Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Кредит или наем, какво да изберем?

Публикувано от iaross 
Re: Кредит или наем, какво да изберем?
21-01-2008 - 14:53:50
avatar
Petyr Написал:
-------------------------------------------------------
> При едно добро образование, в развития свят човек
> изкарва поне двойно повече отколкото при липса на
> добро образование.
> Ако ти купиш апартамент за себе си, а детето ти
> няма добро образование е много по-вероятно да
> живее при теб в купеното жилище. Докато, ако му
> осигуриш добро образование а след като се отдели
> започнеш да спестяваш, то като се пенсионираш, ще
> може да си купиш селска къщичка не много далеч от
> детето ти, като ще се радваш на пенсионерския
> живот.
> Ако купиш апартамент,за да живееш в него,вместо да плащаш наем. Това е основното. С нашия стандарт,каквото и да направиш,няма как да осигуриш следване на детето си в Харвард,нали? То това важи и за 90% от хората в "развития свят". Къде по-добре е да изплатиш жилището,пък после да му помогнеш ако можеш със студентския кредит........всичко това-ако следва навън.

> Доста за мислене има в тази насока, зависи от
> потенциала на детето разбира се. Ако има потенциал
> инвестиране в развититето му според мен е
> най-добрата не егоистична инвестиция. Но разбира
> се може да се инвестира и на много други места,
> където инвестиията да носи доход. Все пак
> покупката на жилище е вид инвестиция, която има
> много алтернативи.

Съгласна съм,но не ми се ще да хвърлям на вятъра парите,като плащам наем.По една главна причина-това плащане не свършва докато си жив. А кредитът все някога се изплаща и се чувстваш горд,независим собственик......и наследодател!
winking smiley winking smiley
Re: Кредит или наем, какво да изберем?
21-01-2008 - 14:59:05
iaross Написал:
-------------------------------------------------------
> Към Petyr
> Без да подценявам инвестицията в образование
> смятам, че детето или децата ми ще имат свой личен
> живот отделен от моя. Печалба от тях не чакам.

Не си ме разбрал, печалбата ще е за тях. И ще е по-голяма от това да наследят един апартамент от теб. Разира се ако мислиш егоистично, то може да спестяваш за жилище, без да дадеш образование на детето/децата си. Като стане/ат на 18 години го/ги пускаш на улицата да се оправя/т и накрая като се пенсионираш продаваш жилището си, плащаш на скъп старчески дом и с останалото си правиш екскурзии.

Но ако сравняваш старта на децата ти, то дете с добро образование ще има повече възможности от дете, което ще наследи апартамент от родителите си.
Re: Кредит или наем, какво да изберем?
21-01-2008 - 15:00:17
Iaross,какво е тва ГПР-7,24?
знаеш ли кво е ?тва е промоционална лихва.
не знам как са ви вкарали в мечти всички. и Петър преди разправяше,че имало 7%ипотеки.
хора избийте си ги тези процентчета от главата за винаги.не им вярвайте кво ви говорят.
тия от кредит център разправят,че кердитирането се е увеличило със 60 % за октомври и ноември.а на ипотечния им калкулатор са поставили 8% максимална лихва???????
манипулират ви и се ловите на кукичката...

ето ви статистика за ипотечните % на БНБ:

[infokredit.netinfo.bg]


и забележете-статистиката е до септември-над 11%.тогава е началото на кредит кризата.а каква ли е лихвата в момента?


п.п.
мерси уравновесен,че намери този сайт
Re: Кредит или наем, какво да изберем?
21-01-2008 - 15:29:47
avatar
Лихви - статистика
Лихва по дългосрочни левови кредити в % - Източник БНБ

Лихвените проценти в таблицата са усреднени и отразяват само лихвите по нови кредити, договорени през съответния период.

Щом са усреднени аз си правя изводите, че това включва кредити с ипотека със всякакви лихви от 7% до 16% и усреднено в левове специално лихвата е 11.03 за септември. Тук не се споменава за какви точно ипотечни кредити става въпрос дали са с доказване на доход или са за без доказване на доход може би и за двата вида.
Трябва да се ровнем по-съсредноточено в статистиката на БНБ, но си спомням за последно като рових там нямаше информация, която да разграничава ипотечните кредити по видове. Лихвите в лева за без доказване на доходи на повечето банки са с най-високи лихви някъде около 11% за ГПР не се казва в тази статистика. Сигурно щом лихвата е средно около 11% значи ГПР-то е по-високо и средното ГПР (ама то много средни станаха) вероятно е около 12-13%.

Това не означава, че няма ипотечни кредити с лихва и ГПР под 11% нито означва, че няма под 10% нито под 9% нито под 8%. При това говорим за левовите кредити, а обикновено кредитите в евро са с по-изгодни условия за сега разбира се.

Банката може да промени условията по кредита едностранно като увеличи вноската по кредита и това вече се случи като увеличението беше с 0.5%. Може и отново да се случи гаранция няма (за това спорихме и с асен), но както няма гаранция и лихвата може да се увеличи - няма гаранция и за това че може да падне. Влизаме в теорията на вероятностите и само можем да си прорукуваме.

Моето лично мнение е че щом конкуренцията ще се засилва рано или късно у нас:[forum.imoti.net] значи едва ли лихвите ще растат на горе. Но може и да се наговорят всички банки да чанчат клиентите и да не свалят лихвите...вероятности много, а какво ще се случи ще видим.

Към момента тази статистика показва средни стойности. Ако ми остане време днес ще се ровна в бнб-то да видя има ли нещо по-конкретно, но се съмнявам.



Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-01-21 15:32 от Продавач.
Re: Кредит или наем, какво да изберем?
21-01-2008 - 15:31:09
Е добре, някой има ли достъп до документите на реален кредитен продукт и да се види колко точно е месечната вноска и сумата от всички разходи и лихви в края на периода за който е взет кредита? Колко е цената на парите които взимаш?
Това ГПР го взех от сайта Money.ibox.bg . Като разгледаш конкретен продукт излизат и месечните вноски и таксите. Освен ако нещо не съм разбрал защото не съм ходил до банка.
Има ли допълнителна или скрита сума дължима по който и да е кредитен продукт не упомената в сайта?
11% ми се вижда отвратително много.
Re: Кредит или наем, какво да изберем?
21-01-2008 - 15:37:00
Ами аз му дадох на Асен пример с моя кредит и дори извлечение приложих. Не ми вярва и това си е. Нека смята тогава и на неговите 12% по кредит. Пак излиза по-евтино на кредит, ако се живее за повече от 10 години в имота. Все пак инфлацията въобще не е за подценяване.
Re: Кредит или наем, какво да изберем?
21-01-2008 - 15:37:27
avatar
iaross Написал:
-------------------------------------------------------
> Е добре, някой има ли достъп до документите на
> реален кредитен продукт и да се види колко точно е
> месечната вноска и сумата от всички разходи и
> лихви в края на периода за който е взет кредита?
> Колко е цената на парите които взимаш?
> Това ГПР го взех от сайта Money.ibox.bg . Като
> разгледаш конкретен продукт излизат и месечните
> вноски и таксите. Освен ако нещо не съм разбрал
> защото не съм ходил до банка.
> Има ли допълнителна или скрита сума дължима по
> който и да е кредитен продукт не упомената в
> сайта?
> 11% ми се вижда отвратително много.


Условията за всеки един кредит зависят до голяма степен от самия кредитополучател - неговите доходи, имота който се ипотекира в полза на банката, какъв % финансиране иска той от банката дали 70% или 50% или 100% както и срока на изплащане на кредита. Ето например тази статистика е за "дългосрочни левови кредити". Не може да се каже за всички банки и за всички клиенти е така и така при тези условия и лихви. Лихвата и всички такси по един кредит влизат в годишния процент на разходите. За да разбереш колко ти е оскъпяването по един кредит не гледаш лихвата, а гпр-то на кредита.

За чужденци и българи живеещи в чужбина кредитите са често са най-неизгодни. Банките преценяват, че риска е по-голям, а защо те си знаят след като хората работещи в чужбина имат по-висок доход от средния българин...sad smiley!? Незнам не съм банкер за да дам обяснение. Но за българи с доказани доходи за кредити в евро и срок на изплащане по-нисък от 20 години водещите банки дават добри условия за за сега.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-01-21 15:42 от Продавач.
Re: Кредит или наем, какво да изберем?
21-01-2008 - 15:41:10
да Продавач,тва са средните лихви за ипотеки.и то до септември.искаш да ми кажеш,че при над 11% среден %,вие всички взимате на 6-7%??????????
да взимате.но за 1-3години,а после?
не забравяй,че в средните лихви са вкл. и тези промоционалните-които дори намалят средното число на 11%.тъй като тва са абсолютно всички заеми по ипотеки.
а колко ли ще стане,като тези с промоциите станат реални?
защо тия от кредит център,дето сте им пуснали кълколаторчето към вашия сайт нямат по голяма лихва от 8%???????????????
ЗАЩО???????
ами ако има някой с заем от 8,25%??????

много намирисва на дезинформацийка.поне на мен.подлъгване с цел облага.какво им пречи да пуснат и 11%???????не искат да се знае??????да,да ние всички сме коне с капаци....
Re: Кредит или наем, какво да изберем?
21-01-2008 - 15:45:36
нищо не си дал Джулиано.лепна една размазана страница,на която никой нищо не може да види и каза,че само на Туинки можеш да се довериш.
а и да дадеш,знаеш ли колко ти вярвам?нали знаеш колко лесно се променят данни?
пак ли го почваме същия спор???
доказателство от БНБ не ви ли е достатъчно????????????малко ли ви е????????

Re: Кредит или наем, какво да изберем?
21-01-2008 - 15:46:52
avatar
acen1975 Написал:
-------------------------------------------------------
> да Продавач,тва са средните лихви за ипотеки.и то
> до септември.искаш да ми кажеш,че при над 11%
> среден %,вие всички взимате на 6-7%??????????


Казвал ли съм такова нещо? Написах от 7% до 16% не съм казвал, че всички ние взимаме на еди колко си.


> да взимате.но за 1-3години,а после?


И за това обясних по-горе.


> не забравяй,че в средните лихви са вкл. и тези
> промоционалните-които дори намалят средното число
> на 11%.тъй като тва са абсолютно всички заеми по
> ипотеки.

Прав си за това ще се ровнем в бнб-то да видим кои точно се включват иначе си гадаем.


> а колко ли ще стане,като тези с промоциите станат
> реални?
> защо тия от кредит център,дето сте им пуснали
> кълколаторчето към вашия сайт нямат по голяма
> лихва от 8%???????????????
> ЗАЩО???????

Това ги питай тези от кредит център не ме питай менsmiling smiley

> ами ако има някой с заем от 8,25%??????
>
> много намирисва на дезинформацийка.поне на
> мен.подлъгване с цел облага.какво им пречи да
> пуснат и 11%???????не искат да се знае??????да,да
> ние всички сме коне с капаци....
>


Незнам кой кого дезинформира, но виждам усреднени лихви - това нали не означава че най-ниската е 11%? Не ми се спори като предишния път - казах вече ще потърся в сайта на бнб асене ако ти остане време виждам, че имаш много свободно потърси и ти линк и дай насам да видим каква е работата.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход