Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ДЕВАЛВАЦИЯ

Публикувано от pritesnena 
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
23-10-2007 - 16:48:08
4ovek, защо мислиш че за всички хаоса е страшен. В мътна вода, голяма риба се лови. А някой може да искат да се пренаредят слоевете. Пък и дето харчим като луди няма как да не ни излезе през носа. Не че да спестяваш има смисъл при тази инфлация, ама хората наистина прекалиха с тези кредити, лизинги и т.н. После ще искат държавата да ги спасява.
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
23-10-2007 - 17:13:31
Ами ти защо правиш компромиси на млади архитекти дето само гаджета са им в главата?
Принципът е същия - знаеш, че за да работят при теб трябва да се примириш с това, че могат много по-малко, отколкото получават. Имаш два избора - да си работиш сам или да направиш всичко възможно да се научат за да може да вземеш следващия голям проект, който сам не можеш да направиш.
Таси мисля, че все още сме на нивото при което трябва да се взимат мерки и не всичко е загубено. Но може и да не съм прав.
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
23-10-2007 - 19:25:09
Quote

Таси мисля, че все още сме на нивото при което трябва да се взимат мерки и не всичко е загубено.
Има една стара приказка - като измрат балъците ще изчезнат и тарикатите.
Очевидно момента е настъпил и все по-трудно може да се намери балък, работещ за без пари. smiling smiley
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
24-10-2007 - 15:31:19
Според Вас в крайна сметка по-добрия вариант е кредитът да е в лева или в евро.Моят е евро, но си мисля, че бих могла да го рефинансирам в лева ако това би ми помогнало при евентуална девалвация ???
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
06-11-2007 - 10:25:39
Отдавна не съм писал във фоума, но ето и моето мнение, аз самия идвам от банковия сектор и когато коментирахме с колеги на високи нива в банките, дали да си превалутирам кредита от евро в лева, напълно ме посъветваха да го направя.

Причините са много и за и против, но според мен в момента е по удачно кредита да е в лева, особено ако е при еднаква лихва, също така не подценявайте швейцарския франк, там лихвата е много по ниска и си заслужава валутния риск.

Определени среди имат интерес да откачат валутния борд и да отпуснат лева, все пак е отработена схема, която естествено няма да е като преди 10 години но все пак...

Пък и еурибора напрекъснато нараства, което оскъпява и ресурса на банките, плюс и световната ипотечна криза ще доведат до покачване на лихвите, това банкерите вече го казват ясно.

Така че всеки да си поиска погасителни планове в поне 2 валути да му изчислят всички разходи и такси, и да се видят клаузите по превалутиране от страна на банката. Като ги имате тези документи пред себеси много лесно ще може да се спрете на оптимален за вас вариант.
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
06-11-2007 - 12:33:10
Притеснена,

Дали и кога ще се подготви, приеме и гласува на две четения закон, променящ закона за валутния борд, мисля, че ще излезе със заглавие напряко на вестника седмици преди да го напраавят. Не казвам, че е абсурд, убедих се няма абсурдно нещо което не се е случило в БГ - каквито ни политиците, такива и пожарникарите например - по голям абсурд от това здраве, ама всеки народ си заслужава управниците...
Но това е друга тема.
Та, ако теглиш в евро - ще плащаш от левовите си доходи, ударена от инфлация и от такси по превалутиране.
Ако теглиш в лева - инфлацията я "изяждаш" през Софибора, ерго плаващото ниво на лихвата накоято ти дават кредите - имай предвид, че погасителният план ти е а базата на нивата на лихвите в момента на взимането му и не здялжава ни най-малко банката да ти държи вноската 400 лв/месец 30 години, нали се сещаш, че ако утре основният лихвен процент стане 10 твоята вноска ще се качи след любезно писмо от банката, че ти променя вноската. Как ще го нарекат няма значение.
Така че - съвет от мен, аз съм по банките вече 15 години - ако можеш живей без кредит в БГ за да спиш спокойно. Ако не - каквото и да правиш, все си прекаран, няма спасения, цяла индустрия работи срещу теб, не напразно заплатите в банките са в пъти над средната... Не ползвай кредитни карти, не тегли кредити, ако си на заплата.
Ако, обаче имаш бизнес - там е друго, но пътят е ясен - в пъти печалби за да не те интересува какво точно плащаш по кредита. А и там нещата са ясни - от една страна губиш при по-висока вноска, но от друга печелиш, щото пестиш данъци...

Така че, ако си служител, не собственик на твой бизнес, на въпроса евро или лева сега , краткосрочно, бих ти казал лева. За дългосрочно - питай пожарната, няма рационален отговор в БГ за мен сега.

Ако си фирма - там каквото и да вземеш ще го изкараш ако си в правилната ниша при тази норма на печалбите (банковият сектор е само елемент, който не елуд да прилага привнесени правила и макар и в условия на конкуренция се е картелирал негласно оправдавайки се с международното положение...), така че, не би следвало да ти пука особено....

Това с франка, което споменава колегата е само привидно изгодно, малко банки държат франкове като позиция, а суапа струва пари, които ги плаща клиента нали колега? Виж преди време банките можеха да си държат МЗР-тата във франкове, тогава беше друга песен, сега вече нещата не са тези, но да не влизам в детайли.

За курса 1:2, 1:3 или 1:10 няма значение, ако и само да стане 1 към 1.0001 става политичска и икономическа криза и инвеститорите и народът тръгва да тегли евра. В системата има пълно покритие за разлика от 96-7 год на левовите активи с евро (не знам кому платиха да пише глупости за печатане на левове без покритие и пр. преди време), така че евро ще може да си купи всеки който пожелае, но после какво прави - в буркана ли?... И нали трябва да яде , пазарува и т.н. Абе нещо не ми се връзва, мисля, че в тази политическа ситуация интересите са не да се направят малко пари тук в БГ, а да се усвоят повечко пари, пак в БГ но идващ отвън, което не може да се случи в условията на един хаос.

Освен, освен, ако не бъдат убедени външните сили, че именно този хаос е конструктивен, което предвид европейската бюрокрация няма лесно да стане...

Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
14-11-2007 - 15:15:27
Стефане, някъде прочетох, че населението има 28млрд. лева в депозити и кеш. На друго място ми се мярна число по-малко от 14млрд. евро в БНБ. Казваш, че няма проблеми, ама все пак ако тръгнат всички да си бурканират парите в евро дали някой ще помогне временно но БНБ за да може да обръне всичко в евро докат охората почнат пак да обръщат в лева за да пазаруват?
Всички напечатани пари в БНБ са обезпечени, а кредитите дето раздават банките обезпечени ли са? Лаик съм на тема банкова система, може да не съм прав ама нали 12% е обезпечението , което внасят търговските банки по кредитите и се получава, че освен БНБ и търговските банки печатат пари (всъщност цифрички по сметките) , които валотния борд не ги задължава да покриват на 100%....
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
14-11-2007 - 15:48:34
avatar
pritesnena Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте! Знам, че тук сред Вас има доста
> компетентни лица. Напоследък се появиха някои
> изказвания относно премахването на валутния
> борд-беше упоменат курс 3-4 лв. за евро.
> Аз имам изтеглен заем в евро. Това при една
> девалвация ще е с доста неприятен ефект. Ясно е,
> че в обратния случай ще е в полза на
> кредитополучателя.
>
> Иска ми се да чуя какво мислите затова? Можем ли
> да се препазим по някакъв начин и какво да
> направим?
> ........................................................................
ако Боюклиев ти казва,че левовия ресурс в обращение е гарантиран на 100 %,вероятно е прав (казвам вероятно,защото аз не съм 100 % сигурен,не че не му вярвам)
Колкото до възможни краткосрочни "течения" ....знае ли господ,ние сме в Екстремистан и нищо "човешко" не ни е чуждо.
Ако се довериш на бивш луд от 4-и километър-ние сме "Европейци" , похарчени са пари за нас , да им е спокойно и е по-вероятно да няма сътресения,щото ако апартаментите тръгнат надолу , ТЕ няма да спечелят много (самоучастието не е голяма печалба), после кой ще им плаща наема , кой евентуално би ги купил повторно ????????
Мисля си и друго........Защо въведоха данък 10 % - заради нас ?!?! :crazy:
като данъчен оазис бихме отишли по дяволите...................
повече са аргументите ПРОТИВ отколкото ЗА евент. лош сценарии
-------------------------------------------------------------------------------------------------
ситуацията е като след поредния конгрес на БКП , посипани глави с пепел на отделни комунисти - но като цяло вЕрната линия е успоредна на Априлската (може и да е крива но принципно е права spinning smiley sticking its tongue out )
Ако питаш макроикономистите , сигурно ще имат разл. мнения (за това има 2 посоки)
не се плаши , ножа е дървен
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
14-11-2007 - 17:12:53
4овек, в тая държава емисионната банка е една. Всичко друго, касаещо лева е в сферата на обръщението - кредити, депозити, обезпечения, всичко и е надлежно отразено по балансите на банките и отчетите им. На сайта на емисионната банка има рубрика "Отчети", а и други периодики, където цели дирекции в същата тази банка публикуват резултатите на анализите, които правят ежедневно, на месечна тримесечна и т.н. база. Без майтап, наистина е впечатляваща работата която се върши и е свършена в тази насока, не напразно и Щатите и Европа признават, че банковата система у нас е на ниво и по прозрачност на БНБ не може не само друга европейска банка, дори ЕЦБ да й се опре. Така че, невежеството на много наричащи себе си икономисти (ето за тях е непростимо, журналягите са ясни..) не само да четат данни а изобщо да търсят информацията там, където я има, а не по дълбомислени статийки на Индъстри Уоч или на други издания, където често пишат младежи българи каращи там стаж понеже не са се класирали тук, това ги прави достойни за съжаление.
Обезпечението на кредитите ни най-малко не ги отделя от паричната маса като цяло, която е обезпечена.
Централната банка , по мое скромно мнение няма нужда от помощ за обезпечение, не за друго, а просто защото практически не е възможно да се извадят и предложат за обмяна всички тези левове, а и да се предложат - чисто теоретично, пак в същите тези източници черно на бяло е обяснено в какви активи са резервите - абсолютно спорез закона и как за разлика от БФБ на онези пазари тези активи се превръщат в живи шумящи хартиени пари за дни, безотказно и при първо поискване, което , обаче няма разумен икономист който да го препоръча - парите са пари когато са по сметка, в джоба те са проста тежест, стока, която не носи доход... Но това само баба на село не го вярва, затова копа бурканите, е и други сега, подтикнати от каките по вестниците. Тяхна работа и техен проблем...
Конкретно на въпроса - 4овек, това обезпечение 12 процента не е онова обезпечение, налагано от борда на всички левове с евро. Различни неща са. Това обезпечение е същото, което ще ти даде право и възможност да си сигурен, че кризата в една банка няма да разклати другите и същото, което ще ти даде правото да си получиш от евентуално фалирала банка по Закона за гарантиране на влоговете сумата до 20000 евро (май толкова бяха, ако не бъркам) Не е едно и също, просто.
Re: ДЕВАЛВАЦИЯ
14-11-2007 - 17:43:40
Правилно ри разбирам, че парите в обръщение са обезпечени с валута на 100%, а депозитите в банките са обезпечени до определен размер.
Стефане ако е така не виждам голяма грешка в бабата, която си държи част от парите в евро в бурканsmiling smiley Че бабите продадоха ниви за стотици хиляди евро , а такива суми не са гарантирани ако са на депозит.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход