Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Покупка на имот с ипотечен кредит

Публикувано от p_vanya 
Покупка на имот с ипотечен кредит
11-12-2006 - 15:06:45
Предстои ми покупка на апартамент ново строителство - към момента на фаза Акт.15. Имам сключен предварителен договор със строителната фирма, направена е оценка от банката и имам одобрение за ипотечен ипотечен кредит. Предстои ми нотариално прехвърляне на имота и ипотека. Въпросът е:
1. В нотариалния акт за покупко-продажба каква цена може да се впише:
- По данъчна оценка (63% степен на завършеност)?
- По пазарна цена?
- По цена равна на размера на кредита?
2. Сделката се осъществява, чрез посредничеството на брокер НИ. Негово задължение ли е да подготви документите за покупката на имота? Това включва ли се в комисионната от 2,5%, която съм платила.
Re: Покупка на имот с ипотечен кредит
11-12-2006 - 15:29:47
Малко е встрани от твоите въпроси, ама как може да си платила комисионната за апартамент, който не си купила??? confused smiley
Re: Покупка на имот с ипотечен кредит
11-12-2006 - 15:39:46
А какъв е риска? Това е включено в анекс към предварителния договор. За мен по-важен е отговора на другите въпроси
Re: Покупка на имот с ипотечен кредит
11-12-2006 - 16:57:03
Не съм купувал досега с кредит, но уж имам някакво понятие от банки, макар кредитирането да не ми е професия..
Мисля, че всичко зависи от това какво ти е обезпечението по разрешения ти кредит. Казваш, че банката го е оценила, по това съдя, че именно обекта на покупка е обезпечението. Чисто счетоводно, ако документа за собственост, който ще получиш е по данъчна оценка, която не ми е ясно как би могла да бъде издадена за апартамент, дето не е въведен в експлоатация (мисля, че ще ти издадат оценка на правото на строеж) , та ако този акт се разминава с оценката на техния оценител би могло да има проблем за тях.
Но ако са ти казали, че не ги интересува, действай както намериш за добре, като имаш предвид, че пазарната цена води до по-високи данъци при изповядването и естествено необходимост да си готов при нужда да можеш да докажеш доходите си.
Това е една от основните причини строителят да иска да продава още съвсем в началото и то на оценка на правото на строеж, а собственика да иска да продава на пазарна цена - доказва и узаконява приходи (като печелившите фишове едно време) а купувачът да иска да купува на данъчна оценка (например парцел в Бояна за 12000 лв) - ниски данъци и липса на особено основание за въпроси от страна на АФР.
Re: Покупка на имот с ипотечен кредит
11-12-2006 - 16:58:26
О, сори, пишеш горе че имаш А15 значи имаш разрешение за ползване...
Re: Покупка на имот с ипотечен кредит
11-12-2006 - 17:06:00
Стефане, да се опитам да внеса едно уточнение. Данъчна оценка на апартамента можеш да имаш и на заверена кота било, т. е. на груб строеж. И още нещо - разрешението за ползване е след А15.
Re: Покупка на имот с ипотечен кредит
11-12-2006 - 17:48:11
Аз купих апартамент през 2004 г. с ипотечен кредит. Банката изрично постави условие в нотариалния акт да се впише пазарната цена, независимо че от нея взех кредит на стойност 2/3 от тази цена. Мисля, че това е практика на повечето банки. Колкото до разрешението за ползване, то е известно като Акт 16, така че т.нар. Акт 15 не е разрешение за ползване.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход