Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Чудо ли е новият жилищен кредит "Чудо"

Публикувано от mdonkova 
CR
Re: Чудо ли е новият жилищен кредит "Чудо"
10-03-2008 - 19:57:43
до края на април лихвата по отпуснатите целеви жилищни кредити "чудо" в евро е промоционална 6,15% за целия период вместо 6,40% за целия период (във връзка с 15 год. на банката в бг). всички други условия - без промяна (1,25% при усвояване, 0,095% месечно, 0% предсрочно със собствени средства).
Re: Чудо ли е новият жилищен кредит "Чудо"
16-03-2008 - 20:13:38
СР-би ли ме светнал колко банката ви дава за дългосрочен депозит?
щото този кредит верно трябва да е чудо,ако не е с 3% по висок от депозитите....
или ако най високата ви лихва в евро по депозит е 6%-минимума на ипотечен кредит е 9%. и кажи ако обичаш към кво е вързана тази 6% лихва?ваш имагинерен индекс на банката ли е?
и ако лилхвата за целия период на заема е 6,15%,би трябвало и първата вноска да е както и последната-една и съща.давате ли гаранционен документ,че първата вноска ще е еднаква с последната след 15 години?
защо са тези ненужни хитринки?няма да спечелите бе хора-сами се надхитряте-кат им станат непосилни вноските на бгтовците ще се налапате с апартаменти.
кво ще ги правите?
CR
Re: Чудо ли е новият жилищен кредит "Чудо"
16-03-2008 - 20:57:15
фиксираната лихва в евро 6,4% се формира от приет за база тримесечен юрибор в размер на 3,9% + надбавка 2,5%. в момента пазарният юрибор е 4,37%, но базата при определня на фиксираната лихва не е пипана откакто съществува продукта /2 години сигурно/. пипаха годишната такса при увеличението на МРЗ с 50% през септември 2007, смениха я с двойно по-висока месечна такава, като оставиха лихвата непроменена за новите кредити. по старите кредити остана годишната такса за сметка на 0,5 увеличение на лихвата. банките печелят не само от лихви, а и от такси и комисионни и това би трябвало да отговаря на въпроса ти за големината на лихвения марж кредити-депозити.

при драстични промени на пазара всяка една банка ще промени базата естествено, няма такова нещо на пазара като фиксирана лихва за 30 или 35 години, която банката да не може да промени, независимо какво ви се обещава, който го верва тва начи е балък, който очаква документ, че вноската ще му остане фиксирано число за 35 години още по-голям. не очаквайте при обезценка на еврото, да си изплатите кредита с инфлационни евроцентове или инфлационни левчета?! чак такива идиоти не управляват нито бг, нито чуждите банки.

колкото до това дали обяваването на фиксирана лихва е хитринка, не не е. всички банки имат такива продукти и лихвата наистина е фиксирана при нормални пазарни условия. за разлика от кредитите, които се дават на база 3 месечн юрибор или софибор + надбавка. а има и такива продукти. при тях лихвата ви се актуализира всеки следващ период, примерно тримесечие, ако става въпрос за 3месечн софибор/юрибор/. и може да спечелите, ако ползвате такъв кредит с плаваща лихва, от флуктуациите на лихвените нива, но може и да загубите. в момента примерно тенденцията е юрибора да върви леко надолу, а софибора да драпа смело нагоре. тези с кредити в евро плащат по-малко, тези в лева им скачат вноските. фиксираните лихви ви защитават точно от тези флуктуации и ви дават повече сигурност. това е разликата.
Re: Чудо ли е новият жилищен кредит "Чудо"
16-03-2008 - 21:27:07
СР-първо в сащ 80% от заемите са с истинска фиксирана лихва-или вноската ти тази година ще е същата,както и след 30 години.
в сащ има два вида банки -едните са инвестиционни или комерсиални.те нямат право да раздават ипотеки и се занимават с други неща и заемите им не са ипотечни а бизнес и са заключени към прайм рейта на сащ,зависещ от бонд маркета и основната лихва на дискаунт(овърнайт рейт) на федералния резерв.

банките,които раздават ипотеки има право да използват така наречения дискаун уиндоу на федералния резерв-евтино кредитиране за субсидиране на евтини заключени ипотеки за целия период.ето от къде ти идва застраховането на банките от трусове в разликата на лихвите.
та така че-80% от ипотеките са с непроменлива вноска за целия период на сключения заем.
също в сащ им е забранено на банките да хитруват като вас със всякакви процентчета и безмислици като обслужване на заема и т.н.
или СР-ако се сложат и тези врътки и се приравнят като лихвен процент-колко става реално лихвата?или искаш да ми кажеш,че няма значение?се едно тези пари ипотекара не ги плаща?
и кога ще си махнете накажателните лихви по предварителното погасяване на заемите.тва е аборигенски закон,убиващ конкуренцията м/у банките.тва трябва да е забранено,особено при ипотечните заеми.
щото така си играете на ловене на рибки и веднъж в торбата-няма бягане.

така че не знам до кво ниво е стигнала бг банковата система и има ли нещо от рода на дискаунт уиндоу от стана на БНБ,но не си прав,че никъде по света няма заключена лихва за целия период.в сащ са на 80% от всички ипотеки.

ако не те притеснява-би ли казал ква е реалната лихва по този заем чудо с всичките врътки,превърнати и добавени като лихвен %?

и не забравяй и гениалния 1,5 като еднократна вноска,разпределен като главница и лихви по него за 15 годишния период и превърнат в годишна лихва по заема.

а,да-знаеш ли защо юрибора е леко надолу,а софибора дърпа яко нагоре?и знаеш ли докъде ще ви доведе тва?намирисва ли ти на затегнато външно кредитиране?
нещо не само аз напоследък няма вяра на бг банките.
кажи знаеш ли защо юрибора е надолу,а бг варианта е смело нагоре?





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-03-16 21:27 от acen1975.
CR
Re: Чудо ли е новият жилищен кредит "Чудо"
16-03-2008 - 22:12:50
нямам претенции да познавам ипотечния пазар на сащ. но сам си противоречиш уж не се променяли, но били заключени към някакакъв прайм рейт. :-) виж, пич, сиренето и в БГ и в САЩ и в Ботсвана е с пари. никоя кредитна институция не се вътри сама. проумей го. всяка ще си гарантира интереса на първо място и чак тогава ще се съобразява с този на клиента. и това е напълно нормално.

Quote

или СР-ако се сложат и тези врътки и се приравнят като лихвен процент-колко става реално лихвата?или искаш да ми кажеш,че няма значение?се едно тези пари ипотекара не ги плаща?
и кога ще си махнете накажателните лихви по предварителното погасяване на заемите.тва е аборигенски закон,убиващ конкуренцията м/у банките.тва трябва да е забранено,особено при ипотечните заеми.
щото така си играете на ловене на рибки и веднъж в торбата-няма бягане.

"вас", "махнете", аз нищо не определям и от мен нищо не зависи, че да го махам spinning smiley sticking its tongue out а не знам защо така реши, може и да не работя в банка, да съм споменавал някъде такова нещо? smoking smiley очевидно си пропуснал, че голяма част от банките предлагат продукти без такса за предсрочно погасяване (със собствени средства). тази, за която е темата въведе тази 0% такса една от първите, ако не и първа, въпреки че паралелно продължава да предлага и продукт с такса за пресрочно погасяване със собствени средства, но с промоционална лихва за първите 6 месеца. изборът си е на клиента, той решава. виж, когато става въпрос за рефинансиране, лоялността си има цена, пазарна икономика, какво да правиш. ако не ти харесва един продукт не го ползваш и толкова.
"реалната лихва" се нарича ГПР - годишен процент на разходите, има достатъчно калкутори в интернет и сайтове, които сравняват ГПР на различни кредитни продукти. искаш да знаеш колко е ГПР на "чудото"?! 7,94% за продукта в евро. с прИмоцията до април е 7,66% пак евро., някъде там, без да съм 100% прецизен.

еврото е силно спрямо долара, което влияе негативно на износа на еврозоната, допълнително високите лихви от края на 2007 в евро подкопават кредитирането и съответно растежа на БВП, нормално е юрибора да спада леко надолу.
софибор - инфлацията беше доста висока, лихвите се качват, за да я компенсират. толкоз от мен с моите скромни макроикономически познания. може да има и други по-важни неща. но не знам откъде те изби на ограничено външно кредитиране ... брутния външен (не държавен, забележи) дълг на БГ расте с прилични темпове, което е нормално. а намаляващите лихви в еврозонота само ще стимулират този растеж на външното кредитиране за БГ бизнеса, щото кредитите ги вземаме в евро. а валутния курс все още е фиксиран и по всичко личи че зорлем до 2010-11 ще остане такъв.



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2008-03-16 22:39 от CR.
Re: Чудо ли е новият жилищен кредит "Чудо"
16-03-2008 - 22:38:18
СР-не знам дали работиш в банка,но мисля,че си доста добре запознат с нещата-особено от последния ти постинг.
в доста отношения съм съгласен с теб.
казваш,че бъншното кредитиране на банките нараства.незнам дали е така,откакто рейтинга на бг е негативен.още не са побликувани данните от февруари.
не забравяй,че миналата година ,когато имаше външно кредитиране,софибора не подскачаше здраво....
мисля,че ще намериш съотведствие в скачането на софибор със бъдещите публикации в БНБ на намален ръст във външното кредитиране на банките.

що се отнася до моето противоречене-не си ми прочел постинга внимателно.
казах,че банките в саш са 2 вида-тези,които дават заеми с праймрейт-те не са ипотечни банки.
по долу ти писах,че ипотечните заеми се дават с истинска фиксирана лихва ,а не към индекс.
прайм рейта се използва за друг вид заеми,а не за ипотеки.
само 15% са вързани към прайм рейт и те в сащ се наричат СЪБПРАЙМ.
и тези точно ипотеки са проблема.

междудругото-поздравления,че таксата за предварително погасяване почва да изчезва.не го знаех.

а,да-ГПР включва ли и процента за скл.на заема ,който процент е около 1,5?
май не го включва....
CR
Re: Чудо ли е новият жилищен кредит "Чудо"
16-03-2008 - 22:53:24
не само външното кредитиране на банките, съвкупният брутен външен дълг на България е с 30% нагоре на годишна база. гони към 90% от БВП вече. подобни данни излязоха скоро, ако не греша. и това увеличение е генерирано от бизнеса, а не от държавата, брутния държавен дълг се запазва на нивата от предходната година.

нормално, и по-външно и по-вътрешно кредитно проникване има още доста да догонваме европа. неслучайно се вкараха толкоз външни инвестиции в банковия сектор напоследък. има мегдан за растеж и печалба на българския банков пазар. стига този растеж да се гони разумно.

та банките, тези които не могат да се преборят с конкуренцията на пазара за депозитите, и те допринасят за увеличението на брутния външен дълг /външното кредитиране/, като кредитират с външен ресурс от компаниите майки, за да не изостават спрямо конкурентите. срещу съответните инжекции акционерен капитал.

гпр отразява колко ти струва кредита на година, включва лихвата и всички такси и комисинни. разгледай Моите пари.бг. има достатъчно гпр-та на продукти, колко са актуални е друг въпрос.
Re: Чудо ли е новият жилищен кредит "Чудо"
16-03-2008 - 23:18:02
я,най накрая открих човек в бг който е наясно и е реален.
тва,което го казваш по горе го знам и е вярно.само дето външния дълг не е 90% ,а надскочи 100% спрямо БВП.

знам и за бъншния дълг на частния сектор.
всъщност тва е публичен сектор,не знам защо в бг не правят разлика между частен и публичен.всичко банки са акцоинерни дружества и като такива -трейдвани на борсата са публични,а не частни.ама няма значение.

та частния сектор-да обърнеме внимание най вече на банките.точно там аз смятам,че кредитирането(външно) ще намалее.
тва,че още се финансират от банките майки,не значи,че банките майки знаят кво ги чака.тепърва ще почнат да се усещат.
в саш банките отчитаха рекордни печалби 2005 ,когато маркета на НИ удари топ ниво и от лакумия почнаха да раздават на куцо и съкато.знаеш ли кво става с тези банки в момента,2 години по късно след рекордните им печалби?
и ако си мислят бг банките,че чрез прехвърляне или продаване на лошите кредити и хитрене с задължителния резерв от 12% ще се спасят,нема да стане.просто временно си развързват ръцете за ликвидност.
всеки лош заем,докато не бъде изчистен(продаден лошия имот),играе 10/1 за отпускане на кредит.
защото резерва е 12%.или на всеки лош лев,банката затваря над 10 лева като неликвидни .
сигурен съм,че банките правят врътки,за да излезнат от ситуацията.
та дори и американските се изхитриха с превръщането на ипотеки в секюритиес,за да си развържат портфейла.пак зацепих на незнам си къде си....


искам да те питам и ценя твойто мнение-има ли възможност борда да падне?


Re: Чудо ли е новият жилищен кредит "Чудо"
19-03-2008 - 19:12:07
Julius Написал:
-------------------------------------------------------
> искам да те питам и ценя твойто мнение-има ли
> възможност борда да падне?
>
> Въпроса не е към мен... а и сигурно едва ли цениш
> моето мнение... но възможността да падне борда
> е:
>
> Абсолютно НИКАКВА към настоящия момент!
>
> Не знам дори откъде ви хрумват подобни въпроси!
>
> Виж ако стане някой преврат...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
не бе Джулиъс-и аз мисля като теб-няма да падне борда.
но тва,което ме притеснява,че само аз мисля така.явно и ти.
но не съм в бг,а доста хора са.за тва питах и СР,защото пича е в час и явно си има понятие кво става в бг.обаче нещо неще да ми отговори.
падането ще е пагубно за всички и за пореден път казвам,че не трябва тва да се допуска.обаче на сегашните политици не знам кви хитринки са им в тимбериците-та накрая от хитрост сами ще се надхитрят...

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход