък - енергийноефективна сграда
22-02-2007 - 02:17:07
Някой да знае как става това - чел съм го тук-там из новините, но някой да го е правил реално?
Моят блок е нов, с изолация и т.н. но не знам да има някакъв специален сертификат, че е енергийноефективен. Трябва ли от домсъвета да се организираме да си платим на фирма, за да ни го издаде, и въобще как става тази работа?
Благодаря!
Re: Освобождаване от данък - енергийноефективна сграда
27-02-2007 - 19:20:26
was
Re: Освобождаване от данък - енергийноефективна сграда
06-03-2007 - 09:17:28
До миналата година беше 10г за клас А и 5г за клас Б. От тази мисля, че ги намалиха с по 2-3 години. А освен това ако сградата ти е с акт 16 след 2005 - нестава май. Все пак си виж в ЗЕЕ и Наредба 19. Иначе не е трудно - свързваш се със сертифицирана фирма за енергийно сертифициране, представяш им каквито документи имаш - проекти, актове, сертификати за материали (много важно), бележки за ток, вода, газ, парно, нафта и т.н. за предходната 1г.; те правят няколко огледа на сградата и след това вкарват всички данни в една програма която изкарва един коефициент, който се сравнява с еталонен. Доста критичен момент е дограмата и особенно стъклата. Ако са по-качествени коефициента на топлопреминаване (ламбда, мю или нещо подобно) ще е под 2 и тогава си ОК, ако ли не - много трудно ще те сертифицират.
was
Re: Освобождаване от данък - енергийноефективна сграда
06-03-2007 - 09:35:48
ето и фирмите към, които можеш да се обърнеш:

[www.seea.government.bg]

работил съм с фирма 1 и с фирма 77 от списъка и съм доволен, сертифицирахме няколко сгради миналата година.
Успех
Re: Освобождаване от данък - енергийноефективна сграда
07-03-2007 - 20:44:38
Благодаря за информацията!
Акт 16 ни е ноември 2005. Но тези всичките бележки откъде ще ги взема, те са си в строителната фирма сигурно?
А за дограмата и стъклата, да ти кажа, едва ли има два еднакви апартамента... Строителят (БЕ2) беше дал възможност за избор и всеки си ги поръча каквито иска, едни алуминиеви, други ПВЦ, Кьомерлинг, Етем, не знам какви други марки бяха, К-стъкло, просто стъкло, с аргон, без аргон...
Така че май няма да е толкова лесна работата.
За целият блок ли трябва да се направи, или апартамент по апартамент?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход