Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Re: пасивна къща
20-12-2005 - 10:39:48
4ovek, това дето го казваш, за "изолиране на 520000 жилища няколко милиарда евро" и неговия ефект сравнен с транспортния проблем на софия, е вярно.

Обаче все забравяш, че тези няколко милиарда са КРЕДИТИ, от които печелят банките, а също и производителите/търговците на изолации и на оборудване (котли/печки на биомаса, на газ и там тия, дето са в "списъка) - т.е. има здрави икономически интереси зад тази история. И че тези милиарди ще дойдат пак от джоба на "стадото".

Не съм съгласна, че е простотия и безхаберие. Това са интереси.
Re: пасивна къща
20-12-2005 - 10:53:54
А строежа не метрото не се прави с кредити? Та даже е по-лесно да се скубе от стадото с такъв проект. Затова казвам, че е от простотияsmiling smiley
Re: пасивна къща
20-12-2005 - 11:01:31
Метрото е общински проект и неговото финансиране ще трябва да дойде от увеличени местни данъци и такси.
А и лобито на строителите и доставчиците на оборудване за метрото очевидно е по-слабо от това на проиводителите/доставчиците на изолационни материали и енергийно оборудване.
Re: пасивна къща
20-12-2005 - 11:17:52
1. По-лесно е да събереш данък сгради отколкото да караш хората да се изолират и да контролираш дали и как го спазват.
2. Където има печалба там се насочват капиталите. Т.е. тези с изолациите ще закупят строителни фирми. Нали не си мислиш, че като има печалбав строителството само строители инвестиратsmiling smiley
Re: пасивна къща
20-12-2005 - 13:39:43
1. 4ovek, ти, които си заявявал публично, че не щеш да плащаш данък (вкл. сгради), и който много добре знаеш, че болшиството българи мислят като теб (видно е от дела на сивата икономика), смяташ, че е по-лесно да накараш хората да дадат пари за някакъв данък (който, да речем, ще отиде за метро и решаване пак на техните проблеми), отколкото да ги накараш да инвестират "за себе си" в изолация на собственото си жилище ?

2. Азбучна истина. Значи, за момента печалбата от строителни материали (изолации) и от енергийно оборудване е по-голяма от тази на строителните фирми, изграждащи метро.
Re: пасивна къща
20-12-2005 - 14:24:20
АЗ може да не искам, ама не знам как се правиsmiling smiley Ако ми кажеш как мога д ане плащам данък сгради и да не ме хванат моля те кажи миsmiling smiley
Re: пасивна къща
20-12-2005 - 15:08:39
Няма - поне не безплатно smiling smiley

Много по-лесно е да убедиш хората да инвестират в изолации и дограма на собствените си жилища, отколкото да увеличиш данъка с оправданието, че е за новото метро. Колкото и по-голяма полза да има за опазването на околната среда.
Re: пасивна къща
20-12-2005 - 15:23:53
А с какво обяснение вдигат данъка с 30% в София - даже нищо и не обясняват. И я да видим дали няма да го събератsmiling smiley
Ама като ги убедиш да изолират не ги знаеш кой с какво ще го направи. Може и със слама да почнат. А може да внесат от Китай някой изолационен материал о то контрабандно и тогава европейските произвидители да останат на сухо.
А един търг за метро е много лесон да бъде спечелен от която фирма решиш. АД не говорим ако се напраи по някоя програмаsmiling smiley
Petyr
Re: пасивна къща
20-12-2005 - 15:54:07
Писах за Фибран ЕКО, защото се произвежда у нас. Минерална вата незнам да произвеждаме. В Румъния правят една Топлан. Инъче за метрото съм съгласен. Както съм съгласен да има 20% безвъзмездна помощ при новото строителство.
Не съм с икономическо образование, но една инвестиция възвърне ли се за по-малко от 10 години ми се струва изгодна. Така че когато годишно давам по 2000 лв. за отопление ми се струва изгодно да си сложа 5 см. EPS smiling smiley
Re: пасивна къща
20-12-2005 - 15:54:23
Е, поне в конкретния случай за кредитната линия на ЕБВР е ясно казано с какво и ит кого smiling smiley Има си списъци....

Ама ти защо се косиш - те и за метрото ще го направят - чакай малко smiling smiley))
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход