Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Пак за цените или какво се случва в момента

Публикувано от Joan 
Пак за цените или какво се случва в момента
01-11-2005 - 15:15:10
[www.monitor.bg]

Предлагам, колеги, на вашето внимание една публикация в Монитор. Вярно ли е или не?
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
01-11-2005 - 15:51:07
Joan, siguren biah che shte reagirash na tazi statia!
Mnogo sam liubobiten ti kato izvesten 'bull' vav foruma, na kakvo mnenie si otnosno srednosrochnoto (2-3 godini) razvitie na pazara.
Ili veche ne si 'bull'?
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
01-11-2005 - 16:15:33
Kobe, просто ми стана скучно smiling smiley и реших да се опитам да раздвижя духовете

Засега успявам :}

Конкретно на въпроса - и преди съм го казвала - мисля, че ще има все по-голямо сегментиране (или както аз му казвам разслояване) по райони и видове строителство (особено панелите) и средната ще става все по- ненадежден показател по тази прична (много нееднородна съвкупност). А за цените - мисля, че ще има задържане около сегашните нива, освен единични случаи - тези на панели в крайните квартали (надолу) и на единични и все по-рядко предлагани жилища на супер места с много ограничени възможности за ново строителство (докт. паметник, Иван Вазов, Каравелов, и подобни - нагоре).
p_nachev
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
01-11-2005 - 16:26:19
Колежке,
Погледнах статията и ти признавам, че бях с нагласата, че ще има някаква дилема, по която ни приканваш да вземеме становище.
Не мога да се задълбочавам, но май дилема няма.
Така, на око, примерно 80 % от статията е насочена в посока на аргументиране на тезата, че вече има стабилизиране на цените.
Може и да е въпрос на формулировка (изказ), която не оспорвам.
Ако трябваше аз да именувам процеса, който са канстатирали, вероятно бих възприел нещо като :
Натискът за увеличаване на цените на НИ вече не среща подкрепа от пазара.

Същевременно въпреки приведения "доказателствен материал", че нещата се случват точно ей-сега, процесът не е нов. Обикновено винаги е така - анализите и изводите за нещо идват, когато то реално вече не е новост на пазара.

Друго, което ми направи впечатление :
"Третата причина за изводите, че е сложен край на безумния и необоснован икономически ръст на цените на имотите, ...... "

Не мога да приема, че след като ръстът е описан с такива силни и многозначещи приказки, направеният накрая извод може да бъде възприет като коректен.

Имам предвид : "Очевидно нивото от средно 800 евро на квадрат се оформя като приемливо за страната за най-търсените жилища."

Та, моето мнение е, че ако си бяха останали при опитите да аргументират стабилизация, без да поглеждат в миналото и в бъдещето, материалът щеше да е по-стойностен.

Точно днес излезе в 24 часа и статия на Хърсев. Сори, ама Часовете не дават да се чете он.лайн без абонамент.
Апелирам да прочетете неговите виждания. Личността му традиционно провокира напрежение между форумците, но в анализа му аз не виждам горните странности.
Естествено - всичко е субективно.
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
01-11-2005 - 18:43:00
Razbiram. Tova che ima nujda ot razdvijvaneto na duhovete e viarno, no sigurno tova e edin ot priznacite na stabilizirane na pazara - kogato niama rezki dvijenia, igrachite (i komentatorite kato nas) minavat v letargichen sun.
Kade po-interesno beshe, kogato cenite rastiaha s po 50% na godina.
Panther1
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
01-11-2005 - 22:57:22
E, kolega-syforumnik Nachev :-)
Da byahte kopnali sydyrjanieto na statiyata za vytershno polzvane vyv foruma - pyk nie shtyahme da vi povyarvame i bez rabotesht link ;-)
p_nachev
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
02-11-2005 - 10:54:55
Не Panther1,

Пак съм спестил някоя и друга дума и оставям погрешни впечатления.
Статия на Хърсев я четох от твърдия източник вчера сутринта.
Когато отговарях на колежката, все пак отворих сайта на 24 с тайната надежда да хвана изтичане на информация, но уви, не бутат без абонамент, а аз, сори, си нямам такъв.

Субективното ми становище е, че Хърсев е направил много добра статия - хем сериозна, хем с виц.

Заглавието и поантата : Ще го гази ли мечка пазара на недвижимости.

Бях си позволил преди доста време да пиша тука, използвайки леко вулгарен сравнения, че собственици и строители няма да свалят цените.
Интересно, че Хърсев твърди същото, като се обосновава на особености на народопсихологията ни.

Абе, дали няма някой възможност да скенира статията, заслужава си!

Дори и заради едното любопитство искам да се създадат условия за рязка корекция на цените надолу!
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
02-11-2005 - 15:22:38
не забравяй и банките

вече започна втора офанзива за раздаване на кредити, а БНБ все още не иска да въведе ограниченията, предложени от МВФ
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
02-11-2005 - 17:18:23
Колега Начев, сори, че чак сега се включвам, цял ден насам-натам....

Ами дилема си има - коснтатацията за успокояване е настина малко закъсняла, ама пък мненията за бъдещата тенденция спокойно могат да се различават. Нашите, имам предвид, на форумците.

Аз, например, застъпвам становище за развновесие - фактоите "надолу" (увеличено предлагане заради голямо ново строит.) ще се балансират с факторите "нагоре" - наплив към София и другите големи (говоря за 3-4 години напред) + пордължаваща експанзия на кредитите.

А може други колеги да са на друго мнение - и това чаках да чуя аз.

Начев- аз бих я сканирала и постнала, ама нямам откъде да я взема тази статия - не купувам печатни издания. Ако измислиш начин, казвай. И аз съм любопитна да я прочета, ама много. Все още пмня как г-н Хърсев говореше за старата детска игра "балона се надува, надувайте, момчета..." От твоя кратък преразказ имам чувството, че е "сменил плочата" - това искам да видя.


Kobe, не можем да си моделираме действителността така, че да е все купон smiling smiley. Така че, "като няма риба, и рака е риба" - такава е действителността, явно сме в съгласие по изводите на статията "за момента". Ама какво ни пречи да се посчепкаме за бъдещата тенденция smiling smiley - дори само за шоуто.

B.t.w. - това "bull" какво ще значи - нещо като "супер агресивен и много раздразнителен тежко-калибрен участник в дискусията" ли ? :} Благодаря предварително за отговора.
Re: Пак за цените или какво се случва в момента
02-11-2005 - 20:43:43
'bull' kato goliam optimist za cenite
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход