Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

"Лихвите в евро тръгват нагоре, кредитите поскъпват"

Публикувано от ultrix 
"Лихвите в евро тръгват нагоре, кредитите поскъпват"
29-11-2005 - 11:29:31
Демек, взимайте братя, докато има, че после ще стане много скъпо.... Не е луд който изяжда зелника, а който планина повдига, това е ясно...
Съгласен съм, че днес лихвата ще се качи, но това е в пазара от близо месец. Следващия хайк също, въпросът е докога малоумниците на нашия пазар ще искат да печелят като в БГ и да живеят (ерго коментират) Европа.
Спред като нашия между депо и кредити има май само в Съветския съюз и Албания.
За какво още поскъпване става дума... Е, ако искат банчугите да оттласнат още клиентите, няма да се учудя да поприбавят някой и друг процент към надбавката при формирането на базовия в кавички процент (разбирай тяхното виждане за цена на ресурса, който взимат отвън и дори три пъти да го провизират, пак не струва 8 процента, не слагам разбойническите им такси и комисионни за всяка въздишка в салона на банката)
Няма да се оправим скоро, докато целокупното граждаство е съставено от готови за щавене кокошки, а причината е, че масово се гони и получава норма на печалбата в десетки и стотици пъти по-висока от европейската, лихвите също ще са антиевропейски...)
Затова - какво общо с Европа, бих попитал. В БГ липсва според мен пазарна логика, няма основното за един пазар качество - ликвидност, оттам и прозрачност.
Така че, лихвите ще идат където банките решат, а те ще решат това, което им е изгодно, на тяп на бюджета, на правителството и на международното положение.
Вървик към Европа, но друг път, както казваше момченцето във филма....
Re: "Лихвите в евро тръгват нагоре, кредитите поскъпват"
30-11-2005 - 15:07:39
Е не мисля, че си прав, че няма парна логика. Има си. Лихвите са такива, защото има кой да взима кредити. Аз и затове се чудя защо ще се налага да вдигат лихвите по кредити. Та нали те се определят от конкуренцията между банките? В смисъл може и да пробвата да вдигната лихвата ама ще е само времено. Освен ако пазарът не го поемеsmiling smiley
Re: "Лихвите в евро тръгват нагоре, кредитите поскъпват"
30-11-2005 - 15:35:13
лихвата за нови кредити не вярвам да се вдигне, просто ще спре да пада за известно време или ще намалява но с по-малки темпове

за тези които вече са изтеглили кредити, реално лихвата се вдига, защото тя е винаги EURIBOR + надбавка, а EURIBOR-a се вдига. Преди да предоговорят кредита си (т.е. да намалят надбавката) хората ще плащат по-високи лихви
Re: "Лихвите в евро тръгват нагоре, кредитите поскъпват"
01-12-2005 - 19:00:39
"Лихвата в еврозоната се повиши до 2.25%" [www.dnevnik.bg]

"Според анкета, разпространена от Ройтерс, анализаторите очакват, че централната банка на Европа постепенно ще повиши лихвените си проценти до 2.75 на сто през следващата година - стратегия, която ще даде на европейската икономика повече време, за да се стабилизира."
Като кажат - анализаторите.... По цял ден е пред очите ми Ройтерс, ако цитираме всичко което изтича ежечасно, трябва да се гръмнем...
Според мен 2.50 е мах. за идната година, тоест още 25 точки и то през 2-та половина на 2006.
Но въпросът е не до колко ще вдигне ЕЦБ, а какъв ще е диференциалът между еврото и долара, което е функция на много неща, вкл. и на валутния курс, което пък, на свой ред, отново казвам, НЕ Е ПРЯКА ПРЕДПОСТАВКА ЗА ЛИХВИТЕ У НАС.
Както писах по-горе.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход