Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

пасивна къща

Публикувано от yavorand 
Re: пасивна къща
17-12-2005 - 10:28:15
Прав си за човеците, но последния, който бе погледнал така на човеците бе стигнал и до извода, че най-екологично е и суровина да изкарва от тях в промишлени количества. По официални данни се е самоубил за да не го съдят, а сега ако се появиш с плакат лика му в някой страни направо вкарват в затворsmiling smiley
А срещу проблема с метана от тревопасните животни учените измислят разни бактерии за да газоотделят други газове. Видях веднъж по телевизията такъв експеримент - беше интересна гледка - стадо овци със стъкленици на задника си пасяха на воляsmiling smiley
Re: пасивна къща
17-12-2005 - 10:34:22
Е , и?
Какво се получава - изнася се производството в страни, в които нормите са различни.
Цялата екологична политика на Европа е лицемерна и съответно не води до резултати.
Petyr
Re: пасивна къща
18-12-2005 - 11:34:50
Ми доколкото знам, минерални вати не се произвеждат в Африка smiling smiley Поне тези, които се внасят тук са от ЕС. И следователно, ако си построиш къща с 50 см изолация, с много малка инфилтрация, добър рекуператор, слънчеви колектори и термопомпа, то за няколко месеца ще спестиш изразходваната енергия (замърсяване) за разликата между обикновенната такава.

А за колко време ще ти се възвърне инвестицията зависи от много неща, като най-важното от тях е каква ще е цената на енергията.
Re: пасивна къща
18-12-2005 - 12:46:33
А ако си построя по-малка къща без толкова изолация и отоплявам малка част от нея през зимата- ще съм по-екологиченsmiling smiley
Цялата врътка е екологията да не доведе до понижено потребление, от това ги е страх всички политици. Затова казвам, че е лицемерна политиката.
Да не говорим, че наскоро в Европа гледах някаква реклама, че ако продължава така Китай щял да стане най-големия консуматор на енергия, което е проблем. ДА - реклама беше - антикитайска. И не се спомена, че те в момента са 1,5млр., а харчат по-малко енергия от 500млн. европейци дето се мислят за екологични.
Да не говорим, че отопление, особено в България не е най-големия замърсител и не е точно сега времето вместо да се развиваме да харчим милиарди за изолацииsmiling smiley Я сметни 3000000 жилища в България колко пари ще глътната да се изолират? Приблизително.
Petyr
Re: пасивна къща
19-12-2005 - 02:12:23
По 17лв./м2 без труд. С труд към 34 smiling smiley
А не е важно да е малка къщата, напротив колкото е по-голяма и с кубична форма толкова по-голям обем с по-малка повърхнина се получава. Затова немците строят пасивни къщи за 3-4 семейства, а не за едно. smiling smiley
А за Китай ще кажа само, че там всяка 3та печка е слънчева и че основно се придвижват с колела smiling smiley Но ако продължават с този темп на развитие, то скоро няма да има нефт smiling smiley
Re: пасивна къща
19-12-2005 - 10:39:17
А бе да кажем , че е 5000лв. - щото и дограмата трябвада сменяме. Прави 15млрд. лева или 7,5млрд. евро. А да не говорим , че и обществени и производствени сгради трябва да се изолират. Сигурно ще надхвърлим 15млрд. евро само за тази глупост.
А се радваме на жалките 11млрд. евро от ЕСsmiling smiley
НЯмам нищо против, че новите сгради трябва да отговарят на нови стандарти- завишени, но при тях цената на изолацията е по-ниска отколокото при старите. ДА не говорим, че тогава и отоплителната система се оразмерява съобразно с изолацията и т.н.
Re: пасивна къща
19-12-2005 - 13:46:28
Petyr, много благодаря за цитата - бих искала само да отбележа, че като се цитира нормативен акт, че добре поне да се каже кой и какъв е. Не че не мога да го намеря, ако се разтърся, ама защо е нужно?Всъщност този закон чий е? Български (хармонизиран) ли?

Та значи сметките се отнасят, така или иначе, за мин. вата, която НЕ е петролен продукт и поради това се брои в екологичните изолационни материали. А ако погледнеш масово прилаганите и на стари сгради, и на нови, изолации НЕ са минерална вата (макар че не знам защо - тя е малко по-скъпа доколкото знам), а основно пенополистороли. И тях имах предвид основно в своят пост.

Аз пък искрено се надявах на някое екпертно проучване с такива сметки вътре - които да отразяват не ПОЖЕЛАНИЯ, а действителни емисии от производители. И то за пенополистиролите. А Фибран се произвежда и в България, доколкото знам.

Колкото до онези 20 % - Любо, доклкото знам, не са до 20 %, а са си 20 %, ама има таван на сумата - тук си прав. Т.е. на практика, ако надвишиш сумата 4250 Е за всички мерки (при таван 20 % = 850 Е), процентът ти ще стане наистина под 20 smiling smiley - Въпроса с ДДС-то не съм го мислила, ама ония в европейските програми по принцип не го броят за eligible cost, та не бих се учудила, ако наистина не го признават за разход. А и, както казах, си е потребителски кредит при съответните условия.

Е, няма да делкаш с никого, ако сам си правиш разчетите smiling smiley. Всъщност кредитната линия за частни лица не изисква сетрификат на сградата (доколкото помня), защото се отпуска на индивидуален собственик, а сертифицирането е за цяла сграда само. Иначе обаче, си длъжен да купуваш оборудване и материали наистина от одобрен от ЕБВР списък от фирми smiling smiley
Re: пасивна къща
19-12-2005 - 14:04:26
Изолацията с минералната вата на фасади е досат по-скъпа затова масово се прави със стиропор.
Като са одобрени списъците на фирми е естествено те да си калкулират част от тези 20% в цената на продуктитеsmiling smiley Най-макото ще обяснят, че те са "реномирани" затова продават по-скъпоsmiling smiley
И като цяло могада се обзаложа, че ако не ползваш помоща ще ти излезе по-евтино. Не беше много трудно да се сетят да освободят от ДДС материалите за топлоизолация. Пак е 20% ама е по-лесно да се контролира, ще се възползват ВСИЧКИ без да утежняваме процедурата с излишни бумащини.
Да не говорим, че ако бях аз щях да освободя от ДДС само произведените в България изолационни материали. Ама сигурно щяха да ме отстрелят за такива действияsmiling smiley
Re: пасивна къща
19-12-2005 - 14:05:05
За Китай - те сега все още се придвижват повечето с колела - ама дори 10 % от тях да се движат с коли - това са си 130 милиона движещи се с автомобили. При тях просто мащабът е друг smiling smiley. да не говорим, че колкото повече се развиват и забогатяват, толкова повече ще искат и те да са като "белите". Както се казваше в един стар виц "страшното ще настане, когато китайците се усетят, че досега са яли само гарнитурата" smiling smiley

всяка 3-та слънчева, ами другите две? smiling smiley предназначени за 1,3 милиарда консуматори smiling smiley


Re: пасивна къща
19-12-2005 - 14:15:42
Поради липсата на достатъчно енергия по-скоро белите ще възприемат жълтия начин на животsmiling smiley И пак ще си говорим за това къде е по-добре да живееш - близо до работата или в пасивна къща на майната си.(примерно 50-100км. от работа) Щото спестеното от отопление го плащаш за транспорт неколкократноsmiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход