Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Жилищен кредит за млади семейства
02-07-2010 - 17:04:14
Здравейте!

Извинявам се предварително, ако такава тема вече съществува, но поне не намерих (може да съм пропуснала).

Става въпрос за т. нар. жилищни кредити за млади семейства (все още не сме теглили кредит, а обмисляме варианта) - отговаряме на условията, тъй като нямаме 35 години (и двамата при това) и имаме слкючен граждански брак. Доколкото съм наясно, такива семейства се освобождават от лихвата??? И от банките ли? Как става това?
Освен това има един малък проблем. Съпругът ми има на свое име половин апартамент - наследствен (починали родители). Другата половина се води на името на сестра му, а има едно такова допълнение: "Допълнителни изисквания за ползване на облекчението е данъчно задълженото лице и/или съпругът/ата да не са навършили 35-годишна възраст към датата на сключения договор за ипотечен кредит, както и ипотекираното жилище да е единствено жилище за семейството през данъчната година.” На практика това жилище не е на семейството ни. Като допълнителна информация: ние не живеем в него и то му е приписано преди да сключим гражданския брак. В такъв случай това пречка ли е и противоречи ли на изискванията, за да получим данъчните облекчения? И коя е данъчната година, за която жилището трябва да е единствено - 2009-та или 2010-та???
Освен това аз имам на мое име около 0, 5 дка градина (само празна, незастроена обработваема земя) в едно от селата ми. Тя не би трябвало да е проблем за получаването на данъчно облекчение, нали така?

Някои говорят за връщане на пари, но това е за семействата, при които законът все още не е бил влязъл в сила, когато са теглили кредита, а ако ние изтеглим - то директно месечните ни вноски ще са без начислени лихви, нали така? Ако не - как точно стои въпросът?

Благодаря предварително, че ме изчетохте и за отговорите, които ще получа!

Поздрави и лека, спокойна вечер!!!
Анонимен потребител
Re: Жилищен кредит за млади семейства
05-07-2010 - 22:26:44
Нищо не си рабрала.
1) платените лихви не ти се облагат с ДОД (10 %)
Примерче: получаваш 1000 лева, плащаш 500 лева вноска в банка, от които да кажем 350 лева е лихвата.
Е, облекчението е, че вместо да платиш 100 лева ДОД (10% на 1000 лева), ти ще платиш 65 лева ДОД (10% на 1000 - 350), защото 350 за лихва няма да ти ги обложат. И да е още по-ясно ти ще си платиш 100 лева ДОД, пък живот и здраве 2011 като подадеш декларация за доходите ще ти върнат 35 лева.
2) Може спокойно да си мислиш, че лихвата ти е 10% по-ниска. Ако вземеш заем при лихва от 8% с това облекчение лихвата ще ти дойде 7.2%.
3) Държавата пари взема ама трудно връща - този апартамент на съпруга ти ще е проблем. Общо взето се ползват всякакви начини да не се върнат пари.
4) щом сега ще теглиш заем, значи ще искаш данъчно облекчение за 2010 значи жилището трябва да е единствено за 2010 година.

П.С.
[portal.nap.bg]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-07-05 22:28 от Тинки Уинки.
Re: Жилищен кредит за млади семейства
23-08-2010 - 22:57:22
ако един от 2мата има друго жилище не може да се използва преференцията
Анонимен потребител
Re: Жилищен кредит за млади семейства
24-08-2010 - 08:18:09
И т.к. почти всеки има някоя идеална част от някоя къща на село останала наследство - познай какво става smiling smiley
Re: Жилищен кредит за млади семейства
24-08-2010 - 09:18:15
Не си прав тинки .хора до 35 години обикновено още не са наследили.
Re: Жилищен кредит за млади семейства
24-08-2010 - 10:16:49
Оооо, като си спомня какво разкарване и губене на време е в НАП... Както и да е, действително ми върнаха 10% от лихвите, обаче да се разправяш с кухи лелки на държавна работа си иска нерви. Както и да е, върнаха ни наистина каквото трябваше, макар че част от върнатата сума отиде за такси в банката, в Агенцията по вписванията (и за двамата съпрузи) и т.н. При всички положения бяхме на плюс, да не говорим и за завързаните социални контакти :}
Само не се знае докога ще важи това облекчение - не съм се интересувал, но от догодина може и да го няма. Не се лъжи да го смяташ като даденост и да си правиш сметките, че ще плащаш с 10% по-малко лихви и занапред.
Re: Жилищен кредит за млади семейства
27-01-2011 - 23:25:11
Като цяло това за жилищните кредити за млади семейства е доста подвеждащо и е съвсем малко облекчението...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход