Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Оценка на кота било

Публикувано от Angel 
Някой има ли идея каква оценка (приблизителен процент) дават оценителите на жилище в строеж със заверена кота било.

До сега чувам различни цифри от 30% до 80% от стойността на апартамента при акт 16, което ми се вижда твърде голям диапазон.

Ако на някой му се е налагало да прави такава оценка нека сподели.

Благодаря предварително.
Re: Оценка на кота било
03-11-2005 - 17:14:41
на мен ми дадоха 100%. То по-скоро оценителя трябва да ти даде висока оценка, а банката да ти я занижи (ако и е такава политиката за жилища в строеж)

но това за 30% са пълни глупости. Тя даже и данъчната оценка на кота било е 75% от крайната, а от догодина ще е 85%. Така че, не виждам оценителя как точно ще се аргументира защо ти оценява жилището на 30% от крайната цена, само защото е в строеж
Анонимен потребител
Re: Оценка на кота било
04-11-2005 - 08:50:36
ЗАКОН ЗА МЕСТНИТЕ ДАНЪЦИ И ТАКСИ

Преходни и Заключителни разпоредби
.............................
III. Данъчна оценка на незавършено строителство
Чл. 12. (1) Незавършеното строителство се оценява по завършени строително-монтажни работи в процент от данъчната оценка на сградата по проект, както следва:
1. до нулев цикъл - 15 на сто;
2. до груб строеж - 50 на сто;
3. до завършени вътрешни мазилки и поставена дограма - 75 на сто.

Това е за данъчните оценки - реалните и те там някъде.

Сега имай предвид че ако става дума за банков заем, банките имат различна политика. Примерно Райфайзен ако купуваш от строителни фирми от техния списък оценката е като за завършено, ако не купуваш от тези фирми - оценката е на моментното състояние.
[forum.imoti.net]
Анонимен потребител
Re: Оценка на кота било
04-11-2005 - 09:01:30
Пак се изказа неподготвен

75% е с мазилки(значи и инсталации) + дограма, а не за тухли с покрив
Банката ми отпуска 80% от моментната оценка. А в предварителния договор със строителя трябва да има упоменати цифри за кота било и преди акт 16. Затова ми беше и въпроса. Каква цифра да фигурира в договора при кота било.

Днес ми предстои разговор с банката за да ме ориентират какъв процент да запишем в предварителния договор и евентуално в какви граници може да варира.
Re: Оценка на кота било
04-11-2005 - 14:34:41
Quote

Пак се изказа неподготвен. 75% е с мазилки(значи и инсталации) + дограма, а не за тухли с покрив

я чети внимателно какво пише "до груб строеж - 50 на сто; " и сега ми кажи след като вече има заверен груб строеж / кота било, по коя точка минаваме - 1, 2, 3?

ако искаш да ти пратя по факса данъчната оценка дето строителите ми я изкараха на "кота било" и където пише "апартамент... бла-бла....незавършен вид - 75%"

не знам кой точно се изказва неподготвен...
Re: Оценка на кота било
04-11-2005 - 14:46:42
Quote

А в предварителния договор със строителя трябва да има упоменати цифри за кота било и преди акт 16

това пък защо? Строителя какво го интересува експертната оценка или банката?

оценителя ти прави оценка като за построено жилище и след това я намалява малко защото жилището е още в строеж (примерно на 75-80%, мо може и да не я намали - на мен не ми я намалиха)

след това банката ти дава 80% от оценката. Ако не ти стигат с малко, оценителя може да ти вдигне малко оценката - по принцип не е проблем
Незнаещ Написал:
-------------------------------------------------------
> това пък защо? Строителя какво го интересува
> експертната оценка или банката?

Строителя не го интересува, мен ме интересува на каква цифра мога да разчитам от банката на кота било, за да уточним със строителя съответните вноски. Просто в случая той се съобразява с мен, но държи вноските да са конкретизирани в договора.

Анонимен потребител
Re: Оценка на кота било
04-11-2005 - 15:01:10
Ами по точката за 50% минаваш.

Ако твоя стоител докато е вдигал 3-та плоча е измазвал първия етаж и в момента който е сложил покрива е имал и замазки + дограми на сградата тогава ще минеш на 75%.

На гола тухла и керемида реално са вложени около 40-45% от средствата за стоеж.
"Груб строеж" е точно това - тухли и керемиди(няма инсталации, замазки дограми и т.н.). Кой луд ще ти направи оценка на 40-45% като за 75%. Че и банката да ти даде 80%. Ами ти са 40-45% ще вземеш 60% заем. Коя банка ще ти даде такъв заем при това обезпечение. Пак казвам има банки който имат договори със строители и правят такива неща, но това засега не е масова практика. Примера с Райфайзен го дадох, другия пример е ДСК с комплекса Цариградски.

P.S. то по твойта логика ако има основи трябва да ти оценяват на 50% така ли, защото пише "1. до нулев цикъл - 15 на сто; 2. до груб строеж - 50 на сто; "

Анонимен потребител
Re: Оценка на кота било
04-11-2005 - 15:21:27
Миналия месец ходих в Райфайзен да ги питам дали може да стане следното нещо:
Те ми оценяват като за завършено,но отпускат заема на части. Т.е. аз имам одобрен заем за цялата сума но тя се превежда на строителя след като той представи необходимите документи за завършен етап. За неусвоените пари плащам такса за ангажимент.

Идеята ми беше нещо като твоята - строителя знае, че заема е отпуснат и при завършване на етап си получава парите от банката.

Е Райфайзен не се съгласиха. Казаха или купуваш от фирми с който имаме договор или ти оценяваме на моментно състояние.

Преди 2 години в Булбанк ми предлагаха следното. Правят оценка на момента и отпускат като за момента, при представяне на документ за следващ завършен етап, правят нова оценка и отпускат още и т.н.

Най-добре иди в банката и искат да ти дадат координати на оценител. Дай там 150 или 200 лева за оценка, да знаеш за какво става дума. Ако оценката те удовлетворява - вземай заема, ако не - поне си разбрал че няма да стане работата и си се спрял овреме.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход