Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

"Обемът на просрочените жилищни кредити нараства"

Публикувано от ultrix 
"Обемът на просрочените жилищни кредити нараства"
30-09-2005 - 12:45:50
статията в Дневник

"Обемът на просрочените жилищни кредити нараства от 4.4 млн. лв. през първото тримесечие на 2005 г. до 5.5 млн. лв. в края на юли 2005 г. Като дял от общия портфейл жилищни кредити тяхното равнище се стабилизира около 0.4%, но нараствайки леко през юни и юли. Очакваме това съотношение да нарасне постепенно заедно с разширяването на достъпа до кредит за нискодоходните домакинства, които носят по-висок риск от неплатежоспособност."
Re: "Обемът на просрочените жилищни кредити нараства"
30-09-2005 - 12:58:27
Ultrix, ти понеже си добро другарче и винаги имаш подръка линкове към хубави данни, можеш ли да изровиш от някъде какъв е средния процент на просрочени жилищни кредити, да речем, за САЩ, или за Белгия, или за Гърция? Има ли такива статистики някъде? Благодаря предварително!

Иначе, ако нямаме база за сравнение, не мога да коментирам - това 0,4 % малко ли е или много. Да, тенденция на увеличение в пари има, но тя е обяснима и очаквана - особено на фона на растящи обеми. А процентът, казват, се стабилизирал.

Въпросът е докъде такова увеличение може да се смята за "нормално" или "небудещо тревога", или "допустимо". Или поне какво е то в други страни и как се движи там.
Re: "Обемът на просрочените жилищни кредити нараства"
30-09-2005 - 13:09:54
тези 0.4% най-вероятно са взети от сайта на БНБ, а на сайта на ЕЦБ има линкове към националните банки на всички членки и там същата информация почти сигурно е достъпна (на английски)

Може да има и агрегирани данни за ЕС някъде на сайта а ЕЦБ
Анонимен потребител
Re: "Обемът на просрочените жилищни кредити нараства"
30-09-2005 - 13:29:04
е това не го разбирам. Как така се стабилизира като има нарастване с 25%. Или може би за 2-рото тримесечие на 2005 година са раздадени кредити възлизащи на 1/4 от раздадените за всички години преди това.

И какво ще рече това:
"... се стабилизира около 0.4%, но нараствайки леко през юни и юли. Очакваме това съотношение да нарасне постепенно ... "

Пък това:
"След бързия спад на лихвените проценти през последното тримесечие на 2004 г. към момента наблюдаваме стабилизация на лихвените нива. След рекордно ниските стойности (под 8.5%), достигнати в средата на април, лихвите започват леко да се покачват, преминавайки отново 9-
процентната граница през юли, и достигат 9.18% в края на месеца"
не ми се коментира.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2005-09-30 13:30 от Тинки Уинки.
Re: "Обемът на просрочените жилищни кредити нараства"
30-09-2005 - 13:50:54
Тинки, ако имаш раздадени 1 млрд лева кредити, на техен фон дали ще е 4,4 или 5,5 милиона - все тая - под 1 %. Така това голямо увеличение от 25 % всъщност дава нищожна разлика в дела - темпът като процент е огромен поради ниската база.

А това за лихвите 'що не ти се коментира - смяташ че не е вярно ли?

Анонимен потребител
Re: "Обемът на просрочените жилищни кредити нараства"
30-09-2005 - 13:58:39
Аз под стабилизират разбирам да играят с +/- 5%. Вярно, че базата е голяма ама примерно за тебе от 0.35 на 0.40 стабилизиране ли е? За мен стабилизиране примерно 0.35, 0.355, 0.36, 0.354 и т.н. Т.е. стабилизиране е когато число много, много не мърда в % отношение, а не когато е малко.

Ами не съм забелязал някоя банка да е вдигнала лихвите - по-скоро свалят. За последната седмица в този форум две промоции сме коментирали :}
Re: "Обемът на просрочените жилищни кредити нараства"
30-09-2005 - 14:21:19
Quote

Ами не съм забелязал някоя банка да е вдигнала лихвите - по-скоро свалят. За последната седмица в този форум две промоции сме коментирали

те вероятно смятат някакъв усреднен процент за всички получени кредити

Като вземеш впредвид, че миналата година много хора са започнали на промоционална лихва (5.5-6.5%), а вече са на "нормалната" от 8.5-9, не е учудващо, че средния процент в един момент е паднал рязко (в момента в който се въвеждат промо лихвите), и след това се вдига плавно (щото промо периода почва да изтича за най-първите)
Re: "Обемът на просрочените жилищни кредити нараства"
30-09-2005 - 14:39:34
Ама ти нали пръв ги разсекрети що за промоции са !!!!! :}

Не ме гледай какво правя, а ме слушай какво говоря ! В нашия случай - чети ми сайта!
Re: "Обемът на просрочените жилищни кредити нараства"
30-09-2005 - 14:45:07
Е, не така де - за да кажем, че дяловете НЕ са стабилни - трябва да ги имаме.
А те дават първо абсолютните суми (в мил. лева), а после едно единствено число за дела - 0,4 % и казват, че било стабилно - ами може и да е - зависи от знаменателите

4,4/1000*100 и 5,5/1300*100 , например - аз да не седна сега да ровя колко точно са раздадените кредити ?!
Анонимен потребител
Re: "Обемът на просрочените жилищни кредити нараства"
30-09-2005 - 14:52:45
ами аз затова казах че за да се запази % трябва за 3 месеца да са раздали 25% от кредитите раздадени за предните N години. Може и така да е знам ли?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход